Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 19 marca

Publikacja: 19.03.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawa [/srodtytul]

Obywatelu, pamiętaj: twoja rozmowa jest nagrywana

Przedstawiciele 11 instytucji mogą sprawdzić, gdzie logował się nasz telefon, kiedy i do kogo telefonowaliśmy. Korzystają z tego prawa coraz chętniej. W 2014 roku 2 mln 177 tys. razy.

ss. 2-3

Pesel blokuje dowód

Gminy mają problemy z wydawaniem dokumentów, ponieważ w systemie roi się od błędów. Urzędnicy mówią, że dotyczą nawet połowy danych.

s. 3

[srodtytul]Gazeta Wyborcza[/srodtytul]

Rysa na smartfonie

To gra, w której każdy usiłuje okpić każdego. Klient chce naciągnąć producenta. Producent – klienta. A sklep wciska ludziom ubezpieczenia, z których trudno skorzystać. No chyba, że się skłamie.

ss. 18-19

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Wirtualni gracze skupili się w Playu

Dla mobilnych operatorów bez sieci ubiegły rok był okresem spadków, choć pojawiały się nowe pomysły. Biznes skusił telekomy stacjonarne.

Podzielone są zdania, ile osób i firm w Polsce korzysta z usług tzw. wirtualnych operatorów komórkowych (MVNO). Informacje te mają najwięksi operatorzy mobilni posiadający sieć masztów (to z nich korzystają MVN)), ale nie wszyscy się nimi dzielą.

Główny Urząd Statystyczny przyznaje, że dane o klientach telefonii komórkowej w Polsce nie są pełne, ponieważ uzyskuje je od dziesięciu wyznaczonych podmiotów, a Urząd Komunikacji Elektronicznej dopiero zbiera informacje za 2014 r.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1271459-Wirtualni-gracze-skupili-sie-w-Playu.html (dostęp płatny)

Garściami sięgają po billingi

Prawie 2,2 mln razy służby wystąpiły w ubiegłym roku po nasze dane zgromadzone w firmach telekomunikacyjnych. Nadal robiły to bez kontroli z zewnątrz.

Policja i inne służby wciąż mają zbyt łatwy dostęp do danych telekomunikacyjnych i coraz częściej z niego korzystają. Liczba przypadków, w których żądały danych od operatorów, wzrosła w ubiegłym roku o jedną czwartą – wynika z informacji fundacji Panoptykon, jakie poznała „Rzeczpospolita”. Fundacja, która monitoruje problem, zwraca uwagę, że z powodu dziurawych przepisów nadal dochodzi do nadużyć.

– Najpierw zwróciła na to uwagę Najwyższa Izba Kontroli, a później Trybunał Konstytucyjny przyznał, że brak niezależnej zewnętrznej kontroli przy sięganiu przez służby po dane telekomunikacyjne obywateli narusza konstytucję i konieczne są przepisy, które tę kontrolę wprowadzą. Projektu nie ma do dziś, a wniosków ze służb jest coraz więcej – mówi „Rzeczpospolitej” Wojciech Klicki z fundacji.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1271422-Garsciami-siegaja-po-billingi.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawa [/srodtytul]

Obywatelu, pamiętaj: twoja rozmowa jest nagrywana

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość