Naukowcy uzyskali niezwykle silny materiał dzięki kąpieli jedwabiu w metalu a następnie ponownemu przędzeniu i ciągnięciu, tworząc cienkie włókna podobne do jedwabiu pajęczego, ale znacznie sztywniejsze niż jakiekolwiek znane jedwabie naturalne. Rozpuszczenie jedwabiu jedwabnika i przetworzenie go w roztworze cukru oraz jonów cynku i żelaza uczyniło go silniejszym niż nić pajęcza, jednego z najtwardszych i najmocniejszych materiałów w przyrodzie.

Prace nad stworzeniem włókien mocnych, lekkich i biodegradowalnych jak jedwab trwają od wielu lat w różnych ośrodkach naukowych. Naukowcy szukają sposobu na stworzenie technologii pozwalającej na masową produkcję nici z takich włókien. Mogły by one mieć zastosowanie nie tylko w medycynie jako szwy, sztuczne wiązadła i ścięgna, ale także w przemyśle odzieżowym oraz jako tusz do drukarek 3D, co dałoby tej technologii nowe, niezwykłe możliwości tworzenia niezwykle wytrzymałych obiektów. Gdyby udało się dodać ten materiał do druku byłaby to prawdziwa rewolucja w technologii 3D.

Czytaj więcej

Powstał ekstremalnie wytrzymały materiał. Inspiracją była kolczuga

Lin Zhi biolog strukturalny z Uniwersytetu Tianjin w Chinach i jego koledzy opracowali metodę wzmacniającą jedwab, najpierw rozpuszczając go w węglanie sodu lub papainie, enzymie z papai, a następnie ponownie spinając w kąpieli z cukru, etanolu i cynku oraz jonów żelaza. Dzięki temu nic staje się niezwykle wytrzymała i odporna, bardziej niż nić pajęcza. Naukowcy odkryli, że w uzyskanych włóknach obecne są jony cynku, a one same są nawet o 70 proc. mocniejsze niż nić przędziona przez pająki.

- Nasze odkrycie odwraca wcześniejsze przekonanie, że jedwab jedwabnika nie może konkurować z jedwabiem pajęczym pod względem wydajności mechanicznej – twierdzi doktor Lin Zhi. Naukowiec zapewnia, że stworzony przez niego jedwab jest sztywniejszy i bardziej wytrzymały niż niemal każda naturalna nic pajęcza, powstała w naturze i jest to pierwszy sztuczny jedwab, który jest aż tak wytrzymały.