Co dzieje się z kontem na Facebooku po śmierci właściciela? Są dwie możliwości

Konto na Facebooku po śmierci właściciela może zostać zarówno usunięte, jak i istnieć dalej. W tej drugiej sytuacji uzyskuje jednak status „In memoriam”, a zarządzanie nim przejmuje opiekun. Wyjaśniamy, co się dzieje z kontem na Facebooku po śmierci właściciela.

Publikacja: 11.11.2024 09:08

Konto na Facebooku po śmierci właściciela może istnieć dalej

Konto na Facebooku po śmierci właściciela może istnieć dalej

Foto: Adobe Stock

Facebook na swojej stronie internetowej szczegółowo wyjaśnia wszystkie kwestie dotyczące tego, co może stać się z kontem po śmierci jego właściciela. Użytkownik Facebooka może zadecydować o tym sam jeszcze za życia. Do wyboru ma dwie opcje. Pierwsza z nich to usunięcie konta. Druga natomiast to przekształcenie go w konto ze statusem „In memoriam”.

Jeżeli jednak użytkownik nie podejmie decyzji o tym, co ma stać się z kontem na Facebooku po jego śmierci, działania w tym zakresie będą mogli podjąć jego bliscy. 

Konto na Facebooku: Czy może zostać usunięte po śmierci właściciela?

Użytkownik za życia może podjąć decyzję o trwałym usunięciu swojego konta na Facebooku po śmierci. Wówczas wszystkie posty, wiadomości, zdjęcia, reakcje, komentarze i informacje zostaną trwale usunięte z Facebooka. Usunięty zostanie zarówno główny profil, jak i wszystkie profile dodatkowe. Usunięcie konta nastąpi po otrzymaniu przez Facebook informacji o śmierci właściciela konta.

Czytaj więcej

Australia zakaże używania mediów społecznościowych osobom poniżej 16 lat

Jeżeli użytkownik chce, aby po jego śmierci konto na Facebooku zostało usunięte, powinien w ustawieniach konta zaznaczyć właściwą opcję. W tym celu – jak informuje na swojej stronie serwis – musi:

  • kliknąć w zdjęcie profilowe znajdujące się w prawym górnym rogu swojego profilu głównego;
  • wybrać Ustawienia i prywatność, a dalej Ustawienia;
  • kliknąć Centrum kont, a następnie Informacje osobiste;
  • wybrać Własność konta i kontrola, a dalej Nadanie statusu „In memoriam” oraz wybrać swój profil;
  • kliknąć Usuń po śmierci, a następnie Dalej w celu potwierdzenia.

Konto na Facebooku: Jak je usunąć po śmierci właściciela?

Po wykonaniu powyższych czynności konto danej osoby zostanie usunięte po jej śmierci. Nastąpi to jednak dopiero po poinformowaniu o tym fakcie Facebooka przez kogoś bliskiego. Osoba ta musi wypełnić i przesłać stosowny wniosek o usunięcie konta dostępny na stronie serwisu („Wniosek specjalny dotyczący konta ubezwłasnowolnionej lub zmarłej osoby”) wraz ze skanem lub zdjęciem aktu zgonu zmarłego właściciela. W przypadku braku tego dokumentu może przesłać nekrolog lub kartę upamiętniającą zmarłego.

Czytaj więcej

Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy

Ponadto osoba wnioskująca o usunięcie konta jest zobowiązana przesłać dokument, który potwierdzi, że jest ona członkiem najbliższej rodziny lub wykonawcą testamentu. Facebook akceptuje również pełnomocnictwo, akt urodzenia (w przypadku, gdy osoba zmarła była niepełnoletnia), ostatnią wolę i testament oraz zaświadczenie o powołaniu na zarządcę majątku spadkowego. Facebook na swojej stronie dodatkowo zaznacza, że dane w przesłanych dokumentach muszą być zgodne z tymi zawartymi na koncie zmarłego.

