Roboty podniosły się po pandemii. Ten rok ma być rekordowy

Polska firma ControlTec opracowała robota UV-C do walki z wirusami
Łukasz Giza

Chociaż wybuch pandemii przyhamował w zeszłym roku robotyzację światowej produkcji, to spadek był niewielki. Za to w tym roku szykuje się solidne odbicie.

Prawie o 2 proc.- do 376 tys. zmniejszyła się w 2020 r. liczba instalacji robotów przemysłowych na świecie – ocenia Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) zaznaczając jednocześnie, że ten spadek związany z kryzysem pandemii i tak był umiarkowany na tle wcześniejszych prognoz.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku, w swoim dorocznym raporcie IFR przewidywała, że w 2020 r. pandemia mogła zdusić liczbę nowych instalacji do 200 tys. a ten rok przyniesie tylko niewielką poprawę. Rzeczywistość okazała się dużo lepsza od prognoz – m.in. dzięki Chinom, które bardzo szybko odreagowały pandemiczny szok. W 2020 r. sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła tam do rekordowej liczby 167 tys. prawie o jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem. Chińskie zakupy wpłynęły też pozytywnie na wyniki dostawców robotów- bo większość ubiegłorocznych instalacji w Chinach to urządzenia z importu, głównie z Japonii.

CZYTAJ TAKŻE: Niemieckie roboty bojowe zaatakują w „wilczym stadzie”

Milton Guerry, przewodniczący IFR mówi teraz o optymistycznych perspektywach dla przemysłu robotyki – duży napływ nowych zamówień w pierwszej połowie 2021 r. daje szansę na silny wzrost, zwłaszcza w USA i w Europie. Ten optymizm IFR podziela jeden z największych dostawców robotów, Fanuc Corporation, która w tym roku realizuje duże zamówienia m.in. do niemieckich fabryk samochodów.

– Pandemia spowodowała bardzo duże przyspieszenie robotyzacji w Europie. Statystyki sprzedażowe Fanuc Europe Corporation były w I półroczu 2021 r. wręcz rekordowe – twierdzi Jędrzej Kowalczyk, prezes Fanuc Polska, który mówi też o przyspieszeniu w naszym kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Szokująca liczba wypadków w pracy. Amazon zatrudni roboty

– W Polsce silne ożywienie w branży obserwujemy od około trzech miesięcy. Klienci zgłaszają się do nas po kolejne roboty, a w ślad za tym wyniki sprzedażowe naszej firmy zaczynają zbliżać się do tych, które notowaliśmy przed pandemią – twierdzi szef Fanuc Polska. Przygotowują się na dalsze wzrosty zamówień na roboty i obrabiarki przemysłowe spółka rozpoczęła niedawno budowę nowej siedziby we Wrocławiu o powierzchni 10-krotnie większej od obecnej. – W nowym budynku zamierzamy uruchomić duże centrum pokazowe oraz liczne laboratoria, w których klienci będą mogli przeprowadzać testy i doskonalić kompetencje w zakresie automatyzacji i robotyzacji produkcji- wyjaśnia Kowalczyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook walczy z chińską propagandą. AI „tworzyła” użytkowników

Facebook usunął dwie sieci powiązanych ze sobą kont, które rozpowszechniały chińską, rządową propagandę. Jedna ...

Black Friday, czyli wielki wyścig na obniżki

W piątek piątek wielu Polaków, a większość Amerykanów czy Brytyjczyków, spędzi na przeszukiwaniu promocji ...

Powstał dom z plastikowych butelek. Jest odporny na huragany

Dość już tego betonu. Firma JD Composites w tym tygodniu zaprezentowała swój pierwszy dom ...

Przez Facebooka można już zrobić zakupy i przelew

Facebook uruchomił w Stanach Zjednoczonych nową usługę płatniczą o nazwie Facebook Pay. Pozwala ona ...

Waszyngton uderzył w Google. Bo tłumi konkurencję

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz 11 stanów złożyły we wtorek pozew przeciwko firmie Alphabet. ...

Koniec epoki Jeffa Bezosa w Amazonie. Jest data

Miliarder formalnie ustąpi ze stanowiska prezesa internetowej platformy 5 lipca. Jeff Bezos ogłosił to ...