Polska sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

Shutterstock

Ailis, medyczna spółka z Krakowa, stworzyła nowatorskie rozwiązanie, które ma usprawnić wczesne diagnozowanie zmian nowotworowych oraz szacowanie ryzyka zachorowania u kobiet.

Wykorzystuje ono sieci neuronowe sztucznej inteligencji (AI), rozwiązania telemedyczne i tzw. POD (parametryczne obrazowanie dynamiczne). Jak zapowiadają twórcy, innowacyjna technologia to przełom w obszarze diagnostyki, zwłaszcza w przypadku tzw. gęstych piersi, czyli tych o gruczołowej budowie, charakterystycznych dla młodych kobiet oraz Azjatek.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjne metody wykrywania raka. Wprowadzają w błąd

System monitoringu Ailis porównuje standaryzowane wyniki badań kobiety w czasie i wykrywa nawet najmniejsze anomalie przy wykorzystaniu algorytmów AI. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnego wyniku na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Ponadto na podstawie analizy struktury piersi oraz wywiadu rodzinnego sieci neuronowe rozpoznają ryzyko wystąpienia choroby w przyszłości. Badanie z wykorzystaniem polskiego urządzenia jest bezdotykowe i bezbolesne. Trwa ledwie 4 minuty, a wynik dostępny jest w przeznaczonej do tego aplikacji już po 10 minutach. Dla porównania czas trwania standardowego badania to ok. 30 minut, a procedura diagnostyczna może zająć kilka miesięcy.

Za startupem kryją się specjaliści genewskiego ośrodka CERN, naukowcy Politechniki Gdańskiej i Instytutu Fizyki Jądrowej oraz onkolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ailis kieruje Michał Matuszewski (na zdj.), który już planuje zwiększyć zespół badawczy do 60 osób i przeprowadzenie badań klinicznych. Projekt otrzymał m.in. na te cele niemal 5 mln zł dofinansowania NCBR.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy uderzą w raka. Korytarz życia na autostradzie

Według WHO rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie – w ub.r. wykryto go u 2,3 mln kobiet. Leczony w początkowej fazie może być całkowicie wyleczalny, lecz w przypadku rozwoju guza do IV stadium wskaźnik przeżycia spada do ledwie 22 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W walce o białoruskie firmy IT chce nas ubiec Litwa. Mamy jednak asa

Dziesiątki białoruskich firm sektora informatyczno-technologicznego chcą przenieść swój biznes za granicę. O białoruskich informatyków ...

LED, QLED czy OLED – jaką technologię wybrać?

Sprawdź, czy w Twoim domu lepiej sprawdzą się telewizory QLED, OLED, a może klasyczne ...

Sieć Walmart znalazła skuteczny sposób na złodziei

Amerykańska sieć handlowa Walmart instaluje w swoich sklepach system kamer wyposażonych w sztuczną inteligencję ...

Pierwsza wycieczka w kosmos już w 2021 roku. Drogo?

Wchodzimy właśnie w erę prywatnych wycieczek w przestrzeń kosmiczną. Pasażerów, niebędących astronautami, do swoich ...

AI wykryje raka piersi, zanim pojawią się objawy

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali model sztucznej inteligencji, który jest w ...

Facebook wycofuje się z domyślnego rozpoznawania twarzy

Facebook ogłosił, że przestanie wykorzystywać technologię rozpoznawania twarzy do automatycznego oznaczania osób na zdjęciach. ...