Polska przoduje w erozji telefonii stacjonarnej. Ważna prędkość dostępu

Publikacja: 13.08.2013 15:00

Komisja Europejska opublikowała wyniki badań na temat korzystania i postrzegania usług telekomunikacyjnych w krajach Unii Europejskiej. Z badania wynika, że w UE w okresie 2012 r. odsetek gospodarstw wykorzystujących stacjonarne linie telefonicznie spadł o 1 pkt. procentowy, wynosząc średnio dla całej UE 70 proc.

Spadek w Polsce – o 7 pkt. procentowych – był drugim co do wielkości spadkiem po Słowacji (o 9 pkt. procentowych). Na Słowacji spadek był największy a penetracja 23 proc. jeszcze niższa niż w Polsce (37 proc.) Również o 7 pkt. proc. spadła penetracja w Danii, ale do wyższego odsetka – 43 proc.

Najwyższą penetracja stacjonarnymi liniami – 97 proc. – zanotowano w Szwecji, chociaż i w tym kraju spadła o jeden punkt procentowy. Statystycznie większa liczba krajów Unii zanotowała spadek (18) niż wzrost (6). Hiszpania, mimo wysokiej penetracji (74 proc.) zanotowała wzrost o 4 pkt. procentowe. Popularność stacjonarnego głosu rośnie wraz z wiekiem respondentów: korelacja jest znacznie silniejsza w krajach „starej” Unii, niż w krajach „nowej” Unii.

Mimo szybkiego spadku popularności stacjonarnej telefonii w Polsce nasz kraj – w świetle omawianego badania – nie jest liderem telefonii mobilnej. Do korzystania z tych usług przyznało się 88 proc. polskich respondentów badania podczas gdy średnia dla UE wyniosła 91 proc., a wskaźnik dla krajów najwyżej ulokowanych w tym rankingu (Luksemburg i Litwa) – 98 proc.

Z badania wynika, że polski nabywca jest wrażliwy na komunikowaną mu prędkość stacjonarnego łącza dostępowego. 55 proc. potrafiło podać prędkość abonowanej usługi, a tylko 34 proc. (czwarty wynik w UE) podało, że jej nie zna. Średnia dla UE wynosi odpowiednio 37 proc. i 57 proc. (pozostała część podała nieprawidłową prędkość).

Dla 70 proc. obywateli Unii Europejskiej cena dostępu jest podstawowym kryterium wyboru dostawcy usługi

65 proc. respondentów badania, którzy zadeklarowali brak stacjonarnego łącza w domu stwierdziła, że go nie potrzebuje, a 19 oproc., że jest zbyt drogi. Dla polskiej próby takie stwierdzenia padły ze strony odpowiednio 69 proc. i 13 proc. osób stroniących od łącza dostępowego.

Dla polskiej próby respondentów badania przeprowadził TNS OBOP w okresie lutego i marca bieżącego roku. Próba była reprezentatywna dla populacji Polaków w wieku 15 lat i więcej, która w Polsce liczy ponad 32 mln osób i odpowiada 14,5 mln gospodarstw domowych.

E-COMMUNICATIONS HOUSEHOLD SURVEY. REPORT

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić