Przegląd prasy – wtorek 5 sierpnia

Publikacja: 05.08.2014 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Telewizja prosto z sieci

Gwałtownie rośnie miesięczne zużycie transferu danych. Z Internetu ściągamy ich obecnie o 40–50 proc. więcej niż przed rokiem…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=488749 (dostęp płatny)

Mobilna przyszłość branży IT

Największe szanse na sukces mają w najbliższych latach firmy świadczące usługi dostosowane do obsługi urządzeń przenośnych, w chmurze, zajmujące się ochroną danych.  Branża informatyczna rozkwita. Przychody największych działających w Polsce przedsiębiorstw IT wyniosły w 2013 r. 50,5 mld zł i były o 17 proc. wyższe niż w poprzednich 12 miesiącach – wynika z opublikowanego w ubiegłym miesiącu raportu tygodnika „Computerworld”. Kluczowym rynkiem zbytu dla dostawców produktów i usług IT w Polsce nadal pozostaje administracja publiczna. Sprzedaż rozwiązań teleinformatycznych do tego sektora wyniosła w ubiegłym roku 2,58 mld zł i była o 600 mln wyższa niż w 2012 r.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=488672 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet [/srodtytul]

Netia: Raczej bez sukcesu

We wtorek pośrednicy w wezwaniu Vectry na 33 proc. akcji Netii kończą przyjmowanie zapisów. Oferta spotkała się najprawdopodobniej z niewielkim odzewem inwestorów. Pracownicy punktów obsługi DM Pekao w Krakowie i Warszawie, z którymi rozmawialiśmy, odnotowali zerowe zainteresowanie inwestorów indywidualnych. Nic dziwnego, bo na warszawskiej giełdzie papiery Netii nadal można sprzedać drożej niż w wezwaniu. W pierwszym terminie (do 29 lipca) Vectra oferowała 5,41 zł za walor. W drugim – do 5 sierpnia – proponuje 5,11 zł. Tymczasem na GPW za sprawą zakupów prowadzonych przez Mennicę Polską i MCI kurs sięgał nawet 5,7 zł. Docierają do nas opinie, że Vectra mogła skupić kilka procent papierów Netii.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/759202_Netia:_Raczej_bez_sukcesu.html (dostęp płatny)

Orange Polska: Bruksela zezwoliła na deregulację

Ostrożnie, z uwagami i wyrazami ubolewania nad sposobem przeprowadzenia analizy, ale jednak. Komisja Europejska 30 lipca uznała, że Urząd Komunikacji Elektronicznej może zwolnić Orange Polska z obowiązku udostępniania sieci stacjonarnego internetu (w modelu BSA) konkurencyjnym operatorom w 76 gminach, w których polski regulator stwierdził wystarczającą konkurencję.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/759199_Orange_Polska:_Bruksela_zezwolila_na_deregulacje.html (dostęp płatny)

Informatyka: Banki będą więcej inwestować w IT

Ponad 60 proc. banków planuje w najbliższych trzech latach zwiększyć budżety na IT o co najmniej 25 proc. – wynika z badania „The Benefits of Innovative Information Technology in the Banking Industry”, przygotowanego na zlecenie SAP. Analiza objęła instytucje finansowe ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Afryki. Motorem napędowym inwestycji będą przede wszystkim zmiany regulacyjne dotyczące…

http://archiwum.parkiet.com/artykul/759205_Informatyka:_Banki_beda_wiecej_inwestowac_w_IT.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Orange zrzuci internetowy gorset

Bruksela zaakceptowała pomysł likwidacji ograniczeń, które w 76 miastach krępowały inwestycje telekomunikacyjnego giganta. Abonenci usług internetowych w dużych miastach będą mogli się przekonać, ile warta jest wolna konkurencja. Komisja Europejska w ostatnich dniach lipca zaakceptowała przygotowaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) decyzję, deregulującą tzw. rynek 5. Chodzi o zdjęcie kagańca, nałożonego w 2007 r. na Telekomunikację Polską (dziś Orange). To ograniczenie było szansą dla konkurentów giełdowego giganta na zdobycie klientów internetu szerokopasmowego.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3802252,27938,orange-zrzuci-internetowy-gorset (dostęp płatny)

iSource wpuści na półki ZTE

Polski dystrybutor produktów Apple’a zdradzi markę z jabłuszkiem. Będzie sprzedawał produkty chińskiej firmy. Chiński gigant telekomunikacyjny rozpycha się na polskim rynku. Jego najnowszą zdobyczą jest iSource. Przez długie lata ten ostatni był jedynym dystrybutorem urządzeń z jabłuszkiem nad Wisłą. Jeśli rozszerzał portfolio o dodatkowe produkty, były one komplementarne do produktów Apple’a. Dystrybutor zerwał z tradycją i otworzył szeroko drzwi dla ZTE. W lipcu polski oddział chińskiego koncernu i iSource podpisały umowę o sprzedaży produktów. W grę wchodzą nie tylko smartfony, którymi Chińczycy chcą podbić świat, ale także inne urządzenia telekomunikacyjne. iSource będzie handlował modemami i routerami ZTE.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3802251,33729,isource-wpusci-na-polki-zte (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Bruksela decyduje: uwolnić Orange

Komisja Europejska dała zielone światło na zdjęcie części obowiązków regulacyjnych z dawnej Telekomunikacji Polskiej. Ostrożnie, z postulatami i wyrazami ubolewania nad sposobem przeprowadzonej analizy, ale jednak. Komisja Europejska uznała, że Urząd Komunikacji Elektronicznej  może zwolnić Orange Polska z części obowiązków regulacyjnych. W 76 gminach telekom nie będzie musiał udostępniać sieci internetu (w tzw. modelu BSA) konkurencyjnym operatorom.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1250394-Bruksela-decyduje:-uwolnic-Orange.html (dostęp płatny)

Nowa szansa sieci wirtualnych

Drepczącym w miejscu projektom komórkowym i nowym graczom będzie łatwiej wejść na rynek, bo w dużych telekomach zniknęły małe rachunki. Za sprawą ofert nielimitowanych najwięksi operatorzy komórkowi w kraju zmienili kształt rynku. Dziś w ich ofertach praktycznie nie ma planów i taryf z samymi tylko rozmowami (wszędzie pojawia się mobilny internet), a najniższy miesięczny rachunek osoby, która dzwoni nie tylko w ramach jednej sieci, ale także do klientów innych operatorów, to dziś 20 zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1250409-Nowa-szansa-sieci-wirtualnych.html (dostęp płatny)

Rekord papierowych innowacji

Gdyby ta ważna cecha nowoczesnej gospodarki zależała od liczby raportów na jej temat, Polska znajdowałaby się w światowej czołówce – pisze senator Grzegorz Czelej. Raportów o innowacyjności publikuje się u nas od lat dziesiątki, często pod patronatem ministra gospodarki. Mogłoby się więc wydawać, że wszystko w porządku, gdyby nie to, że w tych analizach powtarza się od lat jak mantra: „Polska gospodarka pod względem innowacyjności pozostaje daleko w tyle za większością państw członkowskich UE”. Co powoduje, że znajdujemy się np. pod względem liczby rejestrowanych patentów i wynalazków na szarym końcu Europy? Czyżby Polacy cierpieli na jakąś genetyczną przypadłość, która ogranicza ich wynalazczość?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1250388-Rekord-papierowych-innowacji.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Telewizja prosto z sieci

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek