Zhakowane hulajnogi stały się wulgarne

Hulajnogi Lime zostały zabrane z ulic Brisbane w Australii. Komuś udało się je zhakować i odtwarzały mocno obraźliwe lub dziwne komunikaty.

Publikacja: 29.04.2019 11:41

Zhakowane hulajnogi stały się wulgarne

Foto: bloomberg

Niektóre były obsceniczne, dlatego firma zdecydowała się na usunięcie hulajnóg. W internecie pojawiło się mnóstwo filmików rozbawionych klientów Lime nagrywających te komunikaty.

Kalifornijska firma, która szybko zbudowała flotę hulajnóg w wielu miastach w Ameryce Północnej, Europie i Australii, poinformowała w komunikacie, że jest rozczarowana włamaniem do wewnętrznych plików audio pojazdów. „Zdajemy sobie sprawę, że osiem hulajnóg Lime w Brisbane zostało zhakowanych i wandale nagrali na oryginalnych plikach dźwiękowych pliki audio z nieodpowiednimi i obraźliwymi komunikatami” – powiedział „Brisbane Times” rzecznik firmy Nelson Savannah. „To nie jest mądre, to nie jest śmieszne” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Litwini wjeżdżają do Polski na hulajnogach

Zabawne lub nie, ale dowcip jest czymś więcej niż tylko powodem do zażenowania dla Lime. Ujawnia bowiem potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, które stwarza wadliwe oprogramowanie.

To nie pierwsze kłopoty z oprogramowaniem pojazdów Lime. W styczniu tego roku niektóre hulajnogi, które mogą jeździć z prędkością do 25 km na godzinę, nagle zaczęły hamować, zrzucając jadące na nich osoby. Władze miejskie Brisbane zdecydowały się na czasowe zawieszenie dopuszczenia do ruchu hulajnóg. Lime twierdzi, że naprawiło błąd odpowiedzialny za niespodziewane uruchamianie się hamulców i hulajnogi są bezpieczne.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy połączą Ubera z hulajnogą

Użytkownicy hakują hulanogi na całym świecie, aby zwiększyć prędkość lub zyskać darmowe przejazdy. Inni z kolei naklejają naklejki na kodach QR, używanych do rozpoczęcia jazdy, rozbijają pojazdy na ulicy, a czasem je nawet podpalają. Nagranie pikantnych komunikatów głosowych wydaje się najmniejszym z tych wszystkich problemów.

IT
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
IT
Nowa funkcja w Google Maps. Tym razem nie dla kierowców
IT
Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
IT
Biznes musi znaleźć potężne pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy unijne
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska