Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach kończy się właśnie budowa pola marsjańskiego. To tzw. MarsYard, który ma odwzorowywać ukształtowanie terenu i warunki panujące na Czerwonej Planecie. Na takim podłożu rywalizować będą konstruktorzy z pięciu kontynentów.
W Kielcach, w dniach 13-15 września br., odbędą się międzynarodowe zawody robotów marsjańskich European Rover Challenge. O zwycięstwo powalczy ponad 400 fanów nowych technologii z całego świata. A gościem specjalnym będzie Steve Jurczyk, wiceszef NASA.
CZYTAJ TAKŻE: YouTube pomylił walki robotów z walkami zwierząt. I usunął filmy
W najbliższy weekend oczy znawców kosmosu, nauki i nowych technologii z całego świata zwrócone będą na stolicę województwa świętokrzyskiego. Tu odbędzie się finał piątej edycji ERC. Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, w której uczestniczy niemal 40 wystawców, warsztaty budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, pokazy hologramów czy loty próbne dronami oraz cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich.
CZYTAJ TAKŻE: Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę
Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator European Rover Challenge, wskazuje, że wydarzeniu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja branżowo-biznesowa. Swój udział w niej potwierdzili m.in.: Steve Jurczyk z NASA, czy Gianfranco Visentin, kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Współorganizatorami ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.