E-Północ – nowy klaster, nowe możliwości dla lokalnych operatorów.

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Nie da się stać w miejscu. Operatorzy telekomunikacyjni sektora MŚP łączą się w klastry, tworzą stowarzyszenia, budują silną pozycję rynkową z konkurencyjną ofertą, zachowując jednocześnie własną autonomię. Po Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej, Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju społeczeństwa informatycznego e-Południe i Klastrze Myślenickim przyszedł czas na e-Północ, czyli klaster na Pomorzu.

Publikacja: 16.05.2014 17:05

E-Północ – nowy klaster, nowe możliwości dla lokalnych operatorów.

Foto: ROL

E-Północ w tej chwili tworzą trzy firmy, które połączyły się przez zawiązanie węzła wymiany ruchu zbudowanego na szkielecie 10G. – Styki zakończone w LIM pozwalają na uruchomienie praktycznie każdej dostępnej w Telecity Group DC usługi – my doliczamy do tego opłatę za transmisję plus ew. port fizyczny lub wirtualny w naszych switchach. W niedługim czasie wystąpimy z ofertą skonstruowaną na wzór tej z e-Południa – mówi Wojciech Łomnicki (MAXNET z Gdyni). W marcu udało się również zamknąć ring Warszawa – Gdynia – Rumia – Reda (w Warszawie dwa przełączniki i protokół ERPS).

– Chcemy zachęcić kolejne firmy do dołączania przede wszystkim możliwością znaczącej obniżki cen za łącza i transmisje międzymiastowe. Plusem jest też swobodne podłączanie klientów biznesowych na terenach objętych zasięgiem przez innego ISP z projektu, co pozwala na minimalizowanie strat związanych ze zmianą lokalizacji działalności klientów biznesowych – dodaje w swej wypowiedzi.

W najbliższych planach jest utworzenie projektowego routera BGP oraz routera PIM do TV Jambox. Partnerzy w ramach współpracy rozważają poszerzenie szkieletu węzła o nowe zakończenia w Katowicach lub Poznaniu. Możliwe, że w obu tych miastach.

Jak pokazują doświadczenia i zaznacza Wojciech Łomnicki węzeł pozwoli jednoczyć siły przed naporem dużych firm, które korzystają z efektu skali i zasięgu oraz oferują niską cenę, ale nie zawsze idącą z tym w parze wysoką jakość i obsługę. Tworzenie klastrów pozostawia autonomię i zwiększa potencjał małych przedsiębiorstw jednocześnie zachowując bliskość wobec klienta i indywidualną obsługę na wysokim poziomie. Współpracując można stworzyć silną markę, która pozwoli skutecznie konkurować z większymi operatorami działającymi na rynku klienta końcowego zarówno ofertą jak i jakością obsługi.

Współpraca lokalna między operatorami pozwala na wymianę doświadczeń przy budowie sieci i wdrażaniu usług, co pozwala bezpieczniej inwestować środki. Już wcześniej taki model sprawdził się w Stowarzyszeniu e-Południe, które inspiruje północny projekt, i w którym obecnie jest ponad 150 firm, a ruch przekracza 150G. Podobnie funkcjonuje Klaster Myślenicki, który zrzesza niespełna 20 firm i działa na Małopolsce.

Na pytanie o to jak zacząć, Łomnicki odpowiada: – Uczymy się z doświadczeń innych i staramy się wyciągać wnioski. Na pewno trzeba zacząć od rozmowy w gronie kilku firm z branży. Jesteśmy zadowoleni, że w miarę szybko przeszliśmy od słów do czynów. Kosztowało nas to trochę nerwów i konstruktywnych wymian zdań, ale w końcu się udało. Już w pierwszym miesiącu działania węzła widać było, że to był dobry pomysł. Najważniejsze jest to, że dla naszego klienta końcowego jakość usługi i jej stabilność jest wciąż na wysokim poziomie. A to dopiero początek.

Na chwilę obecną współtwórcy e-Północ nie planują szerszych działań marketingowych, wolą skupić się na rozwijaniu projektu, niemniej nawiązane kontakty już teraz zapowiadają dołączanie kolejnych uczestników. O węźle będzie można porozmawiać z twórcami między innymi na najbliższej XIV Konferencji KIKE w OSSIE /k. Rawy Mazowieckiej (21-22 maja).

Rpkom.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić