Przegląd prasy – czwartek 4 kwietnia

Publikacja: 04.04.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Zdominowały uniwersytety. Teraz czas na politechniki

Klara Klinger

35 proc. studentów kierunków ścisłych to kobiety. W ciągu ostatnich 6 lat ich liczba zwiększyła się o 4 pkt proc. (w 2006 było ich 31 proc.). Jak podaje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, na uczelniach technicznych przybywa wyłącznie kobiet. Liczba mężczyzn systematycznie maleje. W ubiegłym roku akademickim 2012/2013 przybyło, w stosunku do roku poprzedniego, 5447 osób: w tym liczba kobiet wzrosła o 6521, a liczba mężczyzn zmalała o 1074.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445240 (dostęp płatny)

Urzędy ochrony danych kontrolują Google’a

Jakub Kapiszewski

Działalność giganta z Mountain View wzbudza w Europie coraz większe wątpliwości. Google’a czekają w Europie ciężkie czasy. Urzędy ds. ochrony danych osobowych z sześciu europejskich krajów, m.in. z Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Francji, rozpoczęły postępowanie wyjaśniające w sprawie polityki prywatności, jaką amerykańska firma wprowadziła w swoich serwisach w marcu 2012 r.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445222 (dostęp płatny)

Operator odpowie na reklamację przez e-mail

Sławomir Wikariak

Firma telekomunikacyjna, której klient złoży reklamację, będzie na nią mogła odpowiedzieć drogą elektroniczną. Tylko wtedy jednak, jeśli taką formę wybierze konsument. Obowiązujące rozporządzenie w sprawie trybu postępowania reklamacyjnego oraz warunków, jakim powinna odpowiadać reklamacja usługi telekomunikacyjnej (Dz.U. z 2004 r. nr 226, poz. 2291 ze zm.), pozwala konsumentom na różne formy kontaktu z operatorem. Ten jednak zawsze musi odpowiedzieć na piśmie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445162 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Chińczycy kopiują okulary Google’a?

TIGI, Reuters

Coraz bliżej do premiery cyberokularów Google’a. A Baidu, największa wyszukiwarka w Chinach, właśnie ogłosiła, że pracuje nad podobnym produktem. Plac św. Marka w Wenecji, na ławce siedzi makler i karmi gołębie. Co chwila jednak je płoszy, krzycząc: „Sprzedawaj, sprzedawaj”, a za chwilę: „Kupuj, kupuj to”. Nie rozmawia jednak przez telefon, krzyczy do… okularów, na których widzi to, co się dzieje na giełdzie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13674457,Chinczycy_kopiuja_okulary_Google_a_.html#ixzz2PTJuZ0eZ

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Google odświeży nexusa 7

TR

Tablet zbudowany przy współpracy z tajwańskim Asustekiem różnić się będzie od poprzednika m.in. wyższą rozdzielczością ekranu i cieńszą obudową. Wymieniony zostanie także procesor. W miejsce Nvidia Corp’s Tegra 3 Tajwańczycy wmontują procesor Qualcomm, o którego wyborze zdecydowała większa moc obliczeniowa. Cena urządzenia nie została jeszcze oficjalnie ustalona.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=144466# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Sferia pójdzie drogą Eureko

Jakub Pacan

Inwestorzy Sferii zamierzają zaskarżyć niezgodne z prawem decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Gra idzie o 1,5 mld zł – mówi Dariusz Trzeciak, członek zarządu Sferii w rozmowie z Jakubem Pacanem. Rz: Spór między Sferią a UKE trwa już osiem lat. Dlaczego nie wypracowano do tej pory żadnego porozumienia? Przyczyny leżą naszym zdaniem wyłącznie po stronie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który blokuje nam możliwość korzystania z dokonanej rezerwacji częstotliwości w  paśmie 824–830 oraz 869 do 875 MHz. Najdziwniejsze jest to, że tę bardzo atrakcyjną częstotliwość prezes UKE przyznał nam z urzędu w 2005 r., odbierając wcześniej posiadaną. Sferia przyjęła tę  zmianę, choć wcale nie musiała. Kierowaliśmy się jednak dobrą wolą i zapewnieniami Urzędu, że będziemy ją mogli wykorzystywać bez przeszkód.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185170-Sferia–pojdzie-droga-Eureko.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja: fińska lekcja

Tomasz Pietryga

Do 2016 r. zamówienia publiczne będą w pełni zinformatyzowane – zapowiedział minister administracji i cyfryzacji. – Pełna informatyzacja skróci czas przetargów i  uczyni je bardziej transparentnymi – uzasadniał podczas wczorajszej debaty w siedzibie Polskiej Rady Biznesu „Elektronizacja zamówień publicznych” minister Michał Boni. W jego ocenie aktualne procedury przetargowe np. inwestycji drogowych  czy informatycznych są nazbyt sztywne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185078-Cyfryzacja:-finska-lekcja.html (dostęp płatny)

Silny konkurent dla tradycyjnego peceta

Barbara Mejssner

Dzięki temu, że monitor i podzespoły znajdują się w jednej obudowie, komputer All-in-One nie potrzebuje tyle miejsca co klasyczny desktop. Komputery All-in-One doskonale zastępują typowy sprzęt stacjonarny. Są ciche, zużywają mało energii, a ich konfigurację można dostosować do potrzeb. Chętnie je wybieramy ze względu na dotykowe ekrany.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185044-Silny-konkurent–dla-tradycyjnego-peceta.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Zdominowały uniwersytety. Teraz czas na politechniki

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu