Wyrok w sprawie telewizyjnego kartelu sieci komórkowych do kasacji

Sąd Najwyższy przyjął kasację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sporze z czterema sieciami komórkowymi toczącym się od 2011 roku – dowiaduje się rpkom.pl.

Naszą informację potwierdza UOKIK. – Z telefonicznych ustaleń wynika, że Sąd Najwyższy przyjął naszą skargę kasacyjną do rozpoznania na rozprawie. Czekamy na postanowienie o przyjęciu do rozpoznania, które powinno wkrótce wpłynąć do UOKiK – powiadomiło w odpowiedzi na nasze pytanie biuro prasowe urzędu antymonopolowego.

Przypomnijmy, że decyzją z 2011 roku UOKIK nałożył na Centertel (dziś Orange Polska),  PTC (dziś T-mobile Polska), Polkomtel (sieć Plus) oraz P4 (Play) w sumie 113 mln zł kary za zmowę na rynku telewizji mobilnej.

UOKiK kierowany wtedy przez Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, stwierdził, że telekomy ustalały stanowisko w rozmowach z firmą Info-TV-FM, która aby świadczyć usługi abonentom musiała zawrzeć umowy z operatorami.

Ostatni wyrok w tej sprawie zapadł w marcu 2017 roku. Sąd Apelacyjny oddalił wówczas apelację UOKIK od wyroku sądu pierwszej instancji, który zdecydował po myśli telekomów.

Nasi rozmówcy podają, że SN nie ustalił na razie daty rozpatrzenia kasacji UOKIK-u.

Polkomtel dostał w 2011 r. 33,4 mln zł kary, spółka z grupy Orange 35 mln zł, poprzednik T-Mobile Polska 34 mln zł, a P4 10,7 mln zł.

Dodatkowo za utrudnianie postępowania ukarał wówczas Plusa i T-Mobile odpowiednio 130 i 123 mln zł grzywny. Telekomy uzyskały obniżenie tych kar w sądach i walczyły o ich anulowanie.

Ewentualna wygrana urzędu rodziłaby skutki także dla funduszu Magna Polonia, który był udziałowcem Info-TV-FM.

Magna Polonia, na kanwie decyzji UOKIK-u, zamierzała domagać się odszkodowania od telekomów. Wystąpiła do sądu z pozwem przeciwko telekomom, aby uniknąć przedawnienia. Domagała się w nim od sieci komórkowych solidarnie ponad 600 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Firma z branży e-sportu sięga po kultowe magazyny dla graczy

Agencja gamingowa Fantasyexpo, specjalizująca się m.in. w organizowaniu i transmisji imprez e-sportowych, została właśnie ...

Zaostrza się batalia o prawa autorskie w sieci

Im bliżej do głosowania w Parlamencie Europejskim, tym goręcej na linii twórcy – serwisy ...

Japończycy znaleźli sposób na relaks w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa zmusiła właścicieli słynnych japońskich kurortów zbudowanych na gorących źródłach do zamknięcia hoteli, ...

Techland przesuwa premierę „Dying Light 2”

„Cyberpunk” CD Projektu nie jest jedynym tytułem, którego premiera została opóźniona. Już wiadomo, że ...

Cyberpunk 2077 z własnym smartfonem

To będzie nie lada gratka dla fanów oczekujących na premierę najnowszej gry od CD ...

Jak stworzyć nowatorską przestrzeń biznesową

Współczesne organizacje biznesowe przechodzą dynamiczną cyfrową transformację. Z pomocą przychodzą im nowe technologie, oparte ...