Po Polkomtelu, który współpracuje z powiązanym poprzez właściciela – Plus Bankiem i T-Mobile Polska, który przejął platformę klientów z biznesem Alior Sync, teraz także Orange Polska ma dla klientów ofertę bankowości mobilnej. W pierwszy czwartek października ruszył zapowiedziany pół roku temu projekt bankowości mobilnej Orange Finanse, który dla telekomu przygotował mBank. Zarówno Orange Polska, jak i mBank liczą nie tylko na przychody, ale i na zyski.
– Poruszamy się po oceanie, którego nikt jeszcze nie przebył. Jednak w naszej ocenie w trzy lata, jeśli wszystko pójdzie dobrze, pozyskamy 1 mln nowych klientów – mówił Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.
Kierowana przez niego spółka zainwestowała w projekt relatywnie niedużo – 15 mln zł. Orange jest odpowiedzialny za marketing, a przychody będzie miał z działalności agencyjnej – prowizji, którą bank będzie mu płacił za każdego zdobytego klienta. Według Stypułkowskiego, jeśli klienci pozyskani przez Orange (ci, którzy kupią telefon, zainstalują specjalną aplikację – na razie nie ma jej na Windows Phone’y – i będą korzystać z usług bankowości) będą generować przychody podobne jak dzisiejszy klient mBanku, to za trzy lata dodatkowe przychody instytucji mogą wynosić kilkaset milionów złotych.
Bruno Duthoit, prezes Orange Polska, podkreślał, że bankowy projekt to dziecko jego poprzednika Macieja Wituckiego, ale sam też w pomysł wierzy. Prezes Orange nie zdradził, jakie dokładnie finansowe oczekiwania wiąże z projektem sam telekom. – Po upływie trzech lat będzie odpowiadał za kilka procent łącznych przychodów – powiedział.Potem, w rozmowie z rpkom.pl doprecyzował, że ma na myśli 1–5 proc. wpływów.
Wyniki bankowości T-Mobile pokazują, że operatorzy mogą wejść na rynek bankowości skutecznie. T-Mobile zapowiedział w maju, że w kilka lat chce zdobyć ich 2 mln. Konkretniej mówiąc horyzont tego telekomu to 5 lat. Trzeba przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do Orange, który buduje portfel klientów od podstaw, T-Mobile od razu przejął ok. 270 tys. klientów istniejącego już Alior Sync – następnie przemianowanego na T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank.