Zdecydujesz, o czym śnisz. Założysz rękawicę

Wpływanie na sen może być lepsze od wirtualnej rzeczywistości
Legendary Entertainment

Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem, które pozwoli wpływać na to, o czym śnimy. Że to realna wizja, udowodnić zamierza Dream Lab, zespół inżynierów tej prestiżowej politechniki z okolic Bostonu.

Od 2017 r. prowadzi on badania i konstruuje sprzęt mający śledzić nasze sny i wchodzić w interakcje z nimi. W praktyce to rękawica o nazwie Dormio. Urządzenie, które należy zakładać przed snem, pozwoli przejąć kontrolę nad treścią snów, a nawet umożliwić ich programowanie.

CZYTAJ TAKŻE: Zhakują mózg dla okupu

Takie „hakowanie” – zdaniem naukowców – mogłoby służyć np. poprawie nastroju, zwiększaniu potencjału kreatywności i zapamiętywania śniącej osoby. Przejęcie kontroli nad marzeniami sennymi – choć brzmi jak scenariusz filmu „Incepcja” – ma pozwolić zapanować nad jedną trzecią naszego życia. Tyle właśnie przesypiamy, nie wykorzystując drzemiącego w tym cyklu naszego dnia potencjału. – Sny są po prostu bezsensownym bełkotem, ale mogą być zhakowane i wzmocnione na naszą korzyść – mówi w wywiadzie dla „OneZero” Adam Horowitz, członek projektu Dream Lab.

CZYTAJ TAKŻE: Podróże w czasie? Amerykański naukowiec znalazł rozwiązanie

Rękawica Dormio wyposażona jest w zestaw czujników, które wykrywają, w jakim stanie snu znajduje się użytkownik. Gdy przechodzi on ze stanu świadomości w podświadomość, Dormio odtwarza wcześniej nagrany dźwięk, z reguły składający się z jednego słowa. To pozwala włamać się do naszego mózgu, a dalej wpływać na tzw. obraz hipnagogiczny lub halucynacje. Naukowcy twierdzą, że użytkownicy Dormio w trakcie snu zdają sobie sprawę, że śnią. – To ekscytujące uczucie. Możesz próbować latać, śpiewać, uprawiać seks. To lepsze niż wirtualna rzeczywistość – ocenia Tore Nielsen, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Montrealu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook grozi wycofaniem się z Europy

W piśmie złożonym w sądzie w Dublinie, prawnicy Facebooka ostrzegli, że ich firma „może ...

Miliony fałszywych firm na mapach Google. Plaga oszustów

Na mapach Google`a może być nawet 11 mln nieprawdziwych firm. Koncern uspokaja i twierdzi, ...

Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

Senator Bernie Sanders oskarżył serwis Netflix, że koszt najtańszej miesięcznej subskrypcji kosztuje w nim ...

Boom na smartfony 5G. Apple w ogonie?

Choć o technologii mobilnej piątej generacji mówi się coraz więcej, to wciąż dostęp do ...

Alibaba, eBay czy Amazon? Nowe okno na świat polskich firm

Firmy, wykorzystując globalne platformy internetowe mogą docierać do klientów na całym świecie bez konieczności ...

Wielki producent chipów na widelcu Brukseli

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie antymonopolowe, by ocenić, czy firma Broadcom wykorzystuje dominację na rynku, ...