Kino Polska TV może zostać sprzedana

Właściciele telewizyjnej grupy, którą w poniedziałek giełda wyceniała na 216 mln zł, dopuszczają sprzedaż części (w tym większościowej) firmy, a także jej połączenie z inwestorem strategicznym. Spełnią się oczekiwania analityków, którzy widzieli pole do partnerstwa z Agorą?

Publikacja: 12.01.2016 08:00

Holenderska spółka Cooperatieve SPI International i SPI International B.V. ogłosiły w opublikowanym  w poniedziałkowy wieczór liście intencyjnym, że „w interesie dalszego rozwoju grupy na całym świecie” rozpoczęły „przegląd opcji strategicznych dostępnych dla właścicieli i analizę możliwości przyśpieszenia rozwoju grupy na dotychczasowych rynkach medialnych w Polsce, Europie Środkowej i Wschodniej, a także na całym świecie”.

SPI International B.V. to właściciel 66 proc. w Kinie Polska TV, a do Cooperatieve SPI International należą wszystkie udziały w SPI International B.V. – W związku z prowadzeniem analizy strategicznej, właściciele pragną omówić ze spółką jej dalszy rozwój, w tym możliwość zainteresowania inwestycjami mniejszościowymi w spółkę przez nowego partnera strategicznego lub finansowego, sprzedażą pakietu większościowego akcji spółki podmiotowi trzeciemu, potencjalnym połączeniem spółki z inwestorem strategicznym lub jego podmiotem zależnym, i/lub finansowaniem dłużnym spółki  – podano w komunikacie.

Kino Polska TV to grupa, do której należą stacje telewizyjne z rodziny Kino Polska oraz FilmBox, oraz m.in. ponad 40 proc. udziałów w Stopklatce (nadawcy naziemnej stacji Stopklatka TV).

Szerokie plany KPTV

Na poniedziałkowym zamknięciu rynek wycenił KPTV na 216 mln zł. Pisząc w liście intencyjnym o „przyspieszeniu rozwoju grupy” KPTV ma zapewne kontynuację obecnie prowadzonych projektów. Z jednej strony bardzo szybko zwiększa teraz zasięg swoich stacji FilmBox (są m.in. w ofertach operatorów w Czechach, Bułgarii, na Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, a także w Afryce, m.in. w Tanzanii), z drugiej – planuje szeroką ogólnoświatową ekspansję pierwszej w Europie stacji nadawanej w rozdzielczości 4K – FunBox 4K/UHD. Kolejnym projektem, w który teraz inwestuje, jest uruchamiana wspólnie z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej nowa stacja naziemna – Zoom TV. Przez trzy lata od dnia ujawnienia KPTV w rejestrze przedsiębiorców KRS jako wspólnika nadawcy tej stacji KPTV udzieli mu pożyczek w wysokości do 20 mln zł na finansowanie bieżącej działalności , zwłaszcza na licencje i prawa do nadawania programów.

Analitycy od dawna spekulują, że idealnym  współudziałowcem Kina Polska TV byłaby giełdowa Agora, z którą KPTV do spółki nadaje Stopklatkę TV. Dotychczas zarząd Kina Polska TV jednak takim planom zaprzeczał, a Agora tradycyjnie nie komentowała. Na koniec III kw. 2015 r. Agora miała 101,5 mln zł środków pieniężnych oraz możliwość korzystania z kredytów – terminowego i w rachunku bieżącym o łącznej maksymalnej wartości 135 mln zł. Teoretycznie mogłaby więc nabyć nawet znaczące udziały w KPTV bez poszukiwania na rynku dodatkowego finansowania, wciąż zachowując środki konieczne do uruchomienia swojej planowanej na ten rok naziemnej stacji Kiwi TV (oszacowano je na 30 mln zł w pierwszym roku nadawania).

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?