Zdecydujesz, o czym śnisz. Założysz rękawicę

Wpływanie na sen może być lepsze od wirtualnej rzeczywistości
Legendary Entertainment

Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem, które pozwoli wpływać na to, o czym śnimy. Że to realna wizja, udowodnić zamierza Dream Lab, zespół inżynierów tej prestiżowej politechniki z okolic Bostonu.

Od 2017 r. prowadzi on badania i konstruuje sprzęt mający śledzić nasze sny i wchodzić w interakcje z nimi. W praktyce to rękawica o nazwie Dormio. Urządzenie, które należy zakładać przed snem, pozwoli przejąć kontrolę nad treścią snów, a nawet umożliwić ich programowanie.

CZYTAJ TAKŻE: Zhakują mózg dla okupu

Takie „hakowanie” – zdaniem naukowców – mogłoby służyć np. poprawie nastroju, zwiększaniu potencjału kreatywności i zapamiętywania śniącej osoby. Przejęcie kontroli nad marzeniami sennymi – choć brzmi jak scenariusz filmu „Incepcja” – ma pozwolić zapanować nad jedną trzecią naszego życia. Tyle właśnie przesypiamy, nie wykorzystując drzemiącego w tym cyklu naszego dnia potencjału. – Sny są po prostu bezsensownym bełkotem, ale mogą być zhakowane i wzmocnione na naszą korzyść – mówi w wywiadzie dla „OneZero” Adam Horowitz, członek projektu Dream Lab.

CZYTAJ TAKŻE: Podróże w czasie? Amerykański naukowiec znalazł rozwiązanie

Rękawica Dormio wyposażona jest w zestaw czujników, które wykrywają, w jakim stanie snu znajduje się użytkownik. Gdy przechodzi on ze stanu świadomości w podświadomość, Dormio odtwarza wcześniej nagrany dźwięk, z reguły składający się z jednego słowa. To pozwala włamać się do naszego mózgu, a dalej wpływać na tzw. obraz hipnagogiczny lub halucynacje. Naukowcy twierdzą, że użytkownicy Dormio w trakcie snu zdają sobie sprawę, że śnią. – To ekscytujące uczucie. Możesz próbować latać, śpiewać, uprawiać seks. To lepsze niż wirtualna rzeczywistość – ocenia Tore Nielsen, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Montrealu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus zatrzymał Bollywood. Spóźnione premiery hitów

Pandemia zatrzymała największy na świecie przemysł filmowy. Indyjska kinematografia czeka na lepsze czasy. Wiosna, ...

Smartfony mają nas chronić przed koronawirusem

Aplikacje na smartfony mają pomóc w opanowaniu pandemii koronawirusa. Kolejne kraje na całym świece ...

Smartfony nie powodują depresji u dzieci. Nowe badania

Martwisz się, że twoje dziecko za dużo czasu spędza ze smartfonem w ręku? Być ...

Netflix zaskoczył. Testuje… klasyczną telewizję

Największa światowa platforma streamingowa, rozpoczęła we Francji testowanie kanału telewizji linearnej. Usługa Direct przypomina ...

Astronomowie: Satelity Elona Muska zasłonią nam kosmos!

Ambitny plan dostarczenia wszystkim ludziom na ziemi darmowego i szybkiego internetu ma też swoje ...

Bank Pekao liderem nowoczesnych rozwiązań dla klientów biznesowych

Bank Pekao honoruje aż pięć wariantów podpisów dokumentacji przekazywanej przez klientów poprzez bankowość internetową. ...