Aktualizacja: 15.03.2025 08:40 Publikacja: 03.01.2023 14:29
Automatyzacja i robotyzacja w logistyce będzie jednym z wiodących trendów rozgrzewającym rynki technologiczne w 2023 r. Firmy IT muszą jednak zmierzyć się z deficytem specjalistów IT.
Foto: shutterstock
Deficyt specjalistów IT nad Wisłą niebezpiecznie rośnie, bo przyrost liczby takich pracowników jest zbyt wolny w stosunku do tempa rozwoju gospodarki i galopujących potrzeb przedsiębiorstw w zakresie digitalizacji. To nie najlepsza wróżba na nowy rok. – Na naszym rodzimym rynku specjalistów IT wciąż jest za mało, a podaż nie nadąża za potrzebami rynku. Przepaść między Polską a UE może się jeszcze powiększyć, ponieważ brakuje systemowych rozwiązań w tej kwestii, np. wsparcia w obszarze cyfryzacji firm – ostrzega Robert Tomaszewski, business development director w Altkom Akademii.
W połowie marca ING Hubs Poland, globalne centrum kompetencyjne Grupy ING, otwiera swoje nowe biuro na warszawskiej Woli, blisko Ronda Daszyńskiego. To miejsce pracy dla ponad tysiąca stołecznych pracowników firmy.
Rosyjskie służby bezpieczeństwa mają nie lada problem – zmagają się z niedoborem sprzętu do hakowania smartfonów. Ta technologia jest im niezbędna w prowadzonych śledztwach, ale firmy, które ją dostarczały, wycofały się z Rosji.
Fala awarii blokujących działanie dawnego Twittera, z którymi w ostatnich kilkudziesięciu godzinach boryka się Elon Musk, jest dziełem cyberprzestępców z The Dark Storm Team. Palestyńscy i propalestyńscy hakerzy właśnie się przyznali do uderzenia w X.
Od rana internauci zgłaszają problemy z odświeżaniem treści, wyszukiwaniem czy publikowaniem nowych wpisów na X. Chodziło o użytkowników m.in. z Polski, Japonii i USA. Problemy wcale nie znikają, coraz więcej użytkowników raportuje o kłopotach.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Google, Apple i Meta udostępniają władzom USA coraz więcej danych z kont swoich użytkowników – wynika z ustaleń firmy Proton. Chodzi m.in. o e-maile i pliki. Koncerny spełniają nawet 90 proc. żądań o ich przekazanie.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że pokolenie Z zmienia zasady na rynku pracy. Młodzi nie boją się wyznaczać trendów i odważnie planują swoją przyszłość. Firmy, chcąc pozyskiwać pracowników w tej grupie wiekowej, muszą podejmować nowe działania.
Zarząd Poczty Polskiej zapowiedział wypłacenie pracownikom premii rocznej w łącznej wysokości 200 mln zł. W przeliczeniu na jednego pracownika da to średnio niemal 5 tys. zł brutto. Wygląda też na to, że spółka zakończyła proces zwolnień pracowników.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Dla polskiej gospodarki ważne jest, by deregulacja nie okazała się tylko chwilową modą, epizodem kampanii wyborczej. Deregulacja może być ważnym paliwem dla rozwoju. Tylko trzeba zacząć ją robić, a nie tylko o niej mówić.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina nauczycielom, że mogą odzyskać pieniądze za przepracowane nadgodziny. Aby im to ułatwić, związek przygotował wzór dokumentu z wezwaniem do zapłaty. ZNP zachęca pedagogów, by skorzystali z przysługującego im prawa i wyjaśnia, jak przeprowadzić procedurę.
Chociaż część pracowników chciałaby, by ich obecnego szefa zastąpił robot, to wyniki najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu SWPS nie dają większych szans na taką zamianę.
Nie wysyłamy drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dobrze byłoby, żeby firmy wprowadziły regulaminy dotyczące używania przez pracowników sztucznej inteligencji. Inaczej może się to źle skończyć
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas