Po ciemnej stronie sieci, czyli w tzw. Darknecie (ukryta część zasobów internetu, którą można przeglądać jedynie przy użyciu specjalnego oprogramowania) kwitnie nielegalny handel a – jak wynika z najnowszych analiz firmy Privacy Affairs – niektóre ceny wręcz zaskakują. Eksperci, wśród najbardziej „chodliwych” towarów Darknetu wskazują m.in. dane osobowe, podrobione dokumenty i dostępy do mediów społecznościowych.
CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek
Okazuje się, że cyberprzestępcy płacą średnio 1 tys. dol. za komplet dokumentów i danych, które umożliwiają kradzież tożsamości. Ale zhakowane konto na Facebooku kosztuje jedynie 75 dol., zaś na Twitterze – 49 dol. Jak podaje Privacy Affairs, jeszcze tańsza jest sklonowana karta Mastercard z kodem PIN, za którą trzeba zapłacić ledwie 15 dol. Co ciekawe, cena skradzionych danych pozwalających logować się do banku internetowego zależy od stanu konta. Jeśli znajduje się na nim minimum 2 tys. dol., można je kupić już za 65 dol.
Ekspertów nie dziwi jednak tak niska wartość naszych danych. Podkreślają, że rynek jest wręcz zalany tego typu nielegalnie zdobytymi informacjami. Przynajmniej kilka razy w tygodniu na światło dzienne wychodzą wiadomości o wyciekach danych i kradzieżach tożsamości. A skradzione rekordy często trafiają właśnie do tzw. dark webu (inne określenie Darknetu).
Jak wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce, w „ciemnej sieci” dostępne jest złośliwe oprogramowanie, w tym ransomware (wirus żądający okupu), aplikacje szpiegujące, bądź programy do kopania kryptowalut. Produkty niskiej jakości kosztują ok. 70 dol., zaś za malware (szkodliwe oprogramowanie) klasy premium płaci się nawet 6 tys. dol.