[b]rpkom.pl: – WiMAX jest w Polsce niszą. Jak chcielibyście to zmienić?[/b]
[i]Andy McKinnon[/i]: – WiMAX jest niszą tylko w kontekście zajęcia spektrum radiowego. WiMAX jest niezwykle elastyczną i dojrzała technologią. Spójrzmy na Polskę. Ok. 80 proc. popytu, to zapotrzebowanie na broadband naziemny. Jednak za rok, jak przewidujemy, popyt na broadband mobilny i naziemny będzie rozłożony mniej więcej po równo. Mobilny WiMAX, w standardzie 802.16e umożliwia nam zbudowanie oferty odpowiadającej na to zapotrzebowanie. Mobilny broadband jest bardzo elastyczny. Nie sądzę, by wielu klientów wybrało LTE dla zapewnienia naziemnego broadbandu. W przypadku dostępu mobilnego, owszem. Jednak WiMAX spełnia i jedne, i drugie potrzeby.
[b]Czy to oznacza, że Pana zdaniem zwiększanie dostępności broadbandu w Polsce powinno odbywać się w oparciu o WiMAX?[/b]
– Niekoniecznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy – budując dostęp w kraju takim jak Polska – opierali się na różnych technologiach. Możliwe jest zastosowanie naszego systemu Canopy w terenach wiejskich, WiMAX w średnio zurbanizowanych i LTE w miastach. Nasze portfolio jest szerokie, ale chcemy za wszelką cenę uniknąć promowania technologii nieodpowiednich dla konkretnego zastosowania. Nie chodzi bowiem o sprzedanie klientowi po prostu sprzętu, pudełka, a rozwiązania, które będzie dobrze działać w konkretnych warunkach. Choć nie oznacza to, że nie będziemy poszukiwać unifikacji technologii nawet na różniących się rynkach. Wracam tu do kwestii elastyczności. Przykładem niech będzie Pakistan, gdzie dokonaliśmy w 2006 r. jednego z pierwszych rolloutów WiMAX. Po tym przyszło USA i współpraca z Clearwire. Klienci w Stanach Zjednoczonych chcieli mobilnego transferu danych. Pakistan chciał usług głosowych i transferów danych w otoczeniu infrastruktury naziemnej. Inne potrzeby. Jednak oba kraje używają tych samych produktów. Oczywiście, to rynki zupełnie inne. ARPU w Pakistanie oscyluje wokół poziomu 2 dolarów miesięcznie. Jednak tam mobilnego WiMAX używa ok. 250 tys. osób, więc możemy mówić o efekcie skali.
[b]Co z zasięgiem i przepływnością WiMAX? Wyniki nie są zachęcające.[/b]