Nowy napęd smartfonów. Rekordowe wzrosty

Użytkownicy pokochali sztuczną inteligencję coraz częściej „zaszywaną” w telefonach, choć nawet nie wiedzą, że z niej korzystają. Ale producenci już liczą zyski, a będą jeszcze większe.

Publikacja: 08.08.2024 00:48

Sztuczna inteligencja trafia waśnie do naszych telefonów komórkowych

Sztuczna inteligencja trafia waśnie do naszych telefonów komórkowych

Foto: AdobeStock

Sztuczna inteligencja trafia do naszych telefonów komórkowych. Analitycy prognozują, że boom na rozwiązania w postaci zaawansowanych aplikacji czy cyfrowych asystentów preinstalowanych w urządzeniach mobilnych stanie się głównym motorem napędowym popytu na smartfony. Ich globalne dostawy tylko w br. mają skoczyć o 360 proc. – szacuje firma badawcza IDC.

Zainteresowanie smartfonami w kontekście sztucznej inteligencji jest wyraźnie widoczne, również nad Wisłą. Już 48 proc. Polaków korzysta z narzędzi AI, z czego aż 83 proc. wykorzystuje do tego celu właśnie smartfon – wynika z najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Komputer jest dopiero na drugim miejscu i to ze sporo mniejszym udziałem, bo sięgającym „tylko” 50 proc. Co ciekawe, wykorzystanie tej technologii nie idzie jednak z jej świadomością. Analizy pokazują, że – choć ochoczo sięgamy po telefon, by użyć zaawansowane algorytmy – to nawet nie zdajemy sobie sprawy, że za funkcjonalnościami, które wykorzystujemy, stoi AI. Badanie ARC wskazuje, iż ponad połowa użytkowników w naszym kraju przyznaje, że nie wiedziała, iż rozwiązania, z których korzysta, to w praktyce sztuczna inteligencja.

Pozostało 81% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sztuczna Inteligencja
Pisklę pawia niszczy internet. AI przejęła wyniki wyszukiwania Google’a
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuczna Inteligencja
ChatGPT coraz potężniejszy. Najnowsza wersja ma już „oczy” i rozumie sarkazm
Sztuczna Inteligencja
Algorytmy znad Wisły mogą zdziałać cuda
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sztuczna Inteligencja
Sztuczna inteligencja łamie kolejne bariery. To już groźne
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką