Powolna adopcja FTTx w Europie

Region Azji Wschodniej dominuje na globalnym rynku usług dostępowych w sieciach optycznych – wynika z ostatniej analizy ABI Reserach. Europa, którą trzęsą potężne telekomy narodowe z rozwiniętymi sieciami xDSL, nie spieszy się z budową infrastruktury FTTx. Tymczasem na tą technologię przypadło w ostatnim kwartale już prawie połowa przyłączeń do sieci szerokopasmowych netto

Publikacja: 16.11.2010 17:42

Powolna adopcja FTTx w Europie

Foto: ROL

Przeszło 6,5 mln przyłączeń netto zanotowali dostawcy usług internetowych na całym świecie w minionym kwartale – wynika z opublikowanej niedawno analiz [b]ABI Reserach[/b]. Z tego 41,5 proc., czyli 2,7 mln przyłączeń, przypadły na różne wersje technologii FTTx. Liczba linii abonenckich realizowanych w tej technologii zbliża się do 50 mln na całym świecie.

Dominującym rynkiem są kraje Dalekowschodniej Azji, na które przypadło aż 80 proc. (2,2 mln) przyłączeń. Na drugim miejscu uplasowała się Ameryka Północna a dopiero na trzecim Europa. Na Starym Kontynencie sieci optyczne rozwijają się wolniej, poza takimi –według ABI Research – krajami, jak Szwecja, Norwegia i Włochy. W Europie bowiem szczególnie silną pozycję mają operatorzy z rozwiniętą infrastrukturą DSL, dla których naturalnym kierunkiem rozwoju są kolejne wcielenia tej technologii, a nie kompletna wymiana sieci dostępowej.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość