Aktualizacja: 10.12.2024 00:37 Publikacja: 12.11.2009 00:00
Dotacje UE na doprowadzenie sieci do użytkowników końcowych na etapie tzw. „ostatniej mili” będą dostępne we wszystkich województwach dopiero w przyszłym roku. Na razie mogą się o nie ubiegać firmy telekomunikacyjne tylko z sześciu województw.
Problemem są niedokładne mapy dostępu do sieci, z których wynika, że większość mieszkańców kraju mieszka w zasięgu infrastruktury umożliwiającej dostęp do sieci o przepływności 2 Mb/s. Mapy sporządzały samorządy, przede wszystkim na podstawie danych z TP. W efekcie, lokalni dostawcy Internetu mieli trudności z załatwieniem formalności związanych z inwestycją. Jak zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, do marca 2010 r., kiedy ruszy kolejny konkurs o dofinansowania unijne, powinny być gotowe nowe, bardziej dokładne mapy infrastruktury sieciowej. Już do końca 2009 r. dotacje na „ostatnią milę” mają być dostępne w kolejnych trzech lub czterech regionach.
Niedokładność map określających występowanie internetowych „białych plam” to nie jedyny problem nękający inwestycje w infrastrukturę sieciową na etapie ostatniej mili. O pozostałych rpkom.pl pisał [link=index.php?option=com_content&view=article&id=143:fundacja-wspomagania-wsi-apeluje-do-uke-i-mswia&catid=1:artykuy]tutaj[/link] oraz [link=index.php?option=com_content&view=article&id=286:mswia-finansowanie-ostatniej-mili-dziaa-bez-zarzutu&catid=1:artykuy]tutaj.
[/link]
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektorem budowlanym wyzwania związane z potrzebą zapewnienia zasięgu mobilnego internetu w różnych obiektach.
Federalna Komisja Łączności otrzymała prośbę o zgodę na wystrzelenie kolejnych Starlinków. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, na orbitę okołoziemską może wkrótce trafić nawet do 30 tys. kolejnych satelitów. Swoje zastrzeżenia zgłaszają naukowcy.
Czy operatorzy sieci komórkowych będą mogli wieszać nadajniki na masztach powstających w ramach budowy dwóch systemów łączności kolejowej? Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy PKP PLK.
W klasyczne SMS-y sieci komórkowych, ale przede wszystkim w komunikatory, może uderzyć zmiana w systemie operacyjnym iPhone’ów. To czas RCS-ów.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Tylko jeden duży operator komórkowy miał udany trzeci kwartał 2024 roku pod względem liczby przenoszących numer. Są nowe dane UKE.
Odformalizowanie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych stało się konieczne w świetle realizacji celu cyfrowego Unii Europejskiej - pisze profesor Jan Widacki.
Trwa spór o władzę nad imperium Zygmunta Solorza. Mimo tego Cyfrowy Polsat, główna część imperium miliardera, pobił oczekiwania rynku kapitałowego co do zysków i podtrzymuje strategiczne plany. Jak to zrobił i na co będzie wydawać pieniądze?
Rosja ma prosty i dalece bardziej skuteczny sposób straszenia Zachodu niż broń atomowa. Kreml może przeciąć kable transoceaniczne, paraliżując zachodnie gospodarki.
Czy przeprowadzenie kolejnej aukcji rzeczywiście przybliży Polskę do realizacji unijnego celu cyfrowego?
Od kiedy rynkiem technologii mobilnych zaczęli ręcznie sterować politycy, Polska znalazła się na dalekich miejscach w rankingach szybkości internetu mobilnego – mówi „Rzeczpospolitej” Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacji Digital Poland.
Blisko cztery lata branża telekomunikacyjna musiała czekać na implementację Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Docelowo nowe prawo komunikacji elektronicznej (PKE) w listopadzie zastąpi ustawę – Prawo telekomunikacyjne.
W klasyczne SMS-y sieci komórkowych, ale przede wszystkim w komunikatory, może uderzyć zmiana w systemie operacyjnym iPhone’ów. To czas RCS-ów.
Mobilne Centrum Ekspozycji Huawei po raz trzeci wyruszyło w trasę po Polsce. Po Warszawie, Jachrance i Krakowie, już 16 maja pojawi się przy Katowickim Spodku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Digital & Green, Accelerate Industrial Intelligence”. W swoim mobilnym centrum technologicznym, Huawei prezentuje najnowocześniejsze rozwiązania m.in. dla dużych przedsiębiorstw, administracji publicznej, opieki zdrowotnej, edukacji, dostawców usług internetowych i handlu detalicznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas