Sąd odrzucił wartą 2 mld euro ofertę zlokalizowanego w Hong Kongu konglomeratu Hutchison Whampoa za udziały irlandzkiego operatora narodowego Eircom. Powodem odrzucenia była nie cena, ale zbyt wiele warunków dodatkowych. Wedle informacji agencji Bloomberg Hutchison pracuje obecnie nad nową ofertą. Powinien ją złożyć dzisiaj. Eircom został sprywatyzowany w 1999 r. Największym udziałowcem (z pakietem powyżej 10 proc.) telekomu jest fundusz inwestycyjny Blackstone.

Od końca marca br. Eircom znajduje się w postępowaniu upadłościowym. Od połowy lutego operator przestał spłacać odsetki od zadłużenia z tytułu obligacji. Operator nie był w stanie poradzić sobie z obsługą długu w wysokości 3,8 mld euro netto. Pierwotny plan przewidywał odpisanie 1,8 mld długów i przedłużenie spłaty pozostałej części. Dług miałby zostać po części skonwertowany na akcje Eircomu, co dałoby wierzycielom kontrolę nad spółką.

Wedle informacji syndyka do czerwca 2011 r. straty netto operatora wyniosły 2,9 mld euro. Przychody w tym czasie zaś – 1,7 mld euro. Wciąż jest największym operatorem telekomunikacyjnym w Irlandii.

Hutchison operuje w Irandii siecią komórkową 3. Chiński konglomerat porządkuje swoje europejskie aktywa. Planuje sprzedaż sieci we Włoszech, ale kupił od France Telecom udziały w Orange Austria. Wedle zapowiedzi zamierza się dalej wzmacniać na europejskim rynku komórkowym.