Projekt ma pomóc w walce z drastycznie malejącą populacją pszczół, co może w długofalowej perspektywie doprowadzić do wyginięcia niektórych roślin i globalnej katastrofy żywieniowej. W niektórych krajach UE w 25 lat populacja tych owadów skurczyła się aż o 75 proc.
CZYTAJ TAKŻE: Roboty pomogą farmerom przy uprawie pomidorów
Globalny problem skłonił naukowców do wykorzystania w walce o populację pszczół nowych technologii. Sabiha Malik i prof. Simon Potts, biolog z Uniwersytetu w Reading, założyli World Bee Project. Dołączyli do niego naukowcy z całego świata, a także partnerzy technologiczni.
CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy sklonują zmarłe zwierzę. I przeszczepią wspomnienia
We współpracy z firmą Oracle rozpoczęto prace nad projektem polegającym na stworzeniu sieci inteligentnych uli o nazwie The World Bee Project Hive Network. System ma zdalnie zbierać dane, następnie wprowadzać je do chmury obliczeniowej Oracle Cloud, która z kolei wykorzysta narzędzia analityczne, technologię AI i wizualizację danych, aby udostępniać badaczom informacje o relacjach pomiędzy pszczołami miodnymi a ich środowiskiem. System pozwoli analizować dane akustyczne rejestrowane w ulach oraz ruchy pszczelich skrzydeł.