Piotr Solarz: Postawmy na aparaturę specjalistyczną

Paskalizator czy komputer kwantowy mogą być przykładami krajowej produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej na rynku światowym.

Publikacja: 24.01.2025 18:53

Komputery kwantowe mają ogromne mżliwości obliczeniowe. W Polsce także trwają prace nad takim urządz

Komputery kwantowe mają ogromne mżliwości obliczeniowe. W Polsce także trwają prace nad takim urządzeniem

Foto: Shutterstock

W latach 70. XX wieku I sekretarz KC PZPR Edward Gierek podjął decyzję o stworzeniu około dziesięciu tzw. zakładów doświadczalnych, które miały zająć się produkcją i sprzedażą aparatury specjalistycznej. W ten sposób powstał dzisiejszy Unipress – Instytut Wysokich Ciśnień PAN, zajmujący się wówczas, po pierwsze, fizyką wysokich ciśnień, po drugie, aparaturą wysokociśnieniową.

Kto przetrwał, kto nie 

W 1989 r., i po upadku ZSRR, zakłady doświadczalne straciły rację bytu z uwagi na to, że ich produkcja i sprzedaż aparatury specjalistycznej były nastawione jednokierunkowo na eksport do Związku Radzieckiego. Wraz z upadkiem ZSRR upadły zakłady doświadczalne. Nie wykorzystano niepowtarzalnej szansy przeniesienia eksportu na rynki Europy Zachodniej. W ten sposób upadł m.in. UNIPAN.

Jednym z niewielu, który przetrwał, był dzisiejszy Unipress. Obecnie to jeden z niewielu instytutów naukowo-badawczych produkujący aparaturę specjalistyczną, którą sprzedaje się od lat z powodzeniem na rynki całego świata – na przykład paskalizator U4000 [urządzenie wykorzystujące innowacyjną, wysokociśnieniową metodę konserwacji biomateriałów, np. żywności – red.] dla Uniwersytetu w Reading (Wielka Brytania), Liquid system U dla Uniwersytetu w Austrii czy Multivessel apparatus U111 dla Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (Niemcy).

Ten wyjątkowy przykład obrazuje myśl, że produkcja i sprzedaż aparatury naukowej jest miarą rozwoju innowacji w gospodarce. Oczywiście można przyjąć również odmienną tezę, że nie trzeba produkować i sprzedawać własnej aparatury, a można ją kupować...

Doświadczenia innych państw w produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej

Jednak jak pokazały przykłady Japonii i Chin, do pewnego czasu o rozwoju gospodarki decydują zakupy, a nie sprzedaż wspomnianej aparatury. Japonia opierała swój rozwój innowacji w gospodarce na zakupach technologii i specjalistycznej aparatury naukowej aż do lat 70. XX wieku. Do przełomu, który przyniósł uruchomienie własnej produkcji i sprzedaży mikroskopów elektronowych, które okazały się tańsze w produkcji od produkowanych wówczas przez firmę Philips.

Przyjęty przez Japonię modus operandi wykorzystały potem Chiny, które początkowo swój rozwój opierały na zakupach aparatury i know-how. Jednak obecnie Chiny przechodzą z roli kupującego do sprzedającego technologię i aparaturę. I być może w najbliższych latach zaleją świat tanią aparaturą specjalistyczną.

Wnioski dla Polski

W Polsce mamy nieliczne przykłady produkcji i sprzedaży aparatury naukowej na rynki Europy Zachodniej czy świata. Ale są projekty, które mogą to zmienić. Jednym z nich może być komputer kwantowy. W całości zostanie skonstruowany przez polską naukę we współpracy z polskim przemysłem. Oprogramowanie do sterownika komputera powstanie w Polsce. Odpowiada za niego konsorcjum z udziałem Politechniki Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Politechniki Śląskiej oraz firmy Sonovero. Prace nad komputerem są już zaawansowane, prototyp ma być gotowy w bieżącym roku. Dzięki niemu Polska wejdzie do światowej czołówki w zakresie badań nad technologią kwantową.

Komputer kwantowy czy paskalizator są dla polskiej gospodarki ważnymi przedsięwzięciami innowacyjnymi, które są lub będą w ofercie tylko niewielkiej liczby instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i Polskiej Akademii Nauk czy polskich uczelni.

Stąd bardzo ważne z perspektywy tak zaniedbanej od wielu lat polityki publicznej państwa, jaką jest obszar szkolnictwa wyższego i konieczne wsparcie finansowe, prawne oraz polityczne działających 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, a także 17 instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz uczelni wyższych.

O autorze

Piotr Solarz

Profesor Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie i Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie, dr hab. nauk społecznych, członek rady uczelni Akademii Piotrkowskiej

W latach 70. XX wieku I sekretarz KC PZPR Edward Gierek podjął decyzję o stworzeniu około dziesięciu tzw. zakładów doświadczalnych, które miały zająć się produkcją i sprzedażą aparatury specjalistycznej. W ten sposób powstał dzisiejszy Unipress – Instytut Wysokich Ciśnień PAN, zajmujący się wówczas, po pierwsze, fizyką wysokich ciśnień, po drugie, aparaturą wysokociśnieniową.

Kto przetrwał, kto nie 

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie i komentarze
Stanisław Dąbek: Mity i błędne przekonania
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Opinie i komentarze
Czy DSA przyniesie nowe przeglądarki? Jak nowe przepisy wpłyną na rynek cyfrowy
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje. Jak mądra będzie „smart” wieś?
Opinie i komentarze
Odpowiedzialne innowacje: Moralność maszyn, czyli liczne pytania natury etycznej
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Opinie i komentarze
Jan Widacki: Modernizacja stacji bazowej telefonii komórkowej nie musi być rozbudową
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej