Coraz tańsze smarturządzenia zdominują rynek

Wśród takich trafiających dziś na rynek urządzeń jak komputery stacjonarne, tablety czy smartfony jedną trzecią stanowią gadżety kosztujące maksymalnie 200 dol. Za cztery lata ten odsetek wzrośnie do ponad 43 proc.

Jak prognozuje, na koniec tego roku łączna sprzedaż wszystkich wymienionych kategorii sprzętów (komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony, combo laptop-tablet ) sięgnie 1,8 mld, a na koniec 2018 r. dobije do 2,4 mld.

Obecnie na świecie są już w użyciu prawie 2 mld smartfonów, a zdaniem ich producentów, na jeszcze rozwijających się wciąż chłonnych rynkach uda się sprzedać przynajmniej kolejne tyle. – To dlatego prognozujemy silne wzrosty sprzedaży właśnie tańszych modeli smartfonów z systemem Androida, które będą się sprzedawały zwłaszcza na takich rynkach jak Chiny, Indie i Brazylia. W tym czasie na dojrzałych rynkach, jak USA czy kraje zachodniej Europy, wzrosty sprzedaży będą już tylko jednocyfrowe – podaje IDC.

Zdaniem Jitesha Ubraniego, analityka tej firmy, komputery stacjonarne coraz bardziej będą się stawały urządzeniem towarzyszącym. – To urządzenia mobilne, zwłaszcza smartfony, będą dla wielu gadżetami pierwszego użycia. Najnowsze interfejsy użytkownika systemu Mac OS Apple’a oraz te Microsoftu wyraźnie pokazują, że żyjemy w świecie filozofii „mobile first” – mówi. W 2018 roku na jeden komputera stacjonarny będzie się na globalnym rynku sprzedawać już sześć smartfonów.

Zwłaszcza tych tańszych. W 2013 roku jedną trzecią wszystkich łączących się z Internetem urządzeń będą stanowiły te kosztujące maksymalnie 200 dol., ale za cztery lata ten odsetek wzrośnie już do ponad 43 proc. Najdroższe urządzenia (za 500 dol. i więcej), które w tym roku będą stanowiły jedna trzecią wszystkich, jakie zostaną kupione. Ale za cztery lata będą stanowiły już niewiele ponad jedną czwartą wszystkich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trump na odchodne uderza w Huawei. Kolejny cios w Chiny

Ustępujący prezydent USA nie odpuszcza w technologicznej wojnie z Chinami. Na dwa dni przed ...

Zakupy Polaków będą teraz bardziej inteligentne

Tradycyjni sprzedawcy w starciu z konkurencją ze strony e-commerce chętnie sięgają po nowe technologie. ...

Apple zwalcza ustawę broniącą Ujgurów w Chinach

Koncern Apple chce złagodzenia projektu amerykańskiej ustawy piętnującej firmy wykorzystujące pracę przymusową ujgurskich więźniów ...

Czołgi z gry komputerowej wyjeżdżają do realu

Fani sieciowej gry „World of Tanks” teraz będą mogli toczyć pancerne bitwy offline. Rozgrywka ...