Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 15 stycznia

Publikacja: 15.01.2018 07:30

Igrzyska zimowe w TVP dla misji,  a nie dla pieniędzy
Dzięki transmisjom z Pjongczangu TVP sprzeda w lutym więcej reklam, ale do imprezy raczej dołoży. W tym tygodniu biuro reklamy Telewizji Polskiej zacznie sprzedaż spotów reklamowych i plansz sponsorskich przy zaplanowanych na luty zimowych igrzyskach olimpijskich pokazywanych na obu głównych antenach i w internecie. Dzięki tym transmisjom wygeneruje wyższe wpływy z reklam, niż gdyby zawodów sportowych nie było. – Igrzyska pomagają nam maksymalizować przychody w lutym. Szczególnie duże jest zainteresowanie sponsoringiem, dlatego ekspozycję plansz sponsorskich skróciliśmy z ośmiu do sześciu sekund, by zmieścić ich więcej – mówi Ewelina Czuba, dyrektor biura reklamy TVP.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1097726,igrzyska-zimowe-w-tvp-dla-misji-nie-pieniedzy.html (dostęp ograniczony)

Mediom się upiekło, zapowiadanej dekoncentracji nie będzie
Założenia projektu ustawy mającej przebudować rynek leżą w szufladzie wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego. I tam pozostaną.  Celem projektu było zmniejszenie koncentracji w prasie, radiu, internecie i telewizji, a w efekcie – repolonizacja mediów. Ograniczenie udziałów rynkowych w poszczególnych segmentach uderzyłoby bowiem w spółki z obcym kapitałem, które należą do największych graczy.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1097757,zapowiadanej-dekoncentracji-mediow-nie-bedzie.html (dostęp ograniczony)

Wiadomo jak oszczędzić na cyfrowych urzędach
3 mld zł rocznie płacą urzędy za licencje na programy komputerowe. Kolejne 450 mln zł kosztuje utrzymanie infrastruktury IT. Może być mniej.  Ministerstwo Cyfryzacji wyliczyło, że gdyby udało się scentralizować te wydatki, to roczne oszczędności mogłyby sięgnąć 800 mln zł. Tylko kto teraz miałby taką centralizację przeprowadzić? Gdy dwa lata temu Anna Streżyńska obejmowała urząd ministra cyfryzacji, zapowiadała, że zostanie przeprowadzona analiza stanu posiadanej przez państwo infrastruktury i systemów informatycznych. Mówiła nam: – Jest za dużo systemów i kosztów. Nie można cyfryzować administracyjnego bałaganu.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/1097762,jak-oszczedzic-na-cyfrowych-urzedach.html (dostęp płatny)

W Polsce blockchain nie porywa
Na giełdach w Nowym Jorku hasłem do wzrostu kursu akcji jest „kryptowaluta”, w Warszawie wystarczy powiedzieć *beep*.  Rynkowy sukces bitcoina, mierzony wzrostem notowań najpopularniejszej kryptowaluty na świecie o ponad 1500 proc. w ciągu zaledwie 12 miesięcy, porywa coraz szersze grono firm i inwestorów. Ostatnio – Kodaka. Legendarny producent aparatów fotograficznych w 2012 r. zbankrutował i został zmuszony do wycofania się z branży.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1097758,kryptowaluta-w-polsce-blockchain-nie-porywa.html (dostęp ograniczony)

Parkiet

Telekomunikacja: Play blisko decyzji UKE
Spośród trzech dużych sieci komórkowych, nieposiadających jeszcze zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pobieranie dodatkowych opłat za usługi komórkowe w roamingu w Unii Europejskiej, najbliżej jej uzyskania jest Play Communications – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu”.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795540_Telekomunikacja:_Play_blisko_decyzji_UKE.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Kowalski wygrywa bitwę z robotem
Polski pracodawca jeszcze długo będzie stawiać na pracownika z krwi i kości. Nie wie, jak się zabrać za mechanicznego, a poza tym go nie stać. Zbawienny dla rozwoju i wydajności gospodarki proces automatyzacji pracy w Polsce jest tak naprawdę w powijakach, ale dyskusja o tym, czy roboty zastąpią ludzką pracę, rozgorzała na dobre. Dla tych, którzy obawiają się, że stracą pracę, bo w oczach pracodawcy staną się mniej atrakcyjni od mechanicznego konkurenta, mamy dobrą wiadomość — ich obawy są przedwczesne. Technologiczny dystans Z badania Work Service’u „Postawy pracodawców wobec automatyzacji pracy” (przeprowadzonego wśród 105 przedsiębiorstw w okresie lipiec-sierpień 2017 r.) wynika, że blisko 60 proc. firm w…

https://www.pb.pl/kowalski-wygrywa-bitwe-z-robotem-903072 (dostęp płatny)

Plotka+tweet=kurs
Nie tylko tajemniczy tweet spowodował wydźwignięcie kursu CD Projektu. To także kolejne plotki o najnowszej grze. Pojawienie się w środę po południu na oficjalnym profilu twitterowym gry „Cyberpunk 2077” tajemniczego *beep*, doprowadziło do szału fanów CD Projektu, wywołało falę spekulacji i komentarzy.
https://www.pb.pl/plotka-tweet-kurs-903067 (dostęp płatny)

Rekruterzy polowali na ekspertów
Specjaliści IT, osoby mieszkające na Mazowszu i mające 27-35 lat to najbardziej pożądani kandydaci w 2017 r. według serwisu GoldenLine. W związku z problemami z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do zatrudnienia w ubiegłym roku rekruterzy nie tylko publikowali oferty pracy, ale także korzystali z możliwości bezpośredniego i precyzyjnego dotarcia do nich, poprzez tzw. direct search.
https://www.pb.pl/rekruterzy-polowali-na-ekspertow-903063 (dostęp płatny)

Cyfrowa przyszłość polskiego biznesu
Treści na żądanie, bezprzewodowy internet i sztuczna inteligencja mogą zdominować rodzimy rynek w ciągu najbliższych lat — prognozuje Deloitte. W Polsce na rozwój rynku TMT (telekomunikacja, media, technologia) w 2018 r. najbardziej będzie wpływał internet mobilny, media cyfrowe oraz sztuczna inteligencja — wynika z raportu „TMT Predictions 2018” przygotowanego przez ekspertów Deloitte’a. Subskrypcja zamiast TV Największa zmiana w zachowaniach konsumentów ma być związana z usługami na żądanie. Jak czytamy w raporcie, do końca 2018 r. połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych ma mieć co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach online, do końca 2020 r. liczba ta ma wzrosnąć do czterech.
https://www.pb.pl/cyfrowa-przyszlosc-polskiego-biznesu-903061 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Umocniliśmy pozycję w regionie
Rozmowa z Yanminem Wangiem, prezesem Huawei Consumer Business Group na Europę Środkowowschodnią i Kraje Skandynawskie.
http://www.rp.pl/Wywiady/301149932-Prezes-Huawei-na-Europe-Srodkowa-Umocnilismy-pozycje-w-regionie.html (dostęp płatny)

Minister wskaże, kto jest twórcą
Graficy komputerowi i wynalazcy wciąż będą korzystali z niższego PIT. Fiskus chce naprawić prawny bubel. Przepisy podatkowe dotyczące twórców zostaną poprawione, by wyjaśnić, komu się należą preferencje. O takich planach Ministerstwa Finansów dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363908-Minister-wskaze-kto-jest-tworca.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363943-Wiecej-tworcow-zaplaci-nizszy-PIT.html(dostęp płatny)

Aplikacja pomoże pracodawcom sprawdzić, czy płacą sprawiedliwie
Ministerstwo Rodziny przygotowało darmową aplikację do mierzenia luki płacowej. Pracodawca ma obowiązek zagwarantować równe pensje osobom na tym samym lub podobnym stanowisku. By mu ułatwić zadanie, resort pracy udostępnił program komputerowy Równość Płac.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363946-Aplikacja-pomoze-pracodawcom-sprawdzic-czy-placa-sprawiedliwie.html (dostęp płatny)

AB ma klarowną sytuację z VAT
Dystrybutorzy IT liczą zyski po udanej końcówce roku. Ich wynikom pomogły premiery nowych modeli iPhone’a. W IV kwartale 2017 r. według szacunków firm badawczych rynek IT w Polsce wzrósł. – Potwierdzają to nasze obserwacje. Widać było ożywienie w detalu, szczególnie pod koniec listopada i w grudniu – mówi Andrzej Przybyło, prezes i akcjonariusz AB, wiodącego krajowego dystrybutora IT.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363950-AB-ma-klarowna-sytuacje-z-VAT.html (dostęp płatny)

KRRiT też chce badać
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje ruszyć w tym roku z badaniami oglądalności. Nie byłyby one w większości opłacane przez nadawców.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363954-KRRiT-tez-chce-badac.html (dostęp płatny)

Operatorzy wprowadzą dopłaty do roamingu
Play jest bliski zgody UKE. Virgin już wie, jak zmieni ofertę. Spośród trzech dużych sieci komórkowych niemających zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na pobieranie dodatkowych opłat za usługi komórkowe w roamingu w Unii Europejskiej najbliżej jej uzyskania jest Play Communications – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363951-Operatorzy-wprowadza-doplaty-do-roamingu.html (dostęp płatny)

Zastrzyk gotówki na smart city i walkę ze smogiem
Europejski Bank Inwestycyjny udzielił stolicy Małopolski 135 mln kredytu. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na projekty związane z infrastrukturą i mobilnością.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363835-Zastrzyk-gotowki-na-smart-city-i-walke-ze-smogiem.html (dostęp płatny)

Igrzyska zimowe w TVP dla misji,  a nie dla pieniędzy
Dzięki transmisjom z Pjongczangu TVP sprzeda w lutym więcej reklam, ale do imprezy raczej dołoży. W tym tygodniu biuro reklamy Telewizji Polskiej zacznie sprzedaż spotów reklamowych i plansz sponsorskich przy zaplanowanych na luty zimowych igrzyskach olimpijskich pokazywanych na obu głównych antenach i w internecie. Dzięki tym transmisjom wygeneruje wyższe wpływy z reklam, niż gdyby zawodów sportowych nie było. – Igrzyska pomagają nam maksymalizować przychody w lutym. Szczególnie duże jest zainteresowanie sponsoringiem, dlatego ekspozycję plansz sponsorskich skróciliśmy z ośmiu do sześciu sekund, by zmieścić ich więcej – mówi Ewelina Czuba, dyrektor biura reklamy TVP.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1097726,igrzyska-zimowe-w-tvp-dla-misji-nie-pieniedzy.html (dostęp ograniczony)

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej