Przegląd prasy – czwartek 4 kwietnia

Publikacja: 04.04.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Zdominowały uniwersytety. Teraz czas na politechniki

Klara Klinger

35 proc. studentów kierunków ścisłych to kobiety. W ciągu ostatnich 6 lat ich liczba zwiększyła się o 4 pkt proc. (w 2006 było ich 31 proc.). Jak podaje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, na uczelniach technicznych przybywa wyłącznie kobiet. Liczba mężczyzn systematycznie maleje. W ubiegłym roku akademickim 2012/2013 przybyło, w stosunku do roku poprzedniego, 5447 osób: w tym liczba kobiet wzrosła o 6521, a liczba mężczyzn zmalała o 1074.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445240 (dostęp płatny)

Urzędy ochrony danych kontrolują Google’a

Jakub Kapiszewski

Działalność giganta z Mountain View wzbudza w Europie coraz większe wątpliwości. Google’a czekają w Europie ciężkie czasy. Urzędy ds. ochrony danych osobowych z sześciu europejskich krajów, m.in. z Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Francji, rozpoczęły postępowanie wyjaśniające w sprawie polityki prywatności, jaką amerykańska firma wprowadziła w swoich serwisach w marcu 2012 r.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445222 (dostęp płatny)

Operator odpowie na reklamację przez e-mail

Sławomir Wikariak

Firma telekomunikacyjna, której klient złoży reklamację, będzie na nią mogła odpowiedzieć drogą elektroniczną. Tylko wtedy jednak, jeśli taką formę wybierze konsument. Obowiązujące rozporządzenie w sprawie trybu postępowania reklamacyjnego oraz warunków, jakim powinna odpowiadać reklamacja usługi telekomunikacyjnej (Dz.U. z 2004 r. nr 226, poz. 2291 ze zm.), pozwala konsumentom na różne formy kontaktu z operatorem. Ten jednak zawsze musi odpowiedzieć na piśmie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=445162 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Chińczycy kopiują okulary Google’a?

TIGI, Reuters

Coraz bliżej do premiery cyberokularów Google’a. A Baidu, największa wyszukiwarka w Chinach, właśnie ogłosiła, że pracuje nad podobnym produktem. Plac św. Marka w Wenecji, na ławce siedzi makler i karmi gołębie. Co chwila jednak je płoszy, krzycząc: „Sprzedawaj, sprzedawaj”, a za chwilę: „Kupuj, kupuj to”. Nie rozmawia jednak przez telefon, krzyczy do… okularów, na których widzi to, co się dzieje na giełdzie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13674457,Chinczycy_kopiuja_okulary_Google_a_.html#ixzz2PTJuZ0eZ

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Google odświeży nexusa 7

TR

Tablet zbudowany przy współpracy z tajwańskim Asustekiem różnić się będzie od poprzednika m.in. wyższą rozdzielczością ekranu i cieńszą obudową. Wymieniony zostanie także procesor. W miejsce Nvidia Corp’s Tegra 3 Tajwańczycy wmontują procesor Qualcomm, o którego wyborze zdecydowała większa moc obliczeniowa. Cena urządzenia nie została jeszcze oficjalnie ustalona.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=144466# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Sferia pójdzie drogą Eureko

Jakub Pacan

Inwestorzy Sferii zamierzają zaskarżyć niezgodne z prawem decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Gra idzie o 1,5 mld zł – mówi Dariusz Trzeciak, członek zarządu Sferii w rozmowie z Jakubem Pacanem. Rz: Spór między Sferią a UKE trwa już osiem lat. Dlaczego nie wypracowano do tej pory żadnego porozumienia? Przyczyny leżą naszym zdaniem wyłącznie po stronie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który blokuje nam możliwość korzystania z dokonanej rezerwacji częstotliwości w  paśmie 824–830 oraz 869 do 875 MHz. Najdziwniejsze jest to, że tę bardzo atrakcyjną częstotliwość prezes UKE przyznał nam z urzędu w 2005 r., odbierając wcześniej posiadaną. Sferia przyjęła tę  zmianę, choć wcale nie musiała. Kierowaliśmy się jednak dobrą wolą i zapewnieniami Urzędu, że będziemy ją mogli wykorzystywać bez przeszkód.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185170-Sferia–pojdzie-droga-Eureko.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja: fińska lekcja

Tomasz Pietryga

Do 2016 r. zamówienia publiczne będą w pełni zinformatyzowane – zapowiedział minister administracji i cyfryzacji. – Pełna informatyzacja skróci czas przetargów i  uczyni je bardziej transparentnymi – uzasadniał podczas wczorajszej debaty w siedzibie Polskiej Rady Biznesu „Elektronizacja zamówień publicznych” minister Michał Boni. W jego ocenie aktualne procedury przetargowe np. inwestycji drogowych  czy informatycznych są nazbyt sztywne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185078-Cyfryzacja:-finska-lekcja.html (dostęp płatny)

Silny konkurent dla tradycyjnego peceta

Barbara Mejssner

Dzięki temu, że monitor i podzespoły znajdują się w jednej obudowie, komputer All-in-One nie potrzebuje tyle miejsca co klasyczny desktop. Komputery All-in-One doskonale zastępują typowy sprzęt stacjonarny. Są ciche, zużywają mało energii, a ich konfigurację można dostosować do potrzeb. Chętnie je wybieramy ze względu na dotykowe ekrany.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1185044-Silny-konkurent–dla-tradycyjnego-peceta.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Zdominowały uniwersytety. Teraz czas na politechniki

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?