Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu w Uppsali wydała w tej sprawie decyzję i to pierwszy znany przypadek, w którym student został skazany za korzystanie z chatbota. Student Uniwersytetu w Uppsali dostał pisemne ostrzeżenie po tym, jak przyznał się do oszukiwania za pomocą ChatGPT.
Uczelnia informuje w komunikacie, że student korzystał z „nieautoryzowanych pomocy” do wykonania trzech zadań na egzaminie obejmującym 10 punktów. Po tym, jak student został skonfrontowany z podejrzeniem o ściąganie, przyznał, że zadania pisemne zostały rozwiązane przy pomocy chatbota ChatGPT.
Dochodzenie komisji wykazało, że student „próbował wprowadzić w błąd w ocenie wyników w nauce”, używając takiego narzędzia do zdania egzaminu. Udzielając uczniowi ostrzeżenia zamiast zawieszenia w nauce, komisja uzasadniła decyzję, że zadania, w których korzystał z chatbota, stanowiły tylko niewielką część egzaminu, składającego się z dziesięciu zadań.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja, o której głośno na świecie ze względu na jej możliwości i obawy przed wywróceniem do góry nogami edukacji, jak się okazuje, ma problem ze zwykłą matematyką. W sposób przekonujący udziela błędnych odpowiedzi na proste pytania.
Przewodniczący komisji dyscyplinarnej na Uniwersytecie w
Malmö, Per Hillbur, powiedział jednak wcześniej, że sprawy związane z chatbotem toczą się także na innych uczelniach.