Aktualizacja: 21.03.2025 14:28 Publikacja: 10.02.2025 06:54
Każdy element materiału może się przesuwać i obracać względem siebie, a więc wydajnie rozpraszać energię, co czyni go idealnym do produkcji kasków i innych elementów sprzętu ochronnego
Foto: mon
Materiał zachowuje się jak ciało stałe albo ciecz, w zależności od rodzaju zastosowanego naprężenia. Ten innowacyjny materiał, zwany PAM (to skrót od polycatenated architected materials), może mieć szeroki zakres zastosowań, w tym w sprzęcie ochronnym, takim jak hełmy, w urządzeniach biomedycznych i robotyce.
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zdolność ludzi do posługiwania się językiem istniała już co najmniej ok. 135 tys. lat temu, a powszechnie język był używany przez ludzi ok. 35 tys. lat później. Do takich wniosków doszli naukowcy na podstawie analizy badań genetycznych.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Naukowcy zaobserwowali tajemniczy sygnał radiowy, który regularnie, co dwie godziny, dociera do Ziemi z kosmosu. Dzięki analizom danych radioteleskopowych oraz serii dodatkowych badań, udało im się ustalić jego źródło.
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN (IBB PAN) działa od 70 lat i jest wiodącą jednostką naukową w Polsce, od 12 lat z kategorią naukową A+. Prowadzimy innowacyjne badania integrujące wiedzę ekspercką, nowoczesne metody badawcze i zaawansowaną infrastrukturę. Uzyskane wyniki przyczyniają się do rozwoju nowych terapii, metod diagnostycznych oraz innowacyjnych technologii przemysłowych.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Naukowcy zbliżyli się do rozwiązania zagadki wyglądu megalodona. Najnowsze badania wykazały, że prawdopodobnie nie przypominał on, jak dotąd sądzono, rekina białego. Jego ciało mogło być smuklejsze i dłuższe, przez co był bardziej podobny do rekina cytrynowego.
Skóra, która sama leczy 90 proc. skaleczeń w ciągu zaledwie 4 godzin i całkowicie się regeneruje w ciągu 24 godzin. To nie marzenie. Naukowcy właśnie stworzyli super skórę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas