Zawód: cyberprzestępca
Rośnie globalny rynek nielegalnych usług hakerskich. Ich wykonawcy dają gwarancję, akceptują reklamacje, a nawet uruchamiają infolinie, tworzą programy partnerskie i łączą się w organizacje. Według raportu przygotowanego przez Symantec ofiary cyberprzestępstw na świecie w 2017 r. straciły niemal trzecią część PKB Polski, czyli 172 mld dol.. Rośnie także liczba osób, które zostały dotknięte atakami.
S. A16
Głusi domagają się większej dostępności telewizji
Inicjatywa „Napisy Plus” zbiera podpisy pod petycją, którą zamierza złożyć w Sejmie w sprawie zwiększenia dostępności telewizji dla osób głuchych, słabosłyszących i niewidomych. Obecnie ustawa o radiofonii i telewizji wymaga, aby nadawcy zapewniali 10 proc. programów z napisami, językiem migowym oraz audiodeskrypcją. Wprawdzie według ostatnich danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji we wskazany sposób nadawanych jest średnio 18,5 proc. programów, ale w większości są to seriale i powtórki programów emitowanych w porze nocnej.
S. B10
E-recepta i nowy IOWISZ coraz bliżej
Rząd przyjął wczoraj ustawę, która ma ułatwić wdrożenie e-recepty. Poparto również projekt wprowadzający zmiany w systemie IOWISZ, służącym do oceny wniosków inwestycyjnych w sektorze zdrowotnym.
S. B11
Urzędy jedną nogą w realu, a drugą w sieci
Samorządy umożliwiają załatwienie coraz większej liczby spraw przez internet. Czasy pań z okienka mają się u końcowi. Nie tylko dlatego, że stereotypowy wizerunek urzędniczki z magistratu zupełnie się w ostatniej dekadzie zmienił. Także dlatego, że coraz rzadziej w urzędzie bywamy. S. D2
Gazeta Wyborcza
Firmy mają problem z wysłaniem plików JPK
Aż 45 proc. przedsiębiorców nie wie nic lub ma szczątkowe informacje na temat przesłania pliku JPK – wynika z badań zleconych przez firmę e-file.
S. 9