Jak wyglądałaby współczesna komunikacja, gdybyśmy mogli nie tylko widzieć i słyszeć rozmówcę, ale także go dotknąć? A jak zmieniłyby się np. zakupy w sklepach internetowych, gdybyśmy mogli podczas nich doświadczyć tekstury materiału? Takie pytania zadają sobie m.in. badacze z firmy SoftServe Poland.
To, co jeszcze niedawno wydawało się science fiction, staje się rzeczywistością dzięki przełomowej technologii i rozwiązaniom, nad którymi przez ostatnie cztery lata w ramach projektu badawczego Touchless AI pracował międzynarodowy zespół z udziałem Polaków.
Wzrok, słuch i w końcu dotyk
Opracowanie nowej generacji bezdotykowych technologii haptycznych, które wzbogacą nasze interakcje w świecie wirtualnym, dając np. możliwość przekazywania wrażeń dotykowych bez fizycznego kontaktu, to wizja, która kusi naukowców. I właśnie taki cel przyświecał projektowi Touchless AI, realizowanemu w ramach unijnego programu finansowania Horyzont 2020. Przez ostatnie cztery lata pracował nad nim międzynarodowy zespół ekspertów reprezentujących jedne z najlepszych uniwersytetów na świecie: University of Copenhagen, Public University of Navarre oraz University College London, a także firmy technologiczne, jak SoftServe i Ultraleap, jak również Crowdhelix, która zajmowała się promocją i kolaboracją z innymi, „siostrzanymi” projektami. Dziś już wiadomo, że Touchless AI to projekt, który otwiera nowe możliwości w komunikacji cyfrowej.
Powstał on w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bardziej immersyjne doświadczenia w świecie online – podczas gdy tradycyjne rozmowy wideo pozwalają na kontakt wzrokowy i słuchowy, brakuje w nich jeszcze jednego kluczowego elementu ludzkiej interakcji, czyli dotyku. Idea tego przedsięwzięcia narodziła się na początku pandemii koronawirusa, gdy spora część komunikacji zaczęła toczyć się zdalnie, a wiele osób straciło możliwość przytulenia się do bliskich. Jak tłumaczy Maciej Stroiński, R&D Engineer w firmie SoftServe Poland, w świecie cyfrowym ten element był dotychczas niedostępny.
Czytaj więcej
Chiński wynalazca opracował urządzenie, które ma umożliwiać odczuwanie pocałunku z osobą, z którą...