Play renegocjował umowę kredytu na 7 mld zł

Grupa Play Communications renegocjowała umowę kredytową  zawartą z konsorcjum banków w 2017 roku, opiewającą na 7 mld zł. Nowe warunki są korzystniejsze zarówno telekomu, jak i… dla jego głównych akcjonariuszy.

Na mocy nowej umowy, P4, operator sieci Play w 100 proc. należący do Play Communications, może spłacać mniejsze raty kapitałowe kredytu  w latach 2019-2021 (346,7mln zł zamiast 586,3 mln zł), a większa płatność przypada dopiero w marcu 2022 r. (1,01 mld zł zamiast 293 mln zł).

Play może też i wyemitować  obligacje o wartości nominalnej 2 mld zł. Jeśli zaś ograniczy relatywną wysokość długu netto do poniżej 3-krotności dwunastomiesięcznej EBITDA, może liczyć na niższe oprocentowanie.

Co ciekawe, w zapisach nowej umowy zniesiono ograniczenia ciążące do tej pory na wehikułach dwóch głównych akcjonariuszy Playa: Novatorze (islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona) i Tollertonie (Greka Panosa Germanosa). Zmieniono bowiem definicję tzw. zmiany kontroli nad Playem.

Według nowej definicji zawarowanej w umowie, do zmiany kontroli nad spółką dochodzi, gdy pojawia się inwestor, zwiększający zaangażowanie w kapitale spółki do ponad 33,33 proc. i  nie jest to żaden z obecnych głównych akcjonariuszy.  Jednocześnie – czytamy w komunikacie Play Communications – jakiekolwiek ograniczenia dotyczące głównych akcjonariuszy zostały zniesione.

Tomasz Poźniak, dyrektor ds. relacji inwestorskich w Play Communications pytany, czy to oznacza, że Novator i Tollerton mogą równie dobrze pozbyć się akcji i nie będzie miało to wpływu na warunki finansowo odpowiedział krótko:  – Tak.

Pytany natomiast o to, jak szybko Play chciałby skorzystać z możliwości emisji obligacji odpowiedział, że jest to opcja i spółka nie ma w tej chwili konkretnych planów.  Według niego średnioterminowy cel telekomu do nadal ograniczenie poziomu wskaźnika dług netto do EBITDA do poniżej 2,5.  W końcu września ten wskaźnik Playa wynosił 3,14.

2 mld zł to suma, którą zdaniem Haitong Banku każdy z operatorów komórkowych przeznaczy na częstotliwości dla sieci komórkowych 5G.

Kurs akcji Play Communications rośnie dziś na warszawskiej GPW o godz. 13.42 rośnie o 3,56 proc. do 20,36 zł. Odrabia straty z wtorku, gdy od rana notowania topniały, a na zamknięciu papier kosztował 19,66 zł, o 7,18 proc. mniej niż w poniedziałek.

Nie było informacji, które mogłyby spowodować taką przecenę. Tego dnia w trakcie sesji Play poinformował tylko, że miejsce Jacka Niewęgłowskiego ustępującego z końcem stycznia zajmie jego wieloletni podwładny, Piotr Kuriata.

W 2017 roku P4 zawarło umowę kredytu  z konsorcjum Alior Banku, BZ WBK (obecnie Santander), BNP Paribas, DNB Bank ASA, DNB Bank Polska,  PKO BP, TFI PZU (w imieniu PZU FIZ AN BIS 2 i PZU SFIO Universum) oraz Raiffeisen Bank International jako organizatorem finansowania. Pozyskane 7 mld zł posłużyło firmie aby zrefinansować istniejące długi.

Mogą Ci się również spodobać

Druk przestrzenny jest coraz częściej wykorzystywany przez firmy

Prawie co trzecia firma w Europie planuje inwestycję w drukarkę 3D – ocenia producent ...

Zaostrza się batalia o prawa autorskie w sieci

Im bliżej do głosowania w Parlamencie Europejskim, tym goręcej na linii twórcy – serwisy ...

Gry mobilne nadają tempo

Jeszcze kilka lat temu segment gier mobilnych traktowany był jako margines całego rynku. Dziś ...

Polska firma wprowadzi na rynek Świętego Graala elektroniki

Do końca roku wrocławska spółka QNA wejdzie na rynek z przełomową technologią tzw. niebieskiej ...

Kafelki i baterie hitami internetu

Nie ubrania czy motoryzacja, a kategoria dom i ogród jest liderem polskiego e-handlu. Jej ...

Coraz chętniej płacimy za e-mail bez reklam

Brak reklam to jedna z przyczyn sukcesu płatnych internetowych platform z filmami. W poczcie ...