Polkomtel dołączył do partnerów KDR: przegląd ofert dla rodzin wielodzietnych

Publikacja: 05.10.2018 14:54

Od września wszyscy czterej najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w kraju mają ofertę dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny. W drugiej połowie ubiegłego miesiąca do grona tego dołączył Polkomtel, operator sieci Plus.

KDR została wprowadzona specjalną ustawą z 2014 roku i jest systemem zniżek dla rodzin wielodzietnych (mających więcej niż dwoje dzieci). Uprawnia do korzystania z preferencyjnych stawek oferowanych zarówno przez instytucje i firmy państwowe, ale mogą do niego dołączać także podmioty prywatne.

Jako pierwszy spośród operatorów partnerem KDR został P4, operator sieci Play. Specjalne oferty dla członków dużych rodzin legitymujących się specjalnym dokumentem wprowadziły z czasem także Orange i T-Mobile.

Co proponują dziś dziś rodzinom wielodzietnym. Jak się okazuje oferta dla posiadaczy KDR nie jest już tak atrakcyjna jak kiedyś. Minimalna opłata jaką musi wnieść rodzina wielodzietna (minimum troje dzieci), czyli rodzina z 5 numerami telefonicznymi to 80 zł miesięcznie (niegdyś w Play 65 zł).

KDR pozwala przy tym na skorzystanie z jednej, konkretnej propozycji u operatora komórkowego. Wyjątkiem jest T-Mobile. Dwa telekomy z czterech „promują” przy tym rodziny za posiadanie potomstwa już korzystającego z urządzeń mobilnych.

Play w ofercie Play Pokolenia, proponuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny abonament z kilkoma kartami SIM, z czego karta numer 5 (ale kolejne już nie) opatrzona jest 100-procentowym rabatem i nie kosztuje nic. Wybierać można z trzech abonamentów: 20 (rozmiar S), 30 (M) i 35 zł (L). W najtańszym jest 5 gigabajtów Internetu, nielimitowane rozmowy w kraju i w UE, ale za wiadomość (SMS lub MMS) zapłacimy 0,19 zł za sztukę. W abonamencie M wszystkie podstawowe usługi są nielimitowane, przy czym internet z pełną prędkością będzie działać do wykorzystania 30 gigabajtów.

Oprócz tych usług mamy w tym abonamencie także podstawowy pakiet kanałów telewizyjnych oraz trzy usługi dodatkowe, które są bezpłatne przez pewien czas (potem nie chcąc płacić trzeba je dezaktywować): dostęp do serwisu muzycznego Tidal, filmy i seriale HBO i HBO Go oraz filmowy kanał Showmax. Ostatni, najdroższy abonament jest dodatkowo wyposażony w większy zestaw programów telewizyjnych, a serwisy na żądanie dostępne są za darmo dwa razy dłużej.

W ostatecznym rozrachunku 5-osobowa rodzina z KDR zapłaci w Play za abonament minimum 80 zł miesięcznie.

W Plusie, oferta posiadaczy Karty Dużej Rodziny jest dostępna od 17 września i umożliwia zakup maksymalnie trzech aktywacji z 50-procentowym rabatem w stosunku do cen oferty standardowej: piątej, szóstej i siódmej karty głosowej. Mówiąc inaczej, podobnie jak w Play, aby skorzystać z oferty trzeba być posiadaczom minimum czterech aktywacji głosowych.

Posiadacz KDR w Plusie wybrać może spośród trzech abonamentów: 30, 40 i 50 zł (po rabacie zapłaci 15, 20 lub 25 zł). Abonamenty zawierają nielimitowane rozmowy i wiadomości, a różnią się tylko zawartością pakietu transmisji danych. Najtańszy zawiera 2 gigabajty, średni 4 gigabajty, a najwyższy tzw. „internet bez końca”.

Minimalna łączna opłata miesięczna wyniesie jednak więcej niż w Play, bo za 5 abonamentów, w tym jeden rabatowany trzeba by wyłożyć 135 zł.

W Orange Polska w ramach programu KDR rodziny mają do wyboru abonamenty z telefonem lub bez. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska podaje, że w ramach dostępnych w ofercie abonamentów rodzina może skorzystać bez dodatkowych opłat z 5 kart SIM, które będą współdzieliły nielimitowane usługi i pakiety przypisane do numeru głównego oraz będą współdzieliły pakiet internetu. W przypadku ofert z telefonem, do wyboru jest Smart Plan LTE Wspólny za 89,99 zł lub 139,99 zł.

W ramach abonamentu klienci otrzymują nielimitowane połączenia, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci na każdym z 5 numerów; pakiet internetu od 15 GB do 20 GB (w zależności od wybranego planu) do współdzielenia na numerach; dodatkowe 20 GB internetu co miesiąc przez czas trwania umowy także do współdzielenia oraz 100 minut na połączenia międzynarodowe wychodzące z Polski (Strefa 1) do współdzielenia (dotyczy wyższego abonamentu).Przy przenoszeniu numeru mogą skorzystać z promocji i nie płacić za abonament przez sześć miesięcy.

Abonamenty bez telefonu są niższe i kosztują 79,99 lub 129,99 zł. Ich zawartość jest taka, jak w wariancie z telefonem. Inaczej niż trzy powyższe sieci ofertę dla posiadaczy KDR skonstruował T-Mobile Polska.

W 2015 roku zaproponował użytkownikom z Kartą Dużej Rodziny 20-proc. rabat do każdej umowy, bez względu na to, czy jest to kontrakt na same usługi, czy usługi wraz z telefonem. Informację taką można było znaleźć we wrześniu w opisie oferty operatora na stronie rządowej empatia.gov.pl.

Jak się okazuje, nie jest aktualna. – Dzisiaj w ramach Karty Dużej Rodziny przede wszystkim koncentrujemy się na ofertach dostępu do internetu i obejmujemy specjalnymi warunkami w zasadzie cały wachlarz produktów w tej kategorii: internet domowy i mobilny, z urządzeniami (w tym tabletami i laptopami) i bez, w ofercie i akwizycyjnej i retencyjnej – mówi Piotr Żaczko z biura prasowego T-Mobile Polska.

Użytkownicy z KDR – podobnie jak w pierwszej ofercie – otrzymują 20-proc. rabat od kwoty zobowiązania miesięcznego, na całość trwania umowy.

Według dostępnych informacji, do tej pory wydano około 1,9 mln takich kart 432 tys. rodzin.

Tekst ukazał się drukiem w „Rzeczpospolitej”.

Od września wszyscy czterej najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w kraju mają ofertę dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny. W drugiej połowie ubiegłego miesiąca do grona tego dołączył Polkomtel, operator sieci Plus.

KDR została wprowadzona specjalną ustawą z 2014 roku i jest systemem zniżek dla rodzin wielodzietnych (mających więcej niż dwoje dzieci). Uprawnia do korzystania z preferencyjnych stawek oferowanych zarówno przez instytucje i firmy państwowe, ale mogą do niego dołączać także podmioty prywatne.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej