Obecna sytuacja epidemiologiczna wiele osób zmusiła to przeorganizowania swojego życia, w tym przede wszystkim życia zawodowego. Jeśli znajdujesz się w gronie pracowników, którzy z dnia na dzień musieli zamienić pracę biurową na pracę z domu, to z całą pewnością jest to dla Ciebie spore wyzwanie i musisz się z nim zmierzyć. Istnieje jednak kilka interesujących sposobów, dzięki którym możesz polubić, a może nawet pokochać, pracę zdalną!

Ciemne strony pracy w domu…

Praca w trybie home office, dla osób, które do tej pory pracowały niemal wyłącznie w biurze, jest dużym wyzwaniem. Jeśli zaliczasz się do tej grupy pracowników, to już na samym początku powinieneś uświadomić sobie, że taka forma pracy wymaga od Ciebie dużej samodyscypliny i pokładów cierpliwości. Przygotuj się również psychicznie na kryzysowe sytuacje, które zapewne są nieuniknione – nie należy się tym jednak frustrować. Każdy ma raz lepsze, raz gorsze dni.

Istotnym zagadnieniem, z punktu organizacji pracy w domu, jest zachowanie mitycznego work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Pracując w trybie home office, możesz zmagać się z nieustannym wrażeniem, że wykonywana przez Ciebie praca jest nieefektywna, a co za tym idzie, wydłuża jej czas poza normę. Z drugiej strony w domu, czyli w miejscu, w którym jeszcze do niedawna mogłeś oderwać się od biurowej rzeczywistości, czeka na ciebie sporo rozpraszaczy. W walce z nimi nie sprzyja również brak fizycznej obecności szefa, który zza twoich pleców bacznie obserwowałby twoją pracę.

Ciemną stroną pracy w domu, zwłaszcza dla ekstrawertyków, jest również brak kontaktu z ludźmi. Nawet codzienne kilkugodzinne, meetingi online nie zastąpią spotkań face-to-face. Mowa tu nie tylko o spotkaniach w pracy przy kawie, ale również o wyjściu do pubu w gronie znajomych, np. by świętować kolejny sukces.

""

cyfrowa.rp.pl

….która ma również swoje zalety

Teraz czas na pozytywy pracy z domu. Jeśli nauczyłeś się samodyscypliny i wiesz, że przeglądanie newsów na temat koronawirusa w czasie, w którym powinieneś pracować, to nie najlepszy pomysł… to teraz warto skupić się na jasnych stronach pracy zdalnej. Wśród nich należy wymienić oszczędność czasu, który w normalnych okolicznościach musiałbyś przeznaczyć na dojazd do pracy (jeśli jesteś kobietą to również na wykonanie makijażu czy dobór odpowiedniego stroju). Oprócz tego pracując w domu, możesz zaoszczędzić również pieniądze, które wydałbyś na paliwo, kawę na mieście czy bilet miesięczny.

Praca z domu to również większa swoboda – nic nie stoi na przeszkodzie np. by między czasie ugotować obiad, zrobić pranie czy też wyjść na krótki spacer z psem. Taka forma pracy jest również odpowiednia dla osób, które w ciągu dnia muszą poświęcić czas dziecku.

By w pełni cieszyć się korzyściami, płynącymi z pracy zdalnej, warto wcześniej stworzyć sobie ku temu odpowiednie warunki. Podstawą jest oczywiście wysokiej jakości sprzęt, ponieważ nic tak nie frustruje, jak laptop, który odmawia posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie.

Zorganizuj sobie miejsce do pracy i odpowiedni sprzęt

Dla wielu osób praca zdalna stała się koniecznością właściwie z dnia na dzień, co jest równoznaczne z brakiem czasu na odpowiednie przygotowanie się do niej. Podstawą jest oczywiście wygospodarowanie dobrego i komfortowego miejsca, a także wyposażenie się w niezawodny sprzęt. Szczególnie z tą drugą rzeczą bywa różnie – zwykle na użytek prywatny wystarczy dobry telefon. Natomiast w przypadku pracy w domu sprawa się nieco komplikuje.

Bez względu na to, czy jesteś programistą, grafikiem czy specjalistą do spraw marketingu, to potrzebujesz dobrego sprzętu, który nie tylko nie będzie się zacinał w najmniej dogodnym momencie, ale również ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych.

Wiele osób na myśl o sprzęcie, który podniesie jakość pracy w domu, wyobrazi sobie produkty marki Apple, których renoma nie wzięła się znikąd.

 • MacBook Pro to super wydajny laptop, który dostępny jest w różnych wariantach, różniących się od siebie parametrami (procesorem i pojemnością pamięci SSD i RAM). To opcja idealna dla osób, które cenią sobie mobilność i chcą pracować z dowolnego miejsca w każdym domu – na kanapie, w kuchni czy przy biurku.
 • iMac to stacjonarny komputer, który występuje w dwóch wersjach: 21,5- i 27-calowej. To propozycja dla osób, które pracują głównie przy biurku. iMac to sprzęt dla osób, które cenią sobie bardzo dobrą jakość obrazu, co oznacza, że świetnie sprawdzi się w pracy grafików, projektantów, architektów.
 • MacBook Air to podobnie jak MacBook Pro opcja polecana dla osób, które cenią sobie mobilność i możliwość pracy z dowolnego miejsca w domu. Urządzenie to sprawdzi się także bardzo dobrze dla uczniów i studentów, i będzie dobrą inwestycją w ich przyszłość.

W pracy w domu zwykle korzystamy z wielu narzędzi i rozwiązań, które ułatwiają komunikację, zarządzanie czasem i projektami. Dlatego, jeśli martwisz się, czy twój nowy sprzęt zakupiony w iSpot będzie dobrze „współpracował” z takimi rozwiązaniami jak np. Microsoft Exchange czy Microsoft Office, to możesz przestać, ponieważ wszystkie produkty Apple (dla przypomnienia: tworzą one jeden ekosystem) bezproblemowo radzą sobie z obsługą tego typu narzędzi. Nie musisz się martwić również o obsługę VPN i takich narzędzi służących do komunikacji jak np. Cisco Webex, Google G Suite, Slack czy Zoom.

Warto przy tym pamiętać, że produkty marki Apple to inwestycja długoterminowa, która powinna uwzględniać twoje potrzeby również po powrocie do biura. Dlatego też warto przypomnieć o bardzo istotnej zalecie sprzętu Apple: mianowicie usłudze iCould, dzięki której wszystkie materiały są dostępne i bezpieczne bez względu na to, z jakiego miejsca korzystasz z urządzenia. Dodatkowo, dzięki funkcji iCould możesz bez wysiłku zaprosić swojego współpracownika do edytowania dokumentu.

Jeśli jesteś fanem sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka, musisz znać również funkcję Continuity, która integruje wszystkie urządzenia od marki Apple, co pozwala na płynne przenoszenie pracy, a także szybkie skanowanie dokumentów.

""

cyfrowa.rp.pl

#HomeOffice – jak robić to dobrze?

Pracując w domu bardzo łatwo wpaść we własną pułapkę i nie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co – chcąc nie chcąc – prędzej czy później odbije się na twoim zdrowiu.

Oto 10 rzeczy, o których MUSISZ pamiętać, pracując z domu:

 1. Utrzymuj głowę i szyję w neutralnej pozycji. W razie potrzeby dostosuj swoje urządzenie. Nowy iMac ma funkcję regulacji wysokości i odchylenia ekranu.
 2. Dostosuj swoje stanowisko pracy – biodra i kolana powinny tworzyć linię poziomą, a plecy i uda – kąt 90-110 stopni. Dodatkowo unikaj siedzenia na krawędzi krzesła, ponieważ przez to możesz nadwyrężać swoje plecy.
 3. Korzystając ze słuchawek – pamiętaj o dostosowaniu ich do swoich uszu. Świetnym rozwiązaniem jest zakup bezprzewodowych słuchawek. Obecnie dużą popularnością cieszą się słuchawki Apple AirPoods Pro.
 4. Chroń swoje uszy poprzez ustawienie limitu głośności.
 5. Rób sobie częste i krótkie przerwy. Przynajmniej raz na godzinę warto oderwać się od pracy i wykonać ćwiczenia rozciągające mięśnie kręgosłupa.
 6. Dostosuj jasność ekranu – w urządzeniach Apple jest to bardzo intuicyjne. W celu poprawy twojego komfortu pracy jasność ekranu powinna odpowiadać oświetleniu wokół ciebie. Dodatkowo, jeśli czujesz taką potrzebę, możesz nieznacznie zmniejszyć jasność ekranu rano i zwiększyć ją wieczorem.
 7. Z myślą o zdrowiu swoich oczu organicz olśnienie. Wszelkie odblaski na ekranie nie tylko zmniejszają komfort pracy, ale także pogarszają wzrok.
 8. Przygotuj swoje miejsce pracy – chociaż praca w łóżku wydaje się kusząca, to na dłuższą metę może ona nieco nadwyrężać kark. Z tego powodu lepiej przygotuj sobie jakąś alternatywę dla łóżka czy kanapy – najlepiej, jeśli będzie to biurko z wygodnym krzesłem. Świetną opcją są biurka typu: sit-stand, które aktywują liczne grupy mięśni, a także poprawiają rytm pracy serca.
 9. Pamiętaj o zaplanowaniu czasu na posiłek w ciągu dnia. Warto przygotować sobie także zdrowe przekąski.
 10. Stwórz sobie własną rutynę dnia – wstań o wyznaczonej porze, zjedz śniadanie, poćwicz, a następnie wykonaj listę „TO DO” i spróbuj się jej trzymać.

iSpot.pl

""

cyfrowa.rp.pl

Materiał Promocyjny