Reklama
Rozwiń

Audytel: nadawcy TV i operatorzy będą walczyć o częstotliwości

Publikacja: 19.03.2015 15:56

– Wobec rosnącej konsumpcji treści multimedialnych na różnych urządzeniach, konkurencja o zasoby radiowe między operatorami komórkowymi i telewizją będzie rosła. Działania takie, jak ogłoszony niedawno konkurs na nowy multipleks, premiują nadawców telewizyjnych – uważa Emil Konarzewski, partner zarządzający w firmie doradczej Audytel w rozmowie z PAP.

Konarzewski nawiązał do ogłoszonego w ub. tygodniu konkursu na rezerwację częstotliwości z zakresu 174–230 MHz na naziemne nadawanie cyfrowych programów telewizyjnych na nowym multipleksie (tzw. MUX8). Mają się na nim znaleźć dwa lub trzy programy Telewizji Polskiej oraz cztery inne kanały. Termin składania ofert upływa 29 kwietnia.

– Ogłoszony przez UKE konkurs był oczekiwany od dawna, zwłaszcza przez nadawców, którzy chcieli umieścić w swojej ofercie więcej programów HD, ponieważ na istniejących multipleksach tego miejsca jest już mało – powiedział Konarzewski.

– Nie wydaje się, aby ten przetarg w znaczący sposób zmienił istotnie układ sił pomiędzy głównymi nadawcami – dodał.

Zdaniem Konarzewskiego przydzielenie kolejnych częstotliwości na potrzeby telewizji naziemnej pokazuje, że nadawcy telewizyjni mają dużą siłę przetargową względem operatorów telekomunikacyjnych. Ci drudzy walczą teraz w aukcji o częstotliwości wykorzystywane do usług internetu mobilnego w technologii LTE.

Suma zgłoszonych w aukcji ofert na pasma radiowe 800 i 2600 MHz przekroczy dziś zapewne 2,4 mld zł.

– Pokazuje to, że częstotliwości są cennym dobrem i gospodarowanie nimi powinno być bardzo uważne i opierać się nie tylko o konsultacje z poszczególnymi lobby, ale też rachunek ekonomiczny – mówił partner w Audytelu.

W jego ocenie rynek telewizyjny i telekomunikacyjny coraz bardziej splatają się ze sobą, co przełoży się na większą konkurencję o zasoby częstotliwości radiowych.

– Można założyć, że już w niedalekiej przyszłości coraz większa część osób korzystających z treści multimedialnych nie będzie wykorzystywała do tego klasycznego telewizora tylko internet, czy to w formie stacjonarnej lub, co bardziej prawdopodobne, mobilnej – powiedział.

– Stąd konkurencja o częstotliwości między operatorami mobilnymi a telewizyjnymi będzie coraz większa. Wydaje się, że ci pierwsi będą mieli coraz więcej argumentów za tym, że ich technologia jest bardziej elastyczna i będzie dawała możliwości dostarczenia różnorodnych treści, dostępnych nie tylko liniowo, ale też na żądanie użytkownika – dodał.

Rywalem nadawców telewizyjnych w niedługiej przyszłości będą, zdaniem Konarzewskiego, firmy takie jak Netflix.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku