Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie

Opracowany przez firmę OpenAI, najpopularniejszy na świecie chatbot, może pisać kody, e-maile, pomagać w lekcjach, a nawet planować wakacje. Ale czy może wykryć raka? Okazuje się, że może być bardzo pomocny, kiedy lekarze zawiodą.

Aktualizacja: 27.04.2025 21:40 Publikacja: 27.04.2025 13:23

Obecnie zdecydowana większość nowotworów wykrywana jest w zaawansowanym stadium. ChatGPT pomógł usta

Obecnie zdecydowana większość nowotworów wykrywana jest w zaawansowanym stadium. ChatGPT pomógł ustalić, co dolega kobiecie, zanim było za późno

Foto: shutterstock

40-letnia Lauren Bannon, mieszkanka USA i matka dwójki dzieci, której niezrozumiałe objawy były wielokrotnie ignorowane przez lekarzy, twierdzi, że dopiero spostrzeżenia chatbota AI doprowadziły do postawienia ratującej jej życie diagnozy.

Błędna diagnoza lekarzy

W lutym 2024 r. zaczęła zauważać trudności w zginaniu palców, szczególnie rano i wieczorem. Pomimo negatywnego wyniku testu na reumatoidalne zapalenie stawów i czterech miesięcy wizyt lekarze wciąż diagnozowali u niej tę chorobę. Jednak 40-latka, właścicielka firmy marketingowej, wkrótce zaczęła odczuwać silne bóle brzucha i straciła na wadze – w ciągu miesiąca blisko 10 kg – co lekarze przypisywali refluksowi. – Ale nie byłam wyczerpana ani nawet zmęczona – zauważa.

Czytaj więcej

Przełomowa technologia z Polski nadzieją dla chorych na raka. Głośno o niej za oceanem

Zdesperowana kobieta zwróciła się do używanego w pracy ChatGPT w celu uzyskania potencjalnej diagnozy, choć nie jest to narządzie do tego służące. Zapytała bota AI o schorzenia przypominające reumatoidalne zapalenie stawów. Ten zasugerował, że może mieć chorobę Hashimoto i zalecił, aby zwróciła się do lekarza o sprawdzenie poziomu przeciwciał wytwarzanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) – donosi brytyjski „Kennedy News and Media”, a za nim liczne media na całym świecie. – Musiałam dowiedzieć się, co się ze mną dzieje. Byłam zdesperowana – tłumaczyła Amerykanka.

Jak ChatGPT pomógł wykryć raka?

Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu atakuje tarczycę, powodując stan zapalny i ostatecznie zaburzając jej działanie.

Czytaj więcej

Połączyli AI z tradycyjną chińską medycyną. Niezwykła skuteczność badania

Pomimo zastrzeżeń lekarza poszła na badanie we wrześniu 2024 r., a wyniki potwierdziły sugestię chatbota – mimo braku tej choroby w rodzinie. To skłoniło lekarzy do przeprowadzenia USG tarczycy, które ujawniło dwa guzki na szyi. W październiku 2024 r. guzki te zdiagnozowano jako raka. W efekcie kobiecie usunięto tarczycę i dwa węzły chłonne.

Bannon uważa, że nigdy nie odkryłaby ukrytego raka bez pomocy ChatGPT, ponieważ nie miała typowych objawów choroby Hashimoto. – Poczułam się zawiedziona przez lekarzy – powiedziała Bannon. – To było tak, jakby próbowali przepisać leki na wszystko, żeby mieć sprawę z głowy. Gdybym nie zajrzała na ChatGPT, po prostu wzięłabym leki na reumatoidalne zapalenie stawów, a rak rozprzestrzeniłby się z mojej szyi na wszystkie inne miejsca – dodaje.

AI ratuje kobietę w ciąży

To nie jedyny przypadek, gdy generatywna sztuczna inteligencja uratowała życie. Niedawno amerykański „Newsweek" pisał o ciężarnej kobiecie Natallia Tarrien, która poczuła silny ucisk w szczęce. Zapytany bot poradził, by sprawdziła ciśnienie krwi. Kiedy okazało się wysokie i wciąż rosło, ChatGPT zwrócił się do kobiety: „Zadzwoń po karetkę. Natychmiast”.

Czytaj więcej

Stworzyli kontrowersyjne rozwiązanie. Po cichu pomaga na egzaminie i w rozmowie o pracę

W szpitalu lekarze zdiagnozowali u Amerykanki niebezpieczne powikłanie ciąży i podjęli decyzję ratującą życie, Był to natychmiastowy poród. Po wszystkim lekarz powiedział młodej mamie: „Gdybyś poszła spać tej nocy, nie obudziłabyś się”. Historia Tarrien zyskała na Instagramie 24 mln wyświetleń.

Lekarze podkreślają jednak, że mimo takich krzepiących przypadków ChatGPT nie jest narzędziem diagnostycznym, nie może zbadać i nie zastępuje profesjonalnej opieki.

Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Technologie
To ma być „mur" nie do przebicia. Kraje NATO łączą siły
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce
Technologie
Koniec z fałszywymi uśmiechami. Teraz będzie już można łatwo poznać prawdziwe uczucia
Technologie
Stworzyli kontrowersyjne rozwiązanie. Po cichu pomaga na egzaminie i w rozmowie o pracę