Reklama
Rozwiń

Dom z błota i z drukarki 3D. Włoski pomysł na szybkie lokum

Włoska firma wybudowała ekologiczny dom dzięki drukarce 3D. Tym razem jednak materiałem budowlanym było nie tworzywo sztuczne, ale zwykłe błoto.

Publikacja: 22.06.2021 08:16

Dom z błota i z drukarki 3D. Włoski pomysł na szybkie lokum

Foto: Mario Cucinella Architects

Firma Mario Cucinella Architects we współpracy z firmą WASP zajmującą się drukiem 3D, wybudowała w miasteczku Massa Lombarda we Włoszech pierwszy ekologiczny model mieszkaniowy, do którego budowy użyto jednie lokalnych surowców ziemnych i technologii druku 3D. Według włoskiego architekta Mario Cucinellego projekt TECLA to odpowiedź na tradycyjne budownictwo.

Projekt powstawał przez 200 godzin. Powstał dom o powierzchni użytkowej ponad 60m2, która mieści kuchnię, łazienke, sypialnię oraz garderobę.

Dzięki nowej technologii nie trzeba już martwić się o przygotowywanie działki, wykopy pod fundamenty czy transport wielu materiałów do budowy domu. TECLA wykorzystuje to co jest pod ręką, na miejscu. W przypadku tego domu na północy Włoszech jest to lokalny piasek i ziemia.

Sama technologia budowy domu w systemie TECLA jest bardzo prosta. Przed rozpoczęciem prac budowlanych lokalna ziemia i piasek są mieszane z wodą do właściwej konsystencji. Dzięki technologii druku 3D powstaje ekologiczna ziemianka. Dwa zsynchronizowane ze sobą ramiona wielkiej drukarki Big Delta WASP 12m wznoszą konstrukcje przypominającą kształtem podwójne igloo. Drukarka jest w stanie zrealizować wydruk całego domu o powierzchni 60 metrów kwadratowych w ciągu zaledwie kilku dni.

Dom TECLA w Massa Lombarda powstawał przez 200 godzin. Wytłoczono 150 km 350 warstw o grubości 12 mm., tworząc powierzchnie mieszkalna 60m2, obejmującą otwartą część dzienną z kuchnią oraz część sypialną z łazienką i garderobą. Obie części domu łączy centralny świetlik w kształcie kopuły, który zapewnia naturalne światło w ciągu dnia. Budowa domu trwała kilka miesięcy.

Dotychczas technologia 3D w budownictwie została wykorzystana kilkakrotnie. Dzięki niej powstał most w Amsterdamie, czy dom rodzinny w Nantes we Francji, to utrudniają ją wymagania dotyczące zaawansowanych i drogich materiałów do drukarek. TECLA natomiast wykorzystuje surową ziemię i teoretycznie można wysłać ją w odległe miejsce i rozpocząć drukowanie bez konieczności stosowania dodatkowych materiałów.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku