Startup stworzył rakietę, która weszła w przestrzeń kosmiczną

Japoński startup działający w branży kosmicznej w sobotę dokonał udanego wystrzelenia pierwszej, niewielkiej rakiety Momo-3 – pierwszej japońskiej rakiety, która weszła w przestrzeń kosmiczną.

Publikacja: 06.05.2019 08:40

Startup stworzył rakietę, która weszła w przestrzeń kosmiczną

Foto: Youtube

Firma Interstellar Technology Inc. wystrzeliła w sobotę bezzałogową rakietę Momo-3, która osiągnęła wysokość 110 km, zanim spadła do Oceanu Spokojnego po ok. 10 minutach lotu. – To był całkowity sukces. Będziemy pracować, aby móc gwarantować stabilne starty i masową produkcję (rakiet) – powiedział założyciel firmy, Takafumi Horie.

CZYTAJ TAKŻE: Chińskie firmy prywatne chcą podbić kosmos

Rakieta ma 10 metrów długości i 50 cm obwodu. Waży tonę. Do testowego wystrzelenia jej miało dojść we wtorek, ale w ostatniej chwili odkryto usterkę w układzie paliwowym.

W sobotę również nie obyło się bez problemów – zaplanowany na 5 rano start opóźnił się o 45 minut z powodu pojawienia się „anomalii”. Ostatecznie wykryto źródło problemu i start przebiegł zgodnie z planem.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces SpaceX: pierwszy komercyjny start w kosmos

Wcześniejsze testy rakiet Momo-1 i Momo-2 zakończyły się niepowodzeniem – w 2017 roku operator utracił kontakt z rakietą Momo-1 zaraz po starcie, w 2018 roku Momo-2 wzbiła się na wysokość zaledwie 20 metrów, po czym spadła na ziemię i stanęła w płomieniach.

Firma Interstellar Technology Inc. chce uruchomić produkcję tanich, niewielkich, bezzałogowych rakiet komercyjnych przeznaczonych do wynoszenia na orbitę satelitów.

Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Technologie
Przełom w ochronie środowiska? Wodoodporny i ekologiczny papier może zastąpić plastik
Technologie
Chiny rzuciły wyzwanie Ameryce. Zaleją świat dużo tańszymi humanoidami i robo-psami