Deepfake budzi przerażenie. Mamy tylko pół roku

Już w przeciągu pół roku pojawić się mogą pierwsze filmy deepfake’owe, których gołym okiem nie będziemy w stanie odróżnić od rzeczywistości.

Publikacja: 29.09.2019 22:02

Ofiarą technologii deepfake padają obecnie przede wszystkim znani ludzie, wkrótce zagrożony będzie k

Ofiarą technologii deepfake padają obecnie przede wszystkim znani ludzie, wkrótce zagrożony będzie każdy. Na zdjęciu: Władimir Putin

Foto: Bloomberg

Jeden z pionierów w dziedzinie tworzenia i wykrywania materiałów wideo z technologią deepfake, czyli manipulującą wypowiedziami i obrazem np. znanych osób, ostrzega, że tempo wzrostu popularności takich filmów rośnie zawrotnie wraz z rozwojem tej technologii.

CZYTAJ TAKŻE: Deepfake będzie wkrótce groźną bronią polityczną

Profesor Hao Li to ekspert w tej dziedzinie, na co dzień pracujący na uniwersytecie Południowej Kalifornii, gdzie zajmuje się tematami związanymi z komputerami. Badacz jest uznaną personą w świecie deepfake’u, zasłynął między innymi z przygotowania wywiadu z nierzeczywistym Władimirem Putinem. Nagranie to ukazało się niedawno w internecie i pokazało, jak rzeczywiste mogą być fałszywe wizualizacje osób.

Co prawda można było zauważyć, że nie jest to „oryginalny” prezydent Rosji, niemniej klip zrobił duże wrażenie, szczególnie ze względu na to, że była to wizualizacja w czasie rzeczywistym. Twarz Władimira Putina była „nałożona” na prezentera, który się poruszał, a mimo to obraz przywódcy był dopasowany przez cały czas.

CZYTAJ TAKŻE: Cyfrowi giganci i naukowcy z MIT idą na wojnę z fałszywymi filmami

Hao Li wypowiedział się w telewizji CNBC, gdzie mówił o przyszłości tej technologii. Według eksperta w przeciągu od 6 do 12 miesięcy pojawią się na tyle rzeczywiste materiały deepfake, że będziemy potrzebowali specjalnych programów do ich wykrywania. Ponadto takie manipulacje zdjęć i materiałów wideo mają być w zasięgu każdego internauty. Taka sytuacja może być niebezpieczna z wielu powodów, ekspert zwrócił uwagę na aspekt wyborów prezydenckich, które odbędą się już w przyszłym roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Według prof. Hao Li deepfake może mieć realny wpływ na ich wyniki. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aplikacja Zao, która pozwala umieszczać wybrane twarze w popularnych programach telewizyjnych i może w niepowołanych rękach siać niebezpieczną propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Spreparowali głos prezesa i oskubali koncern energetyczny

W celu uniknięcia takich sytuacji naukowcy opracowują programy do analizowania wideo i zdjęć, które mają za zadanie wykrywać deepfake. Hao Li współpracuje z prof. Hanym Faridem w celu stworzenia takiego właśnie oprogramowania. Naukowcy twierdzą, że obecnie potrzebne jest świeże spojrzenie na ten problem. Jeżeli teraz nie zareagują, to wkrótce trudno im będzie dogonić tę technologię.

Jeden z pionierów w dziedzinie tworzenia i wykrywania materiałów wideo z technologią deepfake, czyli manipulującą wypowiedziami i obrazem np. znanych osób, ostrzega, że tempo wzrostu popularności takich filmów rośnie zawrotnie wraz z rozwojem tej technologii.

CZYTAJ TAKŻE: Deepfake będzie wkrótce groźną bronią polityczną

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Koniec dominacji Google? Twórca ChatGPT wprowadza wyjątkową wyszukiwarkę z AI
Technologie
Sparaliżowany sportowiec niósł ogień olimpijski. Egzoszkielety dokonują cudów
Technologie
Supermoc dla wszystkich. Rewolucyjne rozwiązanie da niezwykłą siłę i szybkość
Technologie
Sztuczna inteligencja miała tylko pomagać, a zabiera pracę. Oni cierpią najbardziej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Technologie
Te roboty mają być jak ludzie. Elon Musk podał datę ich wprowadzenia