Zdecydujesz, o czym śnisz. Założysz rękawicę

Wpływanie na sen może być lepsze od wirtualnej rzeczywistości
Legendary Entertainment

Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem, które pozwoli wpływać na to, o czym śnimy. Że to realna wizja, udowodnić zamierza Dream Lab, zespół inżynierów tej prestiżowej politechniki z okolic Bostonu.

Od 2017 r. prowadzi on badania i konstruuje sprzęt mający śledzić nasze sny i wchodzić w interakcje z nimi. W praktyce to rękawica o nazwie Dormio. Urządzenie, które należy zakładać przed snem, pozwoli przejąć kontrolę nad treścią snów, a nawet umożliwić ich programowanie.

CZYTAJ TAKŻE: Zhakują mózg dla okupu

Takie „hakowanie” – zdaniem naukowców – mogłoby służyć np. poprawie nastroju, zwiększaniu potencjału kreatywności i zapamiętywania śniącej osoby. Przejęcie kontroli nad marzeniami sennymi – choć brzmi jak scenariusz filmu „Incepcja” – ma pozwolić zapanować nad jedną trzecią naszego życia. Tyle właśnie przesypiamy, nie wykorzystując drzemiącego w tym cyklu naszego dnia potencjału. – Sny są po prostu bezsensownym bełkotem, ale mogą być zhakowane i wzmocnione na naszą korzyść – mówi w wywiadzie dla „OneZero” Adam Horowitz, członek projektu Dream Lab.

CZYTAJ TAKŻE: Podróże w czasie? Amerykański naukowiec znalazł rozwiązanie

Rękawica Dormio wyposażona jest w zestaw czujników, które wykrywają, w jakim stanie snu znajduje się użytkownik. Gdy przechodzi on ze stanu świadomości w podświadomość, Dormio odtwarza wcześniej nagrany dźwięk, z reguły składający się z jednego słowa. To pozwala włamać się do naszego mózgu, a dalej wpływać na tzw. obraz hipnagogiczny lub halucynacje. Naukowcy twierdzą, że użytkownicy Dormio w trakcie snu zdają sobie sprawę, że śnią. – To ekscytujące uczucie. Możesz próbować latać, śpiewać, uprawiać seks. To lepsze niż wirtualna rzeczywistość – ocenia Tore Nielsen, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Montrealu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Epidemia rozmnożyła voiceboty i asystentów głosowych

„Mówiące” roboty na infoliniach czy inteligentni asystenci głosowi to technologie, po które biznes sięga ...

Na pograniczu światów czyli Managed Print Services

W pandemicznej rzeczywistości cyfryzacja zyskała na znaczeniu w tempie, jakiego nikt nie mógł się ...

Polacy znaleźli Świętego Graala świata gier

Jednym z największych wyzwań przy tworzeniu gier jest użycie dobrej sztucznej inteligencji. Firma QED ...

WhatsApp walczy z plotkami i fake newsami

Należąca do Facebooka aplikacja WhatsApp postanowiła walczyć z masowym rozpowszechnianiem plotek i fałszywych informacji. ...

Polski LinkedIn? Ruszyła elitarna sieć społecznościowa

Founders.pl – tak nazywa się platforma internetowa, która właśnie zadebiutowała nad Wisłą. To zamknięta ...

Alexa pokonała Cortanę Microsoftu

Microsoft najwyraźniej przyznaje się do porażki na kolejnym polu i stawia na promocję asystenta ...