Motorola sprzedana, Google nowym właścicielem

ROL

Za 12,5 mld dol. w gotówce koncern internetowy Google kupi amerykański Motorola Mobility, amerykańskiego producenta telefonów komórkowych. W centrum zaskakującej decyzji o przejęciu stoi ponad 24,5 tys. patentów, jakie należą do Motoroli. Ich posiadanie pozwoli lepiej chronić system operacyjny Google Android przed pozwami w sprawie kopiowania pomysłów takich firm jak Apple czy Microsoft, upatrujących w platformie mobilnej Google największego konkurenta w branży.

– Kupujemy Motorolę by chronić ekosystem Androida – powiedział na konferencji prasowej Andy Rubin, szef projektu Android w Google. Najpopularniejszy mobilny system operacyjny stosowany jest dziś przez ok. 40 producentów słuchawek z całego świata, którzy obsługują 231 operatorów w 123 krajach. Liczba aktywacji nowych słuchawek z Androidem obecnie przekracza 550 tys. dziennie.

Google kupiło patenty

Zagrożeniem dla finansowej strony funkcjonowania tej platformy mogą być jednak opłaty licencyjne, jakie musieliby płacić producenci sprzętu z Andoridem, jeśli uznane zostałyby choćby niektóre z oskarżeń, jakie pod adresem poszczególnych firm, m.in. Samsunga, wysuwa konkurencja, głównie Apple.

Firma składa kolejne pozwy przeciwko m.in. Samsungowi czy HTC, wskazując na urządzenia z Androidem wykorzystujące podobne rozwiązania jak telefony iPhone czy tablety iPad. W ubiegłym tygodniu Apple doprowadziło nawet do zablokowania dystrybucji tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 (oczywiście z systemem Android) na terenie Unii Europejskiej.

Ewentualne opłaty licencyjne mają kolosalne znaczenie dla planów producentów np. tabletów na najbliższe lata, bo w 2015 r. ich sprzedaż ma osiągnąć ok. 230-250 mln sztuk rocznie (na świecie). W 2010 r. było to zaledwie 20 mln.

Larry Page: chcemy się bronić

Wątpliwości co do własności intelektualnej, jaka stoi w centrum transakcji, nie pozostawia Larry Page, prezes Google. Napisał on w oświadczeniu: – Motorola to historia ponad 80 lat innowacji i rozwoju własności intelektualnej (…) firmy takie jak Apple czy Microsoft współpracują w antykonkurencyjnych atakach patentowych na Androida (…). Przejęcie pozwoli wzmocnić naszą pozycję konkurencyjną i portfolio patentów Google, przez co będziemy mogli skuteczniej chronić platformę przez antykonkurencyjnymi zagrożeniami ze strony Microsoftu, Apple i innych firm – oświadczył Larry Page.

Własne telefony Google wątpliwe

Google jednocześnie zapewnia, że Motorola jako producent słuchawek będzie współpracować z firmą-matką na dotychczasowych, biznesowych zasadach. Nie wydaje się, by w skutek transakcji pojawiły się na rynku słuchawki sygnowane logo Google. Firma jakiś czas temu próbowała podobnego kroku, sprzedając pod swoim logo smartfona Nexus One, zbudowanego we współpracy z Samsungiem. Projekt jednak był porażką – telefon miał problem z odróżnieniem się od konkurencji, a Google postawiło na internetowy kanał sprzedaży, nie wprowadzając telefonu do sprzedaży operatorskiej. Z powodu małego powodzenia Nexusa One projekt został zamknięty przed upływem roku.

Kształt współpracy z Motorolą będzie kluczowy dla losów partnerstwa Google z takimi gigantami wspierającymi system Android jak HTC czy Samsung. Te firmy na razie oficjalnie nie wypowiedziały się w sprawie przejęcia.

 

Aktualizacja:

W reakcji na przejęcie Motoroli przez Google pojawiło się wiele analiz na temat konsekwencji tej decyzji. Oto najciekawsze z nich:

DziennikFinancial Times” przewiduje, że przejęcie Motoroli przez Google może przyspieszyć ewentualne przejęcie Nokii przez Microsoft, o którym rynki spekulują od jakiegoś czasu. Taki ruch miałby wzmocnić pozycję Windows Phone jako platformy alternatywnej dla systemu Google Android. „FT” zdobył także komentarz Samsunga, jednego z głównych producentów słuchawek z Androidem w sprawie transakcji. Koreański gigant wciąż nie wypracował oficjalnego stanowiska, ale nie odczytuje tej transakcji jako złej i godzącej w interesy firmy.

Z kolei „The Wall Street Journal” sugeruje, że zamieszanie jakie powstanie w społeczności tworzącej ekosystem Androida wskutek transakcji da moment oddechu kanadyjskiemu Research In Motion, który może zyskać nieco czasu potrzebnego na zmniejszenie dystansu do konkurencji.

Serwis GigaOM podaje z kolei, że Motorola rozmawiała o przejęciu z Microsoftem, który chciał nabyć patenty firmy, by skuteczniej blokować rozwój systemu Android. Portal nie podaje większej ilości szczegółów, ale sugeruje, że Google przelicytowało Microsoft.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Netflix podał obsadę drugiego sezonu „Wiedźmina”

Ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu „Wiedźmina”. Oficjalnie ogłoszono nazwiska aktorów, którzy dołączą do obsady. ...

Sztuczna inteligencja wpuści kota do domu. Albo i nie

Ben Hamm, inżynier z Amazona, zbudował inteligentne drzwiczki, które powstrzymują jego kota przed przynoszeniem ...

Utrata danych może być dramatem

Każda firma powinna zabezpieczyć się przed ryzykiem nieodwracalnej utraty danych, ważnych plików i e-maili. ...

Netflix pozyskał twórców „Gry o tron”. Płaci im w ciemno… 200 mln dol.

Netflix podpisał właśnie umowę opiewającą na 200 mln dol. z Davidem Benioffem i D.B. ...

Na polskim YouTube można nieźle zarobić

Sprzedawanie na YouTube nie jest proste, gdyż wbrew pozorom to nowy rynek, którego wielu ...

Czas na transseksualne emotikony

Paleta emotek, jakie wykorzystujemy w SMS-ach, tweetach, czy w innych komunikatorach i serwisach społecznościowych, ...