Jak podała Komisja Europejska w raporcie, Polska w ciągu ostatnich kilku lat poprawiła wynik, podobnie jak średnia dla UE. Nie udało się jednak awansować w samym rankingu. Wynik Polski w tegorocznej edycji badania to 41,6 pkt. (wobec 38,8 pkt. przed rokiem) przy średniej dla UE 52,5 pkt. i 49,8 pkt. rok temu.
CZYTAJ TAKŻE: Tempo wprowadzania innowacji mocno przyspieszyło
„Poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych w Polsce jest najwyższy w skali UE. Łączność, korzystanie z usług internetowych i integracja technologii cyfrowej nadal stanowią jednak obszary, z którymi związanych jest najwięcej wyzwań. W obszarze kapitału ludzkiego i cyfrowych usług publicznych nastąpiła wprawdzie niewielka poprawa, ale Polska nadal plasuje się poniżej średniej unijnej” – podaje Komisja Europejska w raporcie.
CZYTAJ TAKŻE: Unijny superkomputer nie dla Polski
Zwraca uwagę, że 20 proc. ludności Polski nie korzysta jeszcze z internetu, a niemal połowa wciąż nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Na rynku jest coraz więcej specjalistów i absolwentów kierunków w dziedzinie ICT, ale ich liczba pozostaje poniżej średniej unijnej. Polskie przedsiębiorstwa opowiadają się za stosowaniem nowych technologii, a tendencja ta znajduje odzwierciedlenie we wzroście wykorzystania dużych zbiorów danych, przetwarzania w chmurze i sprzedaży przez internet.