Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 19 marca

Publikacja: 19.03.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawa [/srodtytul]

Obywatelu, pamiętaj: twoja rozmowa jest nagrywana

Przedstawiciele 11 instytucji mogą sprawdzić, gdzie logował się nasz telefon, kiedy i do kogo telefonowaliśmy. Korzystają z tego prawa coraz chętniej. W 2014 roku 2 mln 177 tys. razy.

ss. 2-3

Pesel blokuje dowód

Gminy mają problemy z wydawaniem dokumentów, ponieważ w systemie roi się od błędów. Urzędnicy mówią, że dotyczą nawet połowy danych.

s. 3

[srodtytul]Gazeta Wyborcza[/srodtytul]

Rysa na smartfonie

To gra, w której każdy usiłuje okpić każdego. Klient chce naciągnąć producenta. Producent – klienta. A sklep wciska ludziom ubezpieczenia, z których trudno skorzystać. No chyba, że się skłamie.

ss. 18-19

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Wirtualni gracze skupili się w Playu

Dla mobilnych operatorów bez sieci ubiegły rok był okresem spadków, choć pojawiały się nowe pomysły. Biznes skusił telekomy stacjonarne.

Podzielone są zdania, ile osób i firm w Polsce korzysta z usług tzw. wirtualnych operatorów komórkowych (MVNO). Informacje te mają najwięksi operatorzy mobilni posiadający sieć masztów (to z nich korzystają MVN)), ale nie wszyscy się nimi dzielą.

Główny Urząd Statystyczny przyznaje, że dane o klientach telefonii komórkowej w Polsce nie są pełne, ponieważ uzyskuje je od dziesięciu wyznaczonych podmiotów, a Urząd Komunikacji Elektronicznej dopiero zbiera informacje za 2014 r.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1271459-Wirtualni-gracze-skupili-sie-w-Playu.html (dostęp płatny)

Garściami sięgają po billingi

Prawie 2,2 mln razy służby wystąpiły w ubiegłym roku po nasze dane zgromadzone w firmach telekomunikacyjnych. Nadal robiły to bez kontroli z zewnątrz.

Policja i inne służby wciąż mają zbyt łatwy dostęp do danych telekomunikacyjnych i coraz częściej z niego korzystają. Liczba przypadków, w których żądały danych od operatorów, wzrosła w ubiegłym roku o jedną czwartą – wynika z informacji fundacji Panoptykon, jakie poznała „Rzeczpospolita”. Fundacja, która monitoruje problem, zwraca uwagę, że z powodu dziurawych przepisów nadal dochodzi do nadużyć.

– Najpierw zwróciła na to uwagę Najwyższa Izba Kontroli, a później Trybunał Konstytucyjny przyznał, że brak niezależnej zewnętrznej kontroli przy sięganiu przez służby po dane telekomunikacyjne obywateli narusza konstytucję i konieczne są przepisy, które tę kontrolę wprowadzą. Projektu nie ma do dziś, a wniosków ze służb jest coraz więcej – mówi „Rzeczpospolitej” Wojciech Klicki z fundacji.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1271422-Garsciami-siegaja-po-billingi.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu