Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 11 grudnia

Publikacja: 11.12.2017 07:30

Bankierzy myślą jak taksówkarze
Kryptowaluty eliminują konieczność istnienia banków centralnych, redukują wpływ rządu na rynek i ograniczają konieczność istnienia pośredników (Opinia Sebastiana Stodoloaka).
S. A14

Konsolidacja w mediach i telekomunikacji w Polsce i USA
Cyfrowy Polsat wyda nieco ponad 1,3 mld zł na zakup 66 proc. akcji Netii. (…) W Stanach Zjednoczonych właśnie toczą się rozmowy na temat odkupienia przez koncern Disney dużej części aktywów od 21th Century Fox.
S. A16

Senior nie musi udostępniać wszystkich danych
Do wyrobienia karty seniora nie potrzebna jest kserokopia dowodu osobistego – uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych.
S. B10

Gazeta Wyborcza

Poprawki ręczne
(…) To jest biedna dzielnica, ale nie slums. Zwykłą fryzurę można mieć za 40 rupii, a fryzura na Honeya Singha (jak w teledysku) – 100 rupii. Dzieciaki w okolicy nie mają co jeść i żyją w domach z dziurawym dachem, ale fryzurę na Singha ma każdy, a smartfona co drugi. (felieton Mariusza Szczygła)
S. 2 Dużego Formatu

Outsourcing: zatrudnimy kogoś, kto zrobi coś lepiej od nas
Jeśli firma decyduje się na outsourcing to nie tylko dlatego, że chce obniżyć koszty, a dzięki temu będzie taniej. Często jest wręcz przeciwnie – czyli drożej (rozmowa z Wiktorem Doktórem, prezesem Pro Gressio, fundacji zajmującej się outsourcingiem).
S. 5 Dodatku „Mój biznes”.

Parkiet

Świadomy biznes czy marketingowe mydlenie oczu?
John Mackey to współzałożyciel sieci sklepów spożywczych Whole Foods Market. Raj Sisodia to natomiast jeden ze współczesnych guru marketingu, współzałożyciel Conscious Capitalism Institute. Razem napisali książkę mającą przekonać, że tzw. świadomy kapitalizm opłaca się zarówno przedsiębiorcom, jak i akcjonariuszom, klientom, pracownikom oraz ogólnie całej planecie Ziemi. Nie ukrywają przy tym, że ich celem jest naprawa marki kapitalizmu, tak by nie kojarzył się on z chciwością. By to zrobić, kapitaliści muszą być społecznie odpowiedzialni, kierować się misją i dążyć do wyższych celów. W ten sposób nie tylko zadbają o przyszłość świata, ale też sprzedadzą więcej swoich produktów sączącym sojowe latte wielkomiejskim hipsterom. Wywód ten spodoba się z pewnością wielu biznesowym coachom i korporacyjnym wyjadaczom. Nadaje bowiem nowy sens wielu podejmowanym przez nich działaniom. Wszak nawet często krytykowane korporacje, jak Amazon czy Google, pokazywane są w tej książce jako przykłady firm społecznie odpowiedzialnych. Wygodnie jest bowiem przedstawiać swój biznes jako sposób na zbawianie świata.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794756_Swiadomy_biznes_czy_marketingowe_mydlenie_oczu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Singapur uczy nas hodować fintechy
Jeden z najbardziej prężnych rynków fintechowych na świecie stworzono zaledwie w dwa lata. Kluczowe były: wola polityczna i dobre podejście do ludzi z talentem.  Kilka tygodni temu Komisja Nadzoru Finansowego podpisała umowę o partnerstwie i wymianie informacji z nadzorem w Singapurze. Mogą na tym skorzystać polskie fintechy. Jeszcze niedawno Singapuru nie było na fintechowej mapie świata, na której najjaśniejszym punktem był Londyn jako globalne centrum innowacji finansowych. Wydawało się, że tak już zostanie, nie ma miejsca dla kolejnych hubów — zwłaszcza na peryferiach.
https://www.pb.pl/singapur-uczy-nas-hodowac-fintechy-900496 (dostęp płatny)

Dolewanie paliwa fintechom
Ułatwienia prawne, kapitał prywatny i państwowy oraz współpraca z bankami — dzięki temu rozkwitną młode firmy technologiczne w sektorze finansowym – mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju (wywiad).
https://www.pb.pl/dolewanie-paliwa-fintechom-900495 (dostęp płatny)

Polski sukces dopiero za cztery lata
Szanse na międzynarodowe sukcesy polskich start-upów są umiarkowane — uważa Krzysztof Domarecki, inwestor na rynku fint echowym (wywiad).
https://www.pb.pl/polski-sukces-dopiero-za-cztery-lata-900493 (dostęp płatny)

Zamiast gotówki i plastikowej karty
Według szefa polskiego oddziału Mastercard telefon będzie dla swoich użytkowników centrum kontroli świata. — Zmieniające się oczekiwania klientów, bezpieczeństwo operacji finansowych, w tym rozwiązania wykorzystujące dane biometryczne oraz nowe zastosowania urządzeń mobilnych — to trzy najważniejsze trendy polskiego rynku płatności, które będą odgrywały decydującą rolę w najbliższym czasie — podkreślał Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, w swoim wystąpieniu na Impact fintech’17 w Katowicach. (Materiał Partnera).
https://www.pb.pl/zamiast-gotowki-i-plastikowej-karty-900491 (dostęp płatny)

Przenosimy kredyt bankowy do świata cyfrowego
Rozmowa z Rafałem Czernikiem, Łukaszem Dziekanem i Pawłem Ostrowskim, założycielami Finai (Materiał Partnera). Skąd pomysł na platformę kredytową FinAi? Jest ona odpowiedzią na bolączki zarówno banków, jak i kredytobiorców. Wychodzi naprzeciw potrzebom obu tych stron, dla których proces udzielania kredytu jest obecnie skomplikowany, sformalizowany, mało przyjazny, czasochłonny i kosztowny. Gdy dodać do tego, że w taki właśnie sposób bierze dziś kredyt większość klientów w Polsce, to widać, że naszą platformę należy uważać za metodę na uporanie się z uciążliwościami związanymi z udzielaniem kredytów w sposób tradycyjny.
https://www.pb.pl/przenosimy-kredyt-bankowy-do-swiata-cyfrowego-900490 (dostęp płatny)

PL-ID, czyli dowody osobiste z chipem
Przygotowaniom do wdrożenia nowych dowodów poświecono jeden z paneli dyskusyjnych katowickiego kongresu. Wzięli w nim udział Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Robert Malicki, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), która wyprodukuje nowe dokumenty. Dyskusję moderował Roman Młodkowski z Forbes Poland. O wadze tematu świadczy bardzo duża liczba osób, które przysłuchiwały się dyskusji i zadawane przez nie pytania.
https://www.pb.pl/pl-id-czyli-dowody-osobiste-z-chipem-900489 (dostęp płatny)

Dolny Śląsk kusi biznes
Co piąta firma myśli o inwestycji we Wrocławiu. Biznesmenów przyciąga dostępność specjalistów ds. IT i finansów. Zdaniem przedsiębiorców, stolica Dolnego Śląska to dobra lokalizacja biznesowa przede wszystkim z uwagi na łatwość pozyskania wykwalifikowanej kadry w przyszłości. Według badania „Potencjał inwestycyjny Wrocławia”, przeprowadzonego przez Antal i CBRE, dostępność do potencjalnych pracowników zajęła pierwsze miejsce wśród ocenianych aspektów i otrzymała 7,8 pkt. w dziesięciostopniowej skali.
https://www.pb.pl/dolny-slask-kusi-biznes-900487 (dostęp płatny)

Twórca Amazona kolekcjonuje korony
Jeff Bezos nagrodzony za wyniki Amazona, ludzie mediów — za głośne mówienie o seksualnych nadużyciach. Koniec roku to czas, w którym różne rankingi i zestawienia wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeff Bezos, twórca i prezes Amazona, miał tak dobry rok, że wyróżnienia będą spadać na niego z różnych stron. Jedna korona już trafiła na jego głowę. Miliarder zajął pierwsze miejsce w rankingu „The Recode 100”, opublikowanego przez ceniony portal technologiczny recode.net.
https://www.pb.pl/tworca-amazona-kolekcjonuje-korony-900472 (dostęp płatny)

Avallon angażuje się w systemy alarmowe
EBS, który działa od niemal 30 lat, przez pięć ma urosnąć czterokrotnie — przy wsparciu inwestora. System alarmowy, który sam się uzbraja, bo dzięki telefonowi komórkowemu i zainstalowanej aplikacji wie, że właściciel właśnie wychodzi z domu. Jednocześnie to system, który sam się rozbraja, gdy właściciel wraca, a wcześniej otwiera rolety, ustawia klimatyzator czy włącza ekspres do kawy.
https://www.pb.pl/avallon-angazuje-sie-w-systemy-alarmowe-900499 (dostęp płatny)

Start-upy w MedTech potrzebują mentorów
Firmy, które mogą zmienić oblicze medycyny, chcą jak najszybciej skomercjalizować swoje technologie i zacząć na nich zarabiać. Ponad 12 tys. aplikacji dotyczących technologii medycznych trafiło w 2016 r. do Europejskiego Biura Patentowego.
https://www.pb.pl/start-upy-w-medtech-potrzebuja-mentorow-900486 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Ciepło też może być smart
Zastosowanie nowych technologii w sieciach ciepłowniczych pomoże rozwijać w Polsce ideę inteligentnych miast. Systemy ciepłownicze w Polsce muszą przejść transformację, m.in. ze względu na zaostrzające się regulacje związane z ochroną środowiska w Unii Europejskiej. Przekształcenie ich w systemy inteligentne pozwoli nie tylko spełnić surowe unijne wymogi, ale też przyniesie znaczące oszczędności i poprawi komfort życia mieszkańców. Polska może być liderem tych zmian – stwierdzili uczestnicy debaty ,,Inteligentne systemy ciepłownicze jako ważny element ewolucji polskich miast w kierunku smart cities”, organizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361290-Cieplo-tez-moze-byc-smart.html (dostęp płatny)

Polski przedsiębiorca zapłaci podatek od dochodów Facebooka
Krajowa firma, która kupi usługę reklamową od kontrahenta niemającego siedziby w Polsce, musi uiścić na rzecz polskiego fiskusa zryczałtowany podatek od wynagrodzenia za nabyte świadczenie. Od stycznia 2017 r. zaostrzono przepisy o PIT i o CIT przez zmianę definicji źródeł położenia przychodów. Zmiana dotyczy art. 3 ust. 2b pkt 7 ustawy o PIT oraz art. 3 ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT. Ustawodawca zmienił w ten sposób na niekorzyść polskich firm zasady opodatkowania transakcji dokonywanych z przedsiębiorcą zagranicznym. (Opinia Lidii Rubińskiej i Krzysztofa Wiesława Żukowskiego).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361138-Polski-przedsiebiorca-zaplaci-podatek-od-dochodow-Facebooka.html (dostęp płatny)

Arta Tech podbija rynek e-booków
Wrocławska spółka rzuciła rękawicę Amazonowi. W odpowiedzi na Kindle’a stworzyła własny czytnik. Ma już fanów na Bliskim Wschodzie i w Azji. inkBOOK – pod tą nazwą kryje się tzw. e-reader, czyli urządzenie przeznaczone do wyświetlania i czytania tekstów zapisanych w formie cyfrowej, głównie książek elektronicznych (e-booków). To dzieło polskiego producenta – wrocławskiej firmy Arta Tech. Podjęła się ona – mogłoby się wydawać – niemożliwego, ponieważ rzuciła wyzwanie gigantowi w tej branży, koncernowi Amazon. Niespodziewanie inkBOOK zdołał jednak wykroić sobie kawałek rynku. Choć nie jest łatwo. – Za granicą problemem jest koncentracja wokół rozwiązań Amazonu Szczególnie w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, gdzie brak otwartości na inne rozwiązania – podkreśla Paweł Horbaczewski, pomysodawca powstania Arta Tech.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361148-Arta-Tech-podbija-rynek-e-bookow.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić