Przegląd prasy rpkom.pl – środa 27 czerwca

Publikacja: 27.06.2018 07:30

UKE analizuje. Operatorzy jeszcze poczekają na dostęp do kabli konkurencji
Z regulacji przygotowywanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej ucieszy się każdy, kto ma w domu możliwość korzystania tylko z jednego operatora płatnej telewizji lub stacjonarnego internetu. Ucieszy się też wielu operatorów niewpuszczanych przez konkurencję do budynków, które udało jej się wcześniej okablować. Ale szybko to nie nastąpi. 
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1152216,dostep-operatorowplatnej-telewizji-do-kabli-konkurencji.html (dostęp płatny)

Rosnąca siła Netfliksa i transatlantycka panika
Europejscy nadawcy zawiązują porozumienia, a amerykańskie koncerny medialne szykują przejęcia – wszystko po to, by nie dać się pożreć. Giełdowa kapitalizacja amerykańskiego serwisu streamingowego Netflix na nowojorskiej giełdzie wynosiła na koniec ubiegłego tygodnia 178,7 mld dol. Od miesiąca spółka jest najwyżej wycenianą firmą medialną, po zdetronizowaniu Disneya wartego obecnie na giełdzie 158 mld dol. Nic więc dziwnego, że ten ostatni, walcząc o swoją pozycję, stara się przelicytować operatora kablowego Comcast w wyścigu o przejęcie od Ruperta Murdocha rozrywkowej części 21st Century Fox, obejmującej m.in. studio filmowe oraz prawa do takich filmów jak „Avatar” czy „X-Men”. Disney dogadał się z Murdochiem jeszcze w końcu ub.r. Miał zapłacić 52,4 mld dol. – część w akcjach, część jako przejęcie długu. Ale pojawił się konkurent: wiosną br. Comcast zaproponował Murdochowi 60 mld dol. Żeby go przebić, zdeterminowany Disney wykłada teraz 71,3 mld dol.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1152213,pozycja-netflixa-na-rynku.html (dostęp płatny)

Parkiet

UKE przygląda się ofertom internetu
Urząd Komunikacji Elektronicznej, opublikował pierwsze sprawozdania z badania czy najwięksi polscy operatorzy telekomunikacyjni wypełniają przepisy rozporządzenia o tzw. otwartości sieci internetu. Wprawdzie UKE nie stwierdził uchybień, ale ostrzegł, że „istnieją kwestie, które będą wymagały weryfikacji”.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800643_UKE_przyglada_sie_ofertom_internetu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Bobby Burger sięgnie po crowdfunding
Spółka chce, by w kolejne placówki zainwestowali jej klienci. Po porządkach rusza z rozbudową sieci.
https://www.pb.pl/bobby-burger-siegnie-po-crowdfunding-933164 (dostęp płatny)

CD Projekt nie martwi się wyceną
Potencjał sprzedażowy „Cyberpunka 2077” ma być znacząco wyższy niż „Wiedźmina”. Choć przez ostatni rok kurs CD Projektu zyskał ponad 100 proc., a kapitalizacja przebiła rekordowe 16 mld zł, zarząd spółki nie przejmuje się wyceną. — Z podobną sytuacją mamy do czynienia już kilka lat. Nie przejmujemy się tym bardziej niż np. tym, jak zostanie przyjęty gameplay „Cyberpunka”. Oczekiwania są duże i najważniejsze jest, aby im sprostać. Do tej pory nam się to udawało — mówi Adam Kiciński, prezes CD Projektu. To właśnie oczekiwania co do gry „Cyberpunk 2077” są…
https://www.pb.pl/cd-projekt-nie-martwi-sie-wycena-933172 (dostęp płatny)

US zajrzy do Facebooka
Jest piękna, słoneczna pogoda, pracownikowi marzy się spontaniczny urlop, a pracodawca nie chce udzielić zgody na odpoczynek od pracy… Jest piękna, słoneczna pogoda, pracownikowi marzy się spontaniczny urlop, a pracodawca nie chce udzielić zgody na odpoczynek od pracy… Powszechnie wiadomo, że w takiej sytuacji większość pracowników udaje się do lekarza, aby otrzymać zwolnienie i wybrać się na wakacje. Do czasu wejścia w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO) pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) mogli przeglądać profile społecznościowe ubezpieczonych pozostających na zwolnieniach lekarskich – pisze Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny, GP Togatus.
https://www.pb.pl/zus-zajrzy-do-facebooka-933152 (dostęp płatny)

Cyfrowa rozrywka kusi amatora
Projektowanie gier mobilnych to zajęcie dochodowe, stabilne i otwarte na ludzi spoza branży IT. Gry wideo stały się najważniejszym przemysłem kultury popularnej, detronizując branżę filmową. A główny segment tego rynku to strzelanki, zręcznościówki i symulatory prawdziwego życia, zaprojektowane z myślą o użytkownikach smartfonów. Popularność tych produktów wpisuje się w filozofię smart boredom, której istotą jest sprytna walka z nudą za pomocą cyfrowej rozrywki.
https://www.pb.pl/cyfrowa-rozrywka-kusi-amatora-933151 (dostęp płatny)

Nowoczesne rozwiązania zmieniające środowisko pracy
Firmy na całym świecie wspierają efektywną współpracę między pracownikami. Powstają inteligentne miejsca pracy, które pomagają poprawić organizację i obniżyć koszty. Tym kierowała się firma HL Tech, która w swoim biurze w Warszawie wdrożyła rozwiązanie TEOS Manage. HL Tech to centrum technologiczne tworzące rozwiązania IT w ramach Grupy Hargreaves Lansdown — wiodącej firmy zajmującej się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi i oszczędnościami w Wielkiej Brytanii. (partnerem publikacji jest SONY)https://www.pb.pl/nowoczesne-rozwiazania-zmieniajace-srodowisko-pracy-933150 (dostęp płatny)

Dronem do pracy, na zakupy i bankiet
Miejski transport powietrzny przestaje już być jedynie wizją rysowników popularnej przed laty kreskówki „The Jetsons”. Dziś „latające samochody” testują technologiczni giganci. Agencja Bloomberga poinformowała o liście intencyjnym podpisanym przez władze Berlina oraz firmy Airbus i Audi, w efekcie którego spółki te będą mogły przystąpić do testów „latających taksówek”.
https://www.pb.pl/dronem-do-pracy-na-zakupy-i-bankiet-933149 (dostęp płatny)

E-handel ulega regionalizacji
Mazowieckie, małopolskie i śląskie to główne skupiska handlu internetowego w Polsce. Mazowieckie, małopolskie i śląskie to główne skupiska handlu internetowego w Polsce. Tam swoje siedziby ma najwięcej e-sprzedawców — z wyliczeń platformy Shoper wynika, że nawet 49 proc. Proporcje te z wolna ulegają jednak zmianom i liczba przedsiębiorców zainteresowanych handlem w sieci zwiększa się również w pozostałych województwach. W 2017 r. we wskazanych trzech regionach znajdowało się jeszcze ponad 50 proc. wszystkich e-sklepów.
https://www.pb.pl/e-handel-ulega-regionalizacji-933146 (dostęp płatny)

Facebookowa kadra Polski
Wiemy już, z jaką formą piłkarską pojechali nasi kadrowicze na mundial do Rosji. Sprawdzamy ich dyspozycję w mediach społecznościowych. https://www.pb.pl/facebookowa-kadra-polski-933137 (dostęp płatny)

Małe, zwinne i cyfrowe. MSP stać na sukces
Transformacja cyfrowa dotyczy wyłącznie gigantów — to jeden z większych mitów wciąż funkcjonujących w świecie IT. Tymczasem — według badań IDC przeprowadzonych na zlecenie firmy SAP — 39 proc. reprezentantów sektora MŚP na świecie przyznaje, że aktywne zaangażowanie w cyfrową gospodarkę jest dla nich kluczem do przetrwania na rynku.
https://www.pb.pl/male-zwinne-i-cyfrowe-msp-stac-na-sukces-933133 (dostęp płatny)

NCBR wspiera innowacje w każdej dziedzinie
Kilkanaście konkursów grantowych dla przedsiębiorców i ponad 3,5 mld zł oferowanego wsparcia. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konsekwentnie stawia na polskie innowacje. Choć ostoją naszej gospodarki wciąż pozostają jej tradycyjne dziedziny, Polska pomału staje się miejscem przyjaznym nowoczesnym technologiom i zachęcającym do wdrażania nowatorskich pomysłów.
https://www.pb.pl/ncbr-wspiera-innowacje-w-kazdej-dziedzinie-933132 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Technologia w służbie prawników
Rozwiązania informatyczne pozwalają w kancelariach m.in. rozliczać zlecenia z klientami i obsługiwać płatności. Dynamiczny wzrost nowych technologii ma dziś znaczenie dla wszystkich. Także prawników. Wciąż jednak brak kompleksowych rozwiązań, które pozwoliłyby im prowadzić biznes. „W Polsce można mówić o dwóch biegunach informatyzacji obsługi prawnej: stosunkowo niewielka grupa kancelarii wykorzystuje zaawansowane narzędzia informatyczne, a zdecydowana większość wciąż pracuje analogowo, korzystając jedynie z edytorów tekstu, elektronicznych baz informacji oraz podstawowych narzędzi do komunikacji elektronicznej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379783-Technologia-w-sluzbie-prawnikow.html (dostęp płatny)

Polski internet na razie bez dyskryminacji
Choć nasi dostawcy internetu mają produkty gdzie indziej piętnowane, to wybronili się w pierwszym badaniu, czy równo traktują wszystkich użytkowników sieci. Urząd Komunikacji Elektronicznej, opublikował pierwsze sprawozdania z badania, czy polscy operatorzy telekomunikacyjni przestrzegają rozporządzenia o tzw. otwartości internetu. Przepisy wymagają od właścicieli infrastruktury równego traktowania użytkowników, w tym dostawców aplikacji, jednocześnie wprowadzają zasady dodatkowej dbałości o klientów. Wprawdzie UKE nie stwierdził uchybień, ale ostrzegł, że „istnieją kwestie, które będą wymagały weryfikacji”….
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379819-Polski-internet-na-razie-bez-dyskryminacji.html (dostęp płatny)

Wirtualny policjant nie ma litości dla kierowców
Rosną wpływy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z tytułu kar nakładanych 
na osoby jeżdżące bez OC. Aż 158,4 mln zł zarobił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na karach nakładanych za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Oznacza to wzrost o 16,2 proc. rok do roku. Przyczyną jest coraz większa skuteczność działań UFG, czyli głównie wirtualnego policjanta.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379824-Wirtualny-policjant-nie-ma-litosci–dla-kierowcow.html (dostęp płatny)

Technologia wkracza do doradztwa
Kapituła doceniła Crido Taxand za narzędzie pozwalające firmom oceniać i zarządzać skutkami finansowymi mechanizmu podzielonej płatności VAT. Wyróżniła też PwC i MDDP. Do tegorocznego rankingu swoje innowacyjne rozwiązania zgłosiło 21 firm doradztwa podatkowego. Podczas obrad specjalnie powołana kapituła zwróciła uwagę, że większość zgłoszeń ograniczała się do rozwiązań stricte informatycznych. Tymczasem, jak podkreślali eksperci, innowacyjność to nie tylko technologie, ale także inne obszary, np. modele biznesowe. – Dużo się mówi o rewolucji technologicznej, sztucznej inteligencji czy blockchain, natomiast nie było tego widać w zgłoszeniach. Może jeszcze stoimy przed przełomem – mówi prof. Ryszard Sowiński, wspólnik Naveo Sowiński i Sęk sp.j.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379744-Technologia-wkracza-do-doradztwa.html (dostęp płatny)

Warto mieć dobrą stronę WWW
Po raz pierwszy ocenialiśmy strony internetowe firm i kancelarii podatkowych. Najbardziej przejrzyste dla użytkowników witryny mają ECDDP, Mariański Group i Grant Thornton. Strony internetowe to wizytówka, która pomaga przyciągnąć nowych klientów. W tym roku po raz pierwszy przyznajemy nagrody za witryny prowadzone przez firmy i kancelarie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379750-Warto-miec-dobra-strone-WWW.html (dostęp płatny)

Nadchodzi era cyfryzacji w raportowaniu podatkowym
Dzięki uzyskaniu wglądu w działalność firmy w czasie rzeczywistym, organy minimalizują luki podatkowe, poprawiają efektywność i dokładność i znacznie upraszczają kontrolę, pośrednio ograniczają koszty funkcjonowania administracji.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379734-Nadchodzi-era-cyfryzacji-w-raportowaniu-podatkowym.html (dostęp płatny)

UKE analizuje. Operatorzy jeszcze poczekają na dostęp do kabli konkurencji
Z regulacji przygotowywanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej ucieszy się każdy, kto ma w domu możliwość korzystania tylko z jednego operatora płatnej telewizji lub stacjonarnego internetu. Ucieszy się też wielu operatorów niewpuszczanych przez konkurencję do budynków, które udało jej się wcześniej okablować. Ale szybko to nie nastąpi. 
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1152216,dostep-operatorowplatnej-telewizji-do-kabli-konkurencji.html (dostęp płatny)

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?