Jak przejść kryzys - radzą eksperci IT

Zarówno obecne spowolnienie gospodarcze, jak i trendy związane z rozwojem technologii wymagają nowych strategii i dostosowania firm do zmian.

Publikacja: 28.03.2023 15:54

Firmy powinny się skoncentrować na budowie ekosystemów, bo to pozwoli im osiągnąć rozmach technologi

Firmy powinny się skoncentrować na budowie ekosystemów, bo to pozwoli im osiągnąć rozmach technologiczny

Foto: shutterstock

Wydarzenia ostatnich lat, jak pandemia i wojna w Ukrainie, spowolniły rozwój gospodarczy i przerwały łańcuchy dostaw. Ogólnoświatowy kryzys nie pozostaje bez wpływu na inwestycje w nowe technologie. Na konferencji IDC – CIO Summit 2023 „Cyfrowa strategia na niepewne czasy”, która odbyła się 23 i 24 marca w Głęboczku na Pojezierzu Pomorskim, próbowano odpowiedzieć na pytania o to, jak mimo kryzysu podążać dalej ścieżką cyfrowych przekształceń, w co inwestować i jak współpracować na poziomie firm i całych ekosystemów dostawców.

– Prowadząc dziś cyfrową transformację, musimy ją oprzeć na mocnych filarach, takich jak pieniądze, które pomogą przetrwać recesję, strategia wyjścia z projektu, oraz śledzić stale trendy i tworzyć partnerskie ekosystemy – mówiła Kinga Piecuch, prezes HPE.

Pięć wyzwań dla CIO

Szefowie IT będą musieli w 2023 roku stawić czoła wyzwaniom w pięciu obszarach.

∑ Niedobory talentów w IT i presja na wynagrodzenia są czynnikami hamującymi wzrost. Brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach może do 2030 roku spowodować, że aż 85 mln miejsc pracy nie zostanie obsadzonych.

∑ Prywatność i personalizacja komplikują relacje z klientami, utrudniając budowę długotrwałych relacji – 37 proc. konsumentów zmieniło marki, by chronić prywatność. A 27 proc. klientów robi zakupy metodą hybrydową, co nie sprzyja budowaniu lojalności.

∑ Zagrożenia w łańcuchu dostaw wymagają stałego dbania o odporność organizacji. Nasilenie wstrząsów globalnych i regionalnych zagraża ciągłości biznesowej. Jej zachowaniu sprzyja natomiast tworzenie ekosystemów. Już obecnie jedna na trzy firmy współpracuje z dostawcami z innych krajów oraz regionów i planuje współpracę tę zautomatyzować.

∑ Strategie zrównoważonego rozwoju powinny być skuteczne i realistyczne. Problem w tym, że 57 proc. dyrektorów generalnych wymienia nieznany zwrot z inwestycji jako wyzwanie na drodze do osiągnięcia celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

∑ Obszary cyberataków rozszerzają się wykładniczo. Wycieki danych są coraz droższe i coraz bardziej rozległe, obejmując również miliardy urządzeń internetu rzeczy. Ogromnym wyzwaniem będzie pojawienie się komputerów kwantowych, które mogą złamać stosowane obecnie metody szyfrowania danych. Czas przejścia na rozwiązania kryptografii postkwantowej szacowany jest na 5-10 lat.

Ponowna ocena

Jak zatem sprostać wszystkim współczesnym wyzwaniom, prowadząc jednocześnie działania zmierzające do realizacji celów cyfrowej transformacji? Aż 79 proc. organizacji zbadanych przez IDC twierdzi, że nadszedł czas na ponowną ocenę możliwości i wizji dalszego rozwoju oraz kontrolę budżetów, ponieważ cześć z nich przecieka przez palce. Przykładowo: przejście na technologie chmury jest wszechobecne, a 66 proc. firm ma strategię multichmurową. 95 proc. firm korzysta, i z chmur publicznych, i z prywatnych, jednak aż 79 proc. europejskich przedsiębiorstw zdecydowanie za dużo wydaje na ten cel, bo tych wydatków nie kontroluje. Zarządzanie operacjami w chmurze jest często zdecentralizowane, a koszty trudno przewidzieć, dlatego zespół do zarządzania kosztami chmury (FinOps) jest istotnym krokiem w kierunku kosztowej optymalizacji. Obecnie tylko jedna na trzy firmy ma dedykowaną osobę lub zespół FinOps.

Firmy powinny się też skoncentrować na budowie ekosystemów, bo to pozwoli im osiągnąć rozmach technologiczny. Przykładem jest Volkswagen, który uruchomił VW Industrial Cloud, gdzie zarówno dane z własnej produkcji, jak i od dostawców mogą być analizowane w celu poprawy efektywności procesów i wydajności.

Według IDC nowy cyfrowy świat będzie przede wszystkim:

∑ zrównoważony – do 2027 roku 25 proc. firm G2000 będzie miało specjalnego szefa ds. zrównoważonego rozwoju, by realizować cele ESG i uwzględniać przy zakupach;

∑ zelektryfikowany – do 2024 roku podwoi się na świecie liczba aut elektrycznych i zmieni model posiadania w kierunku ride sharing;

∑ zdecentralizowany – do 2028 roku bazy danych organizacji opartych na technologii blockchain), będą standardem dla kompleksowego ekosystemu w przemyśle. Współdzielenie procesów, aplikacji i danych będzie generować wzrost przychodów;

– Biznes jest kluczem, dlatego CIO powinien poszukiwać możliwości wyciągania wartości z danych i technologii, a zarząd musi brać pod uwagę jego sugestie - powiedziała Tracy Keeling z IDC.

Wydarzenia ostatnich lat, jak pandemia i wojna w Ukrainie, spowolniły rozwój gospodarczy i przerwały łańcuchy dostaw. Ogólnoświatowy kryzys nie pozostaje bez wpływu na inwestycje w nowe technologie. Na konferencji IDC – CIO Summit 2023 „Cyfrowa strategia na niepewne czasy”, która odbyła się 23 i 24 marca w Głęboczku na Pojezierzu Pomorskim, próbowano odpowiedzieć na pytania o to, jak mimo kryzysu podążać dalej ścieżką cyfrowych przekształceń, w co inwestować i jak współpracować na poziomie firm i całych ekosystemów dostawców.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił