Dziennikarze telewizji CNN poprosili generator AI o utworzenie zdjęcia Azjaty z białą żoną. Narzędzie stworzyło mnóstwo zdjęć mężczyzny z Azji Wschodniej z kobietą z Azji Wschodniej. Ten sam problem AI miała, gdy poproszono ją o stworzenie wizerunku Azjatki z białym mężem. Na prośbę o utworzenie obrazu czarnoskórej kobiety z białym mężem funkcja sztucznej inteligencji Meta wygenerowała kilka obrazów przedstawiających wyłącznie czarnoskóre pary.
Czytaj więcej
Ponad 200 twórców, wśród nich Pearl Jam, Bon Jovi, Katy Perry, Nicki Minaj, Billie Eilish czy spadkobiercy Franka Sinatry podpisało list otwarty przeciwko wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do naruszania i niszczenia ich dorobku.
Narzędzie wygenerowało także obrazy dwóch Azjatek poproszone o stworzenie wizerunku Azjatki i jej białej przyjaciółki. Co więcej, prośba o zdjęcie czarnej kobiety i jej azjatyckiej przyjaciółki zaowocowała zrobieniem zdjęć dwóch czarnoskórych kobiet. Co zaskakujące, po prośbie o stworzenie wizerunku czarnego Żyda i jego azjatyckiej żony wygenerowano zdjęcie czarnego mężczyzny w jarmułce i Azjatki. Po wielokrotnych próbach zrobienia przez CNN zdjęcia pary międzyrasowej narzędzie ostatecznie stworzyło obraz białego mężczyzny z czarną kobietą i białego mężczyzny z azjatycką kobietą.
Generator obrazów do poprawki
Meta udostępniła swój generator obrazów AI w grudniu. Serwis informacyjny The Verge po raz pierwszy zgłosił problem z generowaniem wielorasowych par dopiero w tym tygodniu, podkreślając, że narzędzie „nie może sobie wyobrazić” Azjaty z białą kobietą. CNN potwierdza ten problem. Na prośbę o wygenerowanie zdjęcia pary międzyrasowej narzędzie Meta odpowiedziało: „Nie można wygenerować tego obrazu. Proszę spróbować czegoś innego.” Tymczasem pary międzyrasowe w Ameryce stanowią ogromną część populacji. Według danych US Census w 2022 r. około 19 proc. małżeństw osób miało charakter międzyrasowy.
Czytaj więcej
Wizerunki „idealnych” kobiet i mężczyzn stworzone przez sztuczną inteligencję powstały w oparciu o media społecznościowe i są w dużej mierze nierealistyczne – ostrzega Bulimia Project, grupa szerząca świadomość bulimii.