Chiński pociąg bez maszynisty popędzi 350 km/h

Autonomiczny pociąg został stworzony na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Do jego obsługi będą wykorzystywane m.in. roboty i technologia rozpoznawania twarzy.

Publikacja: 15.01.2020 15:04

Chiński pociąg bez maszynisty popędzi 350 km/h

Foto: AFP/Xinhua/Ma Ning

Zakończyła się budowa linii łączącej stolicę Chin z górskimi ośrodkami narciarskimi w Zhangjiakou. To jedna z kluczowych inwestycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pekinie 2022. Zhangjiakou będzie gospodarzem w zawodach snowboardowych, narciarstwie freestyle, narciarstwie biegowym oraz skokach narciarskich. Pociąg pokonuje tę kluczową trasę 175 kilometrów w zaledwie 45 minut. Przed przebudową ta podróż zajmowała aż trzy godziny.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Hyper Poland: Hyperloop może połączyć CPK z Warszawą i Łodzią

Pociąg jest w stanie osiągnąć maksymalna prędkość 350 km/h, co według dziennika „The Guardian” czyni go najszybszym autonomicznym pociągiem na świecie. Pociągi na tej trasie autonomicznie poruszają się i zatrzymują na stacjach zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy oraz dostosowują swoją prędkość do ograniczeń. Na pokładzie jest obecny odpowiednio wykwalifikowany pracownik, który wspomoże pasażerów w razie nagłego wypadku.

Budowa linii trwała cztery lata, a na jej trasie pociąg zatrzymuje się 10 razy, w tym na stacji, która umożliwia odwiedzenie Wielkiego Muru Chińskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny szykują się do łączności 6G. Niewyobrażalne transfery danych

Reklama
Reklama

Kabiny wyposażone są w duże schowki na sprzęt do sportów zimowych, siedzenia z panelami dotykowymi, inteligentne oświetlenie, tysiące czujników bezpieczeństwa oraz siedzenia dostosowane do pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na stacjach do wykorzystywane znajdują się zarówno roboty, jak i technologia rozpoznawania twarzy.

Technologie
Szpiegostwo i zmasowane ataki? Chiny umieją już sterować pszczołami
Technologie
AI Elona Muska w amoku. Grok obraża Muska, X i sam siebie
Materiał Promocyjny
Tak zaawansowane technologie pomogły Andrzejowi Draganowi w stworzeniu futurystycznego teledysku Quebonafide
Technologie
Ten koncern obiecuje 3 tys. km zasięgu po 5 minutach ładowania. Nowa era baterii?
Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama