Kostki stworzą dowolną strukturę. Będą ratować ludzi

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przedstawili niezwykłe roboty w kształcie kostek, które współpracują dzięki inteligencji zbiorowej. Mogą się obracać, skakać, pełzać i łączyć z innymi.

Publikacja: 15.11.2019 07:10

Kostki stworzą dowolną strukturę. Będą ratować ludzi

Foto: Jason Dorfman/MIT CSAIL

Roboty M-blocks 2.0 z są ulepszoną wersją robotów M-blocks sprzed 6 lat. Na pierwszy rzut oka to zaledwie sześcienne bloki, które są wyposażone w koła zamachowe. Jednak dzięki nim roboty potrafią wykonywać około 20 tys. obrotów na minutę. Są też wyposażone w elektromagnesy, które można włączyć lub wyłączyć. Dzięki kołom i magnesom roboty potrafią skakać, pełzać i obracać się oraz łączyć z innymi blokami, tworząc struktury potrzebne do wykonania konkretnych zadań – informuje portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Przez sześć lat testów i badań M-blocks 2.0 naukowcy wyposażyli sześcienne roboty w udoskonalony system komunikacji, bazujący na kodach kreskowych, który pozwala im na wykonywanie takich czynności jak podążanie za światłami albo strzałkami, tworzenie linii, a nawet odszukiwanie się nawzajem po separacji. Na razie jednocześnie takie czynności jest w stanie wykonywać 16 robotów na raz. Jednak zespół MIT zamierza w przyszłości dołączyć do grupy kolejne roboty, tak by mogły realizować bardziej skomplikowane zadania poprzez łączenie się w bardzo złożone struktury.

Sześcienne roboty na razie wyglądają jak zabawne dziecięce układanki, które są w stanie samodzielnie się poruszać, jednak naukowcy z MIT mają nadzieję, że w przyszłości będą mogły być użyte na przykład podczas akcji ratunkowych w płonących budynkach, błyskawicznie tworząc schody ratunkowe dla uwięzionych w płomieniach ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę

Kierownik projektu, doktorant John Romanishin podkreśla, że stworzenie nawet miliona współpracujących ze sobą sześciennych robotów będzie tańsze i prostsze od tworzenia tradycyjnych robotów, które wciąż mają problemy z poruszaniem się w trudnym terenie. Poza tym M-blocks 2.0 mogą zmieniać kształt i błyskawicznie dostosowywać się do okoliczności, budując schody ratunkowe – nie tylko na dach budynku, ale też w razie potrzeby do piwnicy – lub tworząc platformy. M-blocks dają nieporównywalnie więcej możliwości niż tradycyjne, humanoidalnie wyglądające roboty.

Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Technologie
Przełom w ochronie środowiska? Wodoodporny i ekologiczny papier może zastąpić plastik
Technologie
Chiny rzuciły wyzwanie Ameryce. Zaleją świat dużo tańszymi humanoidami i robo-psami