Konto na Facebooku po śmierci właściciela może otrzymać status „In memoriam”

Po śmierci właściciela jego konto na Facebooku może uzyskać status „In memoriam”. Aby tak się stało, użytkownik za życia musi:

  • kliknąć swoje zdjęcie profilowe znajdujące się w prawym górnym rogu Facebooka;
  • wybrać Ustawienia i prywatność, a dalej kliknąć Ustawienia;
  • w menu po lewej stronie kliknąć Centrum kont;
  • wybrać Informacje osobiste znajdujące się po lewej stronie, a dalej Własność konta i kontrola;
  • kliknąć Nadanie statusu „In memoriam” i wybrać konto;
  • wybrać Nadaj kontu status „In memoriam”, a następnie kliknąć Dalej;
  • w polu tekstowym wpisać imię i nazwisko znajomego wybranego na opiekuna konta, a dalej kliknąć jego zdjęcie profilowe;
  • zdecydować, czy opiekun konta będzie mieć prawo do pobrania kopii treści udostępnionych przez użytkownika na Facebooku;
  • kliknąć Zapisz;
  • wybrać Wyślij, aby poinformować znajomego, że został opiekunem konta lub wybrać Pomiń, aby zrezygnować z powiadamiania znajomego.

W przypadku, kiedy konto otrzyma status „In memoriam” po śmierci właściciela, wyznaczony dla niego opiekun zostanie o tym fakcie poinformowany.

Opiekun może również zostać dodany do konta ze statusem „In memoriam”, czyli już po śmierci jego właściciela. Osoba, która dodaje takiego opiekuna, musi znajdować się w gronie znajomych zmarłego użytkownika. Ponadto musi posiadać jego testament wskazujący osobę, której ma zostać przekazana kontrola nad jej kontami internetowymi.

W sytuacji, kiedy do konta „In memoriam” nie zostanie dodany opiekun, o jego wyznaczeniu decyduje sąd zarządzający majątkiem osoby zmarłej.

Czytaj więcej

Koniec ze śledzeniem celebrytów. W ślady Elona Muska poszedł Mark Zuckerberg

Konto na Facebooku ze statusem „In memoriam”: Jak funkcjonuje?

Jeżeli konto na Facebooku uzyska status „In memoriam”, wówczas na stronie profilu obok imienia i nazwiska znajdują się słowa „In memoriam”. Wszystkie materiały udostępnione przez zmarłego, w tym m.in. zdjęcia i posty, pozostaną na Facebooku i będą widoczne dla tych odbiorców, którym zostały udostępnione. Znajomi na osi czasu zmarłego mogą dzielić się wspomnieniami, pod warunkiem, że pozwalają na to ustawienia prywatności profilu „In memoriam”.

Konto nie będzie już jednak aktywne w obszarach publicznych takich jak m.in. przypomnienia o urodzinach czy propozycje osób, które może znać dany użytkownik. Na profil ten nikt też nie może się zalogować. W związku z tym nadanie statusu „In memoriam” zabezpiecza konto zmarłego przed zalogowaniem się na nie również przez niepowołane osoby.

Opiekun konta ze statusem „In memoriam”: Jakie ma uprawnienia?

Opiekuna konta wybrać można tylko w przypadku profilu głównego. Nie jest to możliwe w przypadku profili dodatkowych. Aby wybrać opiekuna swojego konta po śmierci, należy mieć ukończone 18 lat.

Opiekun po śmierci właściciela konta zajmuje się jego profilem. Aby było to możliwe, musi przejść do profilu ze statusem „In memoriam”, a następnie kliknąć opcję Zarządzaj znajdującą się w prawym dolnym rogu zdjęcia w tle strony.

Następnie może wykonywać czynności znajdujące się w menu po lewej stronie. Ma prawo do zmiany zdjęcia profilowego, zdjęcia w tle czy przyjęcia – w imieniu profilu ze statusem „In memoriam” – zaproszenia do grona znajomych. Może również opublikować przypięty post na profilu, który dotyczyć będzie np. informacji o pogrzebie. Jest także uprawniony do usunięcia konta.

Opiekun konta nie ma jednak prawa zalogować się na konto ze statusem „In memoriam”, czytać wiadomości jego właściciela, usuwać znajomych oraz wysyłać zaproszeń do grona znajomych.

Facebook na swojej stronie internetowej szczegółowo wyjaśnia wszystkie kwestie dotyczące tego, co może stać się z kontem po śmierci jego właściciela. Użytkownik Facebooka może zadecydować o tym sam jeszcze za życia. Do wyboru ma dwie opcje. Pierwsza z nich to usunięcie konta. Druga natomiast to przekształcenie go w konto ze statusem „In memoriam”.

Jeżeli jednak użytkownik nie podejmie decyzji o tym, co ma stać się z kontem na Facebooku po jego śmierci, działania w tym zakresie będą mogli podjąć jego bliscy. 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Technologie
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny. Wyrastają na potęgę
Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10