– To, co stanie się z polskim rynkiem sieci komórkowych będzie zależało w dużej mierze od losów [b]Playa[/b] [operator kontrolowany jest przez islandzki fundusz [b]Novator[/b] i wehikuł inwestycyjny [b]Tollerton[/b] z greckim kapitałem – rpkom.pl.], który do tej pory był motorem zmian w tej branży. Coraz więcej mówi się o tym, że przejęciem tego operatora jest zainteresowana [b]PTK Centertel[/b]. Po ewentualnej transakcji może zmienić się zarówno otoczenie konkurencyjne, jak i kształt rynku – uważa [b]Jakub Viscardi[/b], analityk [b]Domu Maklerskiego IDMSA[/b].

[b]Paweł Puchalski[/b], analityk [b]DM BZ WBK[/b] obstawia, że Play będzie także głównym celem [b]Polkomtela[/b], o którym nasi informatorzy mówią, iż ma trzy podmioty na celowniku. – Mój drugi typ to ewentualnie [b]Telefonia Dialog[/b] z tytułu powiązań właścicielskich – stacjonarny operator jest przecież kontrolowany przez KGHM, jednego z akcjonariuszy Polkomtela. Jednak biorąc pod uwagę, że Polkomtelowi zależeć będzie zapewne na tym, aby przejęcie zmieniło jego biznes, w grę wchodzić może Netia, która jest dużo większa od Dialogu – sądzi analityk DM BZ WBK. Wartość Dialogu ocenia on na około 400-500 mln zł. [b]Netia[/b], kontrolowana przez fundusze inwestycyjne jest wycenia na giełdzie na 1,93 mld zł.

Specjaliści są zgodni, że Plus nie miałby kłopotów z finansowaniem nawet największych przejęć. – Upraszczając, można przyjąć, że przy niewielkim dotychczasowym zadłużeniu – co sugerują niskie koszty finansowe – Polkomtela stać na przejęcia o wartości 2-3-krotności EBITDA, która w 2009 roku wyniosła 2,8 mld zł. To znaczy, że stać go właściwie na każdą transakcję – mówi [b]Waldemar Stachowiak[/b], analityk biura maklerskiego [b]Ipopema Securities[/b].

Jego zdaniem jednak Polkomtel mógłby jednak równie dobrze zainwestować w [b]Hawe[/b], notowaną na giełdzie grupę budującą sieci telekomunikacyjne, jak również inwestującą we własny ring światłowodowy. Na GPW jest ona wyceniana na 352 mln zł. Z naszych informacji wynika, że Polkomtel może zostać kapitałowym partnerem Hawe we wspólnym przedsięwzięciu. Przyglądał się także bacznie posiadającemu ogólnopolską sieć szkieletową [b]Exatelowi[/b], kontrolowanemu przez [b]Polską Grupę Energetyczną[/b].

Wtajemniczeni twierdzą, że Polkomtela interesuje telewizja. Jarosław Bauc nie wykluczył, że spółka wprowadzi usługę DVB-H. Dysponenci częstotliwości – spółka [b]Info-TV-FM[/b] – zapewniają jednak, że nie jest on na sprzedaż. Jakub Viscardi z DM IDMSA sądzi, że śladem innych operatorów Polkomtela mógłby podpisać porozumienie lub kupić dystrybutora kontentu telewizyjnego. – Jednak nie sądzę, aby na sprzedaż był [b]Cyfrowy Polsat[/b], czy platforma [b]n[/b], ani [b]Cyfra+[/b] – uważa Jakub Viscardi. Cyfrowy Polsat należy już do telekomunikacyjnej grupy budowanej przez [b]Zygmunta Solorza-Żaka[/b], właścicielem n jest [b]TVN[/b], nad którym holding [b]ITI[/b] chce zachować kontrolę. Cyfra+ jest kontrolowana przez francuski koncern [b]Vivendi[/b].