Bruksela wyłania władze telekomunikacyjnego rynku. Do czego będą dążyć?

ROL

Choć wśród członków komisji Europarlamentu pojawiły się i mało entuzjastyczne komentarze w sumie ocena kandydata na eurokomisarza Gunthera Oettingera jest pozytywna. Raport ją zawierający zostanie opublikowany po tym, jak zakończą się wszystkie przesłuchania kandydatów, ale zapewne zaledwie wspomni, że zbyt mętnie wypowiadał się na wiele ważnych tematów – pisze dla rpkom.pl z Brukseli Tom Ruhan, przewodniczący European Competitive Telecoms Association (ECTA), do niedawna członek zarządu Netii.

W miniony poniedziałek wieczorem komisje Parlamentu Europejskiego:  Przemysłu Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz Kultury i Edukacji (CULT) wysłuchały wystąpienia kandydata na komisarza Gunthera Oettingera. We wtorek wieczorem koordynatorzy ITRE i CULT zebrali się, aby przedyskutować raport polityka i wystawić mu ocenę.

Choć pojawiły się i mało entuzjastyczne wtrącenia w sumie ocena ITRE i CULT są pozytywne. Raport z ewaluacji, który zostanie opublikowany po tym, jak zakończą się wszystkie przesłuchania kandydatów, zaledwie wspomni, że Oettinger  zbyt mętnie wypowiadał się na wiele ważnych dla Parlamentu Europejskiego tematów, takich na przykład, jak neutralność sieci. Nawiasem mówiąc, pan Oettinger uzyskał  zielone światło od kompetentnych komisji, a jedyna grupą, która domagała się jasnych odpowiedzi i która jednocześnie wspominała, że nie popiera jego nominacji było EFDD (parlamentarne ugrupowanie eurosceptyków – RED.).

Oto co można było wyczytać z wystąpienia Gunthera Oettintgera na wybrane tematy.

* TSM (The Single Market Initiative, czyli projekt Neelie Kroes)

Pan Oettinger w swoim wystąpieniu nie pozostawiał cienia wątpliwości, że jego zdaniem wycofanie projektu nie wchodzi w grę. Przeciwnie, będzie parł do jego wprowadzenia w życie tak szybko, jak będzie to możliwe (w ciągu kilku miesięcy).

* Neutralność sieci

Zapytany przez jednego z europosłów o definicję tego pojęcia wolał wspomnieć, że propozycja Komisji Europejskiej z września 2013 r. była słuszna oraz, że uchwała Parlamentu Europejskiego była przekonująca. Operatorzy nie powinni mieć możliwości uprzywilejowywania użytkowników, którzy płacą więcej, ale w przypadku neutralności jest jeden wyjątek: interes publiczny. Dodał, że jest przygotowany aby wyjaśnić, co ma na myśli mówiąc „interes publiczny”, ale w przyszłości.

* Cyfrowe regulacje

Pan Oettinger wspomniał, że potrzebowałby 6 miesięcy na przygotowania scenariusza opisującego gdzie Unia Europejska powinna regulować, a gdzie nie, aby nie obciążać zbytnio cyfrowej gospodarki.

* Roaming

Zapytany, czy Rada może uczynić krok wstecz wobec zdania Parlamentu, powiedział, że Rada nie powinna być zmuszana do czegokolwiek, a powinna zostać przekonana. Pan Oettinger jest najwyraźniej zwolennikiem propozycji Parlamentu Europejskiego, aby do końca grudnia 2015 r. w Unii Europejskiej można było „roam like at home”.

* BEREC

Pan Oettinger woli jednego europejskiego regulatora zamiast zwykłego ciała koordynującego działania regulatorów krajowych. Podobnie jak Reding, czy Juncker jest zwolennikiem stworzenia jednego urzędu regulacyjnego z siedzibą w Brukseli i likwidacji Urzędu komunikacji Elektronicznej, albo – w najlepszym razie – przekształcenia go w zwykły oddział.

* Konkurencja

Wielu europejskich operatorów nie radzi sobie dobrze, a na arenie globalnej ich pozycja nie jest wystarczająco silna. Oettinger uważa, że w Europie powinno być tylko 2 czy 3 znaczących graczy, tak, abyśmy byli w stanie odgrywać znaczącą rolę na arenie międzynarodowej. Główny argument: firmy europejskie nie powinny być przejmowane przez nie-europejskie.

Tom Ruhan działa w organizacjach branżowych w kraju (KIGEiT) i na szczeblu międzynarodowym. Jest przewodniczącym Rady Dyrektorów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji (ECTA). Przed przyjęciem pracy w Netii (w 2003 r.) pracował 12 lat dla kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Z pochodzenia iest Irlandczykiem. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii.

 

Od Redakcji: W nadchodzący poniedziałek komisje Europarlamentu: IMCO, ITRE i LIBE przesłuchają Andrusa Ansipa, byłego premiera Estonii. Praktyka pokazuje, że zwykle 2-3 kandydatów na komisarzy w toku takich przesłuchań odpada. Wydaje się jednak, że w przypadku Ansipa i Oettingera tak się nie stanie. Jakby nie oceniać ich nie kompetencji, zbyt wiele kontrowersji jest wokół kontrkandydatów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gry wideo kozłem ofiarnym strzelanin w USA

Prezydent Donald Trump wraz z republikanami obwinia gry wideo za kluczowy czynnik przyczyniający się ...

Jesteś dobry w gry wideo? Możesz zarabiać krocie

Młodzieży nie chce się już nawet grać. Wolą oglądać, jak kto inny to robi. ...

Klabater zagrał na giełdzie

Producent i wydawca gier wszedł dziś na NewConnect. Chętnych do zakupu jego akcji jest ...

Robot wjechał do szpitala we Wrocławiu. Walczy z wirusem

Samodzielnie jeździ, omija przeszkody i dezynfekuje, ma szybko i skutecznie zlikwidować niebezpieczne drobnoustroje. Celem ...

„Snajper” trafił do celu. Sukces gry

Akcje CI Games drożeją o 17 proc. na wieść o dobrej sprzedaży najnowszej gry ...

Duże roszady na polskim rynku smartfonów. Oto wielka piątka

Producent smartfonów pod marką Xiaomi przy okazji premiery nowego urządzenia, podał dziś najnowsze dane ...