Drogowe drony to w praktyce jednoosobowe mini auta, bardziej zbliżone do wózków inwalidzkich niż typowych samochodów – mogą poruszać się chodnikami i jeżdżą z prędkością, z jaką poruszają się piesi. Jak podaje Bloomberg, w styczniu br. ruszył pilotaż tych maszyn w zakładzie opieki pielęgniarskiej na obszarach Tsukuda i Tsukishima w Tokio. Pojazd zapewnia usługę transportu między placówką a trzema przychodniami, oddalonymi o ok. 700 metrów. Pacjenci mogą dokonać rezerwacji na swoim smartfonie, wybierając godzinę odbioru i miejsce docelowe. Robot o nazwie RakuRo to dzieło japońskiej firmy ZMP. Jak tłumaczy Sano Fumiaki z ZMP, urządzenie nie tylko wozi pacjentów, ale również „nawiązuje interakcje z przechodniami”.
– RakuRo to sposób na poprawę mobilności osób starszych – wygodny i bezpieczny. Co więcej, doda radości ich spacerowi, gdy robot przywita się z przechodniami – podkreśla Fumiaki.
RakuRo wyposażony jest w zestaw sześciu kamer, pięciu inteligentnych czujników, które pozwalają nawigować i bezpiecznie przemieszczać się, a także przycisk zatrzymania awaryjnego.