Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 16 kwietnia

Publikacja: 16.04.2018 07:30

Informatyka w służbie fiskusa
Słaby przepływ informacji w strukturze służb skarbowych, brak narzędzi do analizy rozliczeń VAT, słaba współpraca z organami ścigania, chybiony sposób oceny efektów pracy kontrolerów skarbowych i marna efektywność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępców podatkowych.  Takie przyczyny powstania luki w VAT w latach 2008–2015 wymieniali eksperci, autorzy raportów poświęconych wyłudzeniom podatku, czy – szerzej – całej szarej strefie.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1117702,historia-zmagan-panstw-ue-z-luka-vat.html (dostęp płatny)

Poznaj klienta po ruchu myszką. Pieniądze potem
Instytucje finansowe inwestują w start-upy technologiczne. Na razie są na etapie zasiewów. To, jakie będą zbiory, jest na dalekim drugim planie.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1117737,instytucje-finansowe-inwestuja-w-start-upy-technologiczne.html (dostęp płatny)

Elektronizacja tańszych zamówień odłożona w czasie
Tylko najdroższe przetargi będą od października prowadzone w internecie. Zdecydowana większość z nich toczyć się będzie nadal na papierze. UZP właśnie zapowiedział zmiany w prawie.  Specjalny miniportal do udzielania zamówień w internecie oraz nowelizacja przepisów, która pozwoli udzielać zamówień poniżej progów unijnych bez użycia środków komunikacji elektronicznej. Takie kroki zapowiedział pod koniec ubiegłego tygodnia Urząd Zamówień Publicznych. Potwierdzają się tym samym obawy DGP, że docelowy system e-Zamówień nie będzie gotowy do października 2018 r., kiedy to powinna nastąpić elektronizacja zamówień publicznych. Co prawda 6 kwietnia zawarto umowę na stworzenie systemu, ale jednocześnie UZP zapowiada przygotowywanie alternatywnych rozwiązań.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1117686,przetargi-elektronizacja-zamowien-publicznych.html (dostęp płatny)

Zmiany w nadzorze nad e-bransoletkami
Sejm przyjął ustawę pozwalającą na powierzenie Służbie Więziennej pełnego nadzoru nad Systemem Dozoru Elektronicznego. 
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1117720,zmiany-w-nadzorze-nad-e-bransoletkami.html (dostęp płatny)

Bitcoinowcy mają płacić podatki, ale nie wiadomo jak je wyliczyć
Ustalanie zysku i wartości umowy przy zamianie jednej kryptowaluty na drugą może być wręcz niemożliwe. Same urzędy skarbowe nie wiedzą, jak to zrobić. O niedostatecznej wiedzy pracowników organów podatkowych można było się przekonać chociażby z zarejestrowanej przez youtubera wizyty w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Jego przedstawiciel twierdził, że wartość kryptowalut należy przeliczyć na złote, ale nie potrafił wyjaśnić, jak to zrobić. Padały sugestie, że może trzeba zajrzeć do notowań Narodowego Banku Polskiego.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1117735,urzedy-nie-wiedza-jak-wyliczyc-podatek-przy-obrocie-kryptowaluta.html (dostęp płatny)

Kasę online będzie można wynająć
Nie trzeba będzie kupować kas online. Przedsiębiorcy będą mogli ewidencjonować sprzedaż na urządzeniu wynajętym, wydzierżawionym lub wziętym w leasing.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1117721,kase-online-bedzie-mozna-wynajac.html (dostęp płatny)

Parkiet

Fundusze polują na Livechata
Dwa razy nie zgodziliśmy się na przejęcie. Dobrze na tym wyszliśmy – mówi prezes Mariusz Ciepły.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798628_Fundusze_poluja_na_Livechata.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Zawał w kryptokopalni
Miały być realne zyski z wirtualnych monet, a są poważne kłopoty: konflikt udziałowców, koparki odcięte od prądu, prokuratura, policja i skomplikowane relacje z inwestorami. W artykule m.in. Rozmowa z Marcinem Kolosem, prezesem Polskiego Górnictwa Cyfrowego Trzy pytania do Marceliny Szwed-Ziemichód doradcy podatkowego i adwokata w kancelarii MSZtax – czy kryptokopalnie to legalny biznes? Co o problemach Polskiego Górnictwa Cyfrowego myśli Polskie Stowarzyszenie Bitcoin? Co to jest bitcoin i dlaczego inwestorzy oszaleli na jego punkcie? Inwestorzy kopalni kryptowalut na warszawskim Żeraniu mają problemy. Zaniepokojeni szukają pomocy u prawnika.
https://www.pb.pl/zawal-w-kryptokopalni-910437 (dostęp płatny)

Nokaut zmieni właściciela
HubStyle chce sprzedać grupie Sare właściciela m.in. porównywarki Nokaut.pl za 1,9 mln zł. Apetyt na wiosnę jest znacznie mniejszy niż jesienią. W piątek na giełdę trafiły komunikaty spółek HubStyle i Sare o tym, że pierwsza udzieliła drugiej wyłączności negocjacyjnej na nabycie Sales Intelligence, spółki zależnej, która działa w segmencie performance marketingu, czyli dostarczania klientów sklepom internetowym. Jest ona m.in. właścicielem serwisów Nokaut. pl i Bazarek.pl.
https://www.pb.pl/nokaut-zmieni-wlasciciela-910559 (dostęp płatny)

Varsav VR odpala zbiórki na CrowdDragons.com
Nowy portal crowdfundingowy będzie pomagał w finansowaniu projektów z branży gier. W ciągu roku chce uruchomić 20 projektów. Spółka Crowd Dragons należąca do notowanego na NewConnect Varsav VR uruchomiła wyspecjalizowany portal crowdfundingowy, umożliwiający finansowanie projektów z branży gier komputerowych, mobilnych i konsolowych oraz technologii VR/ AR.

https://www.pb.pl/varsav-vr-odpala-zbiorki-na-crowddragons-com-910553 (dostęp płatny)

W oczekiwaniu na e-przetargi
Elektronizacja zamówień publicznych zbliża się wielkimi krokami. Samorządy nie wiedzą jednak, na jakie rozwiązania postawić. Maturą próbną z cyfryzacji w przetargach publicznych dla instytucji i firm będą zmiany dotyczące jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, które zaczną obowiązywać 18 kwietnia. Od tego dnia w przetargach o wartości powyżej progów unijnych obligatoryjne będzie wysłanie wstępnego oświadczenia, które potwierdza brak podstaw wykluczenia i spełnianie warunków udziału w postępowaniu, drogą elektroniczną. Większość samorządów nie przewiduje w związku z tym problemów. Zmiany, które wejdą w życie za kilka miesięcy, to jednak wyzwanie — od 18 października komunikacja pomiędzy zamawiającym a wykonawcami ma być całkowicie przeniesiona do świata cyfrowego.
https://www.pb.pl/w-oczekiwaniu-na-e-przetargi-910538 (dostęp płatny)

Dyrektor Google’a wraca na rynek
Kiedy w wieku 53 lat Patrick Pichette zrezygnował z funkcji potężnego dyrektora finansowego Google’a, aby razem z żoną podróżować po świecie, rozpoczął dyskusję na temat równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym w Dolinie Krzemowej. Trzy lata później długie wakacje się kończą i menedżer wraca do pracy pełną parą. Będzie związany z kanadyjską firmą inwestycyjną iNovia Capital. Dyrektorem finansowym internetowego giganta był do 2015 r.
https://www.pb.pl/dyrektor-googlea-wraca-na-rynek-910528 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Oko na gospodarkę

Wciąż jedynie 44 proc. z nas rozumie, czym jest sztuczna inteligencja (AI) – wskazują badania. Mimo to 47 proc. nie czułoby się niekomfortowo, korzystając z usług firm stosujących AI. Obawiamy się natomiast o prywatność. Tylko jedna trzecia ankietowanych twierdzi, że ich dane osobowe wykorzystywane przez AI byłyby bezpieczne.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371148-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Kawecki: nie zdążymy z przepisami wprowadzającymi do RODO
– Realnie mogę przyznać, że przyjęcie przepisów wprowadzających nie jest możliwe – mówił w programie #RZECZoPRAWIE dr Maciej Kawecki. Ekspert uspokajał, że przepisy wprowadzające nie dotyczą żadnych obowiązków po stronie przedsiębiorców. – Są to ewentualnie ograniczenia, zasady związane np. z prowadzeniem monitoringu wizyjnego, zbieraniem danych pracowników, wykorzystywaniem danych biometrycznych, biometrii mobilnej – mówił.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371113-Kawecki:-nie-zdazymy-z-przepisami-wprowadzajacymi-do-RODO.html (dostęp płatny)

Roszady wśród zwycięzców konkursów na sieć
Łatanie tzw. białych plam to trudna inwestycja. Kolejna firma rezygnuje z dotacji do budowy internetowych łączy. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371167-Roszady-wsrod-zwyciezcow-konkursow-na-siec.html (dostęp płatny)

Informatyka w służbie fiskusa
Słaby przepływ informacji w strukturze służb skarbowych, brak narzędzi do analizy rozliczeń VAT, słaba współpraca z organami ścigania, chybiony sposób oceny efektów pracy kontrolerów skarbowych i marna efektywność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępców podatkowych.  Takie przyczyny powstania luki w VAT w latach 2008–2015 wymieniali eksperci, autorzy raportów poświęconych wyłudzeniom podatku, czy – szerzej – całej szarej strefie.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1117702,historia-zmagan-panstw-ue-z-luka-vat.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